Vyzkoušené postupy a cviky, které spalují tuk a tvarují tělo (pro ženy)

Ženy - jak cvičit

Chcete zhubnout, ale ono se to stále nedaří? Víme, není to jednoduché, a vůbec nejtěžší je začátek. Nejlepší je najít někoho k sobě, s kým se budete vzájemně podporovat, a když se vám nebude chtít, kamarádka vás do toho dotlačí. Ale jaké cviky zvolit, abyste co nejrychleji zhubly, a snad si i trochu vyrýsovaly tělo? Bohužel neexistují žádné univerzální cviky, každého tak čeká něco jiného. Ze všeho nejdříve si řekněte, co od cvičení očekáváte, a pak můžete začít.

Odsuňte výmluvy stranou, jde se na věc

Pokud nejste zvyklí cvičit, nebude začátek nic příjemného, bohužel. Přibližně první měsíc se budete přemlouvat, nutit, se znechucením uděláte pár cviků, až nakonec klesnete do postele s pocitem „tohle prostě není pro mě“. Ale nevzdávejte to! Sport (ať už je to běh, rotoped, aerobik nebo posilování) vám v dlouhodbém měřítku zlepší náladu, vyplaví z těla stres, a v závěru budete mít mnohem více energie.

Ženy - kardio cvičení

Čtěte také: Pozor na tyto pravidelné příznaky, které signalizují krevní sraženinu. V zájmu vašeho zdraví je nedoporučujeme podceňovat. Věnujte jim pozornost!

Uvědomte si, že každý nemůže cvičit stejně

Ano, existují nějaké „univerzální“ cviky, které vám v jistém ohledu pomůžou – ale nikdy nemůžou být 100% efektivní pro každého jedince. Všechny máme jinou postavu, a podle toho potřebujeme cvičit. Komu jsou kila navíc vidět nejvíce na břiše, musí se zaměřit právě na něj, a nebude logicky ve stejné míře posilovat nohy nebo ruce. Stejně se nemůžeme každý vrhnout do zběsilého posilování, ale raději si fyzicky i duševně odpočinout při józe.

Ženy - cvičení a hubnutí

Tohle je zásadní, aerobní vs anaerobní cvičení

Ještě, než si vyberete, jakým způsobem budete cvičit (posilování, aerobik, běhání, jóga apod.), musíte především vědět, co od cvičení chcete, k jakému cíli chcete dojít, za jak dlouho, a co jste ochotni obětovat:

  • Aerobní: Pokud chcete shodit přebytečná kila a jenom trochu zpevnit svalstvo, aby z vás nebyl kostlivec, jsou pro vás aerobní cviky. To znamená hlavně pohybové cvičení, díky němuž se můžete zaměřit na partie, které vás nenechávají spát. Vhodnými sporty, které vás můžou opravdu bavit, jsou v tomto případě plavání, pilates nebo cyklistika.
  • Anaerobní: Asi tušíte, že tohle budete přesný opak. Anaerobní cvičení je zaměřeno na krátký časový interval s maximálním výkonem, což zaručuje růst svalů a rýsování těla. Hodně času tak strávíte v posilovně (fitku), kde máte k dispozici potřebné náčiní.

Cvičení - ženy

Outdoorové cvičení na čerstvém vzduchu je tím nejlepším

Když nebudeme brát v potaz strávené hodiny v zavřených budovách, je pohyb na čerstvém vzduchu to nejlepší, co můžete udělat. Např. jogging, který vám pomůže se spalováním tuků v zadních partiích jako je zadeček, lýtka a stehna; nebo jízda na kole, která vám rovněž pomůže k vytvarování dolních končetin, ale zároveň i působí pozitivně na bříško a boky. Na venkovním cvičení je spousta pozitiv, díky kterým vás bude bavit více než cvičení v posilovně.

Jak cvičit - ženy

Kardio cviky pro zlepšení fyzičky

Kapitola sama o sobě je kardio cvičení, které pomůže zhubnout, a hlavně posílit srdce i krevní oběh, takže se nezadýcháte jenom při chůzi do schodů. Kardio cvičením se rozumí jakýkoliv pohyb, který vás „rozehřeje“ a zlepší vaši fyzickou výdrž. Cvičit můžete doma i venku. Jdete-li si zaběhat, můžete to považovat za kardio cvičení, stejně tak, když je venku ošklivo, a vy půjdete na běžící pás, nebo vyzkoušíte orbitrek či kardio trnažér.

Ženy a cvičení - běhací pás

Nejlepší cvičení na hubnutí

Ačkoliv jsme si říkali, že je nesmysl aplikovat stejné cviky na rozdílné postavy, pojďme si představit alespoň pár základních, v nichž se prolíná posilovna, kardio i outdoorové cvičení:

  • Břicho a boky: při zpevnění břicha a boků se neobejdete bez dvou důležitých věcí, a sice bez vytrvalosti a podložky na zem. Zřejmě vás zklameme, ale měsíc na vytvarování bříška stačit nebud. Trvá to déle, ale se cviky jako jsou sklapovačky, plank, nebo i se závěsem zvedat nohy, uvidíte změnu už po pár týdnech.
  • Stehna: patří k nejproblémovějším partiím, leckterým ženám se nelíbí, a s pocitem, že jsou “kýtovci”, se snaží zhubnout. A co dělají? Obyčejný pohyb, chůze, běh nebo i něco zábavnějšího jako in-line, skok přes švihadlo, zumba apod.
  • Všeobecné spalování tuků: pokud jste příznivci zdravého pohybu, a prášky na hubnutí jsou pro vás zakázaný pojem, musíte se připravit na jednu věc. Bez boje to nepůjde. Pro spalovaní tuků je vhodný de facto jakýkoliv pohyb, při kterím se fyzicky namáháte a potíte (pokud se nepotíte, cvičíte málo!).

Jsem žena a cvičím jako žena!

Většinů cviků pro muže nelze využívat pro ženy, to je snad jasné. Obě pohlaví mají totiž odlišnou tělesnou stavbu, a tomu jsou jednotlivé cviky přizpůsobeny. Cílem ženy ba tak nemělo být, aby zvedala na mrtvý tah 200 kg, a muži se krčili v jejím stínu. Nemusíme se jim snažit vyrovnat, máme jiné proporce. Abyste naskočily na správnou vlnu, zajděte si do dámského fitka (Ladies Gym), najdete ho snad v každém větším městě.

Ženy - posilovna

Cvičení není všechno, hlavní je jídlo

„Chceš zhubnout? Tak nežer!“ I když věta byla pronesena v žertu, má vlastně dobrý základ. Samotné cvičení představuje jenom část úspěchu. Můžete se dřít v posilovně klidně tři hodiny denně, ale pokud si dáte za odměnu mastný burger s hranolkami, a jako zákusek kus medovníku, nemůžete čekat perfektní výsledky. Jídelníček je potřeba obohatit o zeleninu a ovoce, dodržovat pitný režim, pravidelně spát a nestresovat se.

Ženy - cvičení a jídlo

Zní vám to jako příliš drastická změna? Vzdát se všechn nezdravých potěšení a pít výhradně vodu může výt zpočátku šok, časem se ale budete cítit o poznání lépe, a hubnutí o tvarování těla vám půjde samp. Začít a vydržet prvních pár týdnů je 90 % úspěchu, pak se stane sport/cvičení součástí vašeho života.