Není žádným tajemstvím, že péče o pokojové rostliny je jiná než péče o ty zahradní. Půda v květináči bývá chudší na stopové prvky, a proto je důležité je čas od času přihnojit. Vynikající prostředek si naštěstí můžete vyrobit sami doma. Nejuniverzálnějším hnojivem je to kvasnicové, které rostlinám poskytnou vše, co potřebují pro normální růst a kvetení. Navíc se snadno připravuje.
Kvasnice mají spoustu blahodárných účinků
Kvasnice jsou vynikajícím zdrojem stopových prvků, aminokyselin a dalších cenných látek. Také provzdušňují půdu, což aktivuje růst kořenů, kterými rostlina absorbuje živiny.
Také podporují dělení buněk, a tím i růst rostlin. Hnojivo přináší rychlé výsledky, už po pár dnech používání budou vypadat zdravěji, svěžeji a zkrátka lépe.
První věc, na kterou byste měli myslet, je to, že pokojovou rostlinu byste neměli hnojit první tři měsíce po nákupu. Půda, se kterou se prodávají v květinářství, je speciálně hnojená, aby rostlinám dodala vše potřebné. Postupem času se však vyčerpává, květy mizí a listy žloutnou a vadnou.
Kdy hnojit?
Dále pamatujte, že existují tři hlavní období, kdy je třeba rostlinu přikrmovat, i když vypadá dobře.
Prvním obdobím je předjaří, kdy aktivně rostou a potřebují spoustu energie. Navzdory tomu, že jsou pokojové, cítí příchod slunečních dní a jejich výživa v tomto období je nesmírně důležitá.
Dalším obdobím je léto, obzvláště, pokud rostliny plodí.
Naposledy přihnojte pokojovky během pozdního podzimu před nástupem chladnějších dní, než zpomalí svůj metabolismus.
Kvasnicové hnojivo snadno vyrobíte smícháním deseti gramů suchého droždí se lžičkou cukru. Vše přelijte litrem vody a nechte roztok tři hodiny louhovat na tmavém místě. Pokud připravujte hnojivo pro více rostlin, musíte zvýšit koncentraci. V takovém případě vezměte třicet gramů kvasnic a dvě polévkové lžíce cukru na stejné množství vody. Hotové hnojivo musí být před použitím zředěné vodou v poměru 1 : 10.
Zdroj: mirhitrostey.com