Jak chránit měsíční čočky?

Kontaktní čočky jsou součástí našich životů již od roku 1887 a za tuto dobu zaznamenal vývoj této oblasti značný posun. Kontaktní čočky byly zprvu vyráběny ze skla, poté z plastu a dnešní silikonové a silikon-hydrogelové kontaktní čočky jsou vyráběny od poloviny 20. století díky českým vědcům Otty Wichterle a Jaroslava Lima.

Mnoho z nás si již svůj život bez těchto malých průhledných pomocníků nedokáže představit. Aby nám mohli sloužit opravdu kvalitně a dlouho je velmi důležitá správná péče. Ta je základním stavebním kamenem pro bezpečné a pohodlné nošení kontaktních čoček. A proč a jak zajistit správnou péči?

Proč je důležité správně pečovat o kontaktní čočky?

Kontaktní čočky se mohou stát živnou půdou pro různé bakterie, které profitují z lipidobílkovinových sedimentů. Aby se tyto sedimenty na povrchu čočky neusazovali, je nutné čočky pravidelně a důkladně čistit. S tím nám pomáhají speciální roztoky na kontaktní čočky.

Při správném čištění a oplachu dochází k odstranění sekretů, hlenu a usazenin z povrchu čoček. Po vyjmutí čočky z oka je velmi důležité ji nejprve opláchnout pod proudem čistého roztoku, a to jemným promnutím mezi prsty. Následně ji pak můžete vydezinfikovat v pouzdře s čerstvým roztokem. Jen tak můžete opravdu spolehlivě odstranit všechny choroboplodné zárodky.

Roztoky na kontaktní čočky jsou vhodné pro čištění, hydrataci, desinfekci a uchování kontaktních čoček v době, kdy je nenosíte. Díky jejich sterilnímu složení jsou nezastupitelné jiným roztokem. Na různé typy kontaktních čoček – měkké, tvrdé, jsou rozdílné roztoky.

Na co u péče o měsíční čočky dát pozor?

  • Důležité je používat roztok na kontaktní čočky, který nemá prošlou expiraci.
  • Nepoužívejte tepelnou dezinfekci, mohlo by dojít k poškození vašich čoček.
  • Na uchování čoček nepoužívejte fyziologický roztok, ten neochrání kontaktní čočky před kontaminaci.
  • Na měkké kontaktní čočky nepoužívejte roztoky na tvrdé čočky.
  • Čočky rozhodně nevkládejte do úst a nenavlhčujte je slinami.
  • Na oplach čoček nepoužívejte vodu z vodovodu, mohlo by dojít k poškození čočky nebo její kontaminaci.

Jak nejlépe očistit kontaktní čočky?

Než začnete manipulovat s kontaktními čočkami, vždy si pečlivě umyjte ruce a osušte je. Před vyjmutím čoček z očí očistěte mističky pouzdra čistým roztokem na kontaktní čočky. Poté je naplňte po vyznačenou rysku, aby bylo v pouzdře dostatek roztoku, tak nedojde k vysychání čoček. Vždy aplikujte nový čerství roztok.

Poté vyjměte první čočku z oka, je vhodné začínat vždy stejnou čočkou, tak nedojde k záměně pravé a levé. Čočku vložte do dlaně a navlhčete ji trochou roztoku. Ukazováčkem druhé ruky čočku jemně promněte a opláchněte ji proudem čistého roztoku. Poté ji vložte do správné misky. Čočka musí být zcela ponořená v roztoku. Následně vyjměte druhou čočku a postupujte stejným způsobem jako u první čočky. S pouzdrem již nijak netřepejte, položte jej na rovnou plochu. Kontaktní čočky by měly být v roztoku uloženy alespoň 6 hodin. Ideálně přes celou noc. Navíc u peroxidových roztoků je důležité zkontrolovat, zda došlo k úplné neutralizaci. Roztok neobsahuje žádné bublinky.

Po očištění čoček je můžete znovu bezpečně použít dle nacvičeného postupu. Po nasazení čoček do očí vylijte zbylý roztok z pouzdra. Poté následuje péče o pouzdro, která je nezbytná. Ve špatně očištěném pouzdře může dojít ke kontaminaci bakteriemi nebo plísní. Správně tedy mističky vypláchněte čerstvým roztokem a poté jej nechte vyschnout a zavřete jej. Jednou za 3 měsíce je vhodné pouzdro vyměnit.

Jaký zvolit roztok na měsíční kontaktní čočky?

  • Clean Active Premium XXL – tento víceúčelový roztok udržuje vaše kontaktní čočky čisté a připravené k pohodlnému nošení. Díky složkám poloxamer a hyaluronát dochází k eliminaci bílkovinových nečistot. Je vhodný pro citlivé oči. Je vhodný pro každodenní použití, skvěle zvlhčují, oplachují a dezinfikují všechny druhy kontaktních čoček.
  • OPTI-FREE® Express® – pro dokonalé ošetření měkkých kontaktních čoček použijte víceúčelový roztok OPTI-FREE® Express®. Účinně odstraňuje proteinové usazeniny a mikroorganismy. Je vhodný pro pacienty, kteří mají citlivé oči, a dokonce zmírňuje podráždění.