Jedinou ingrediencí, kterou pro jeho výrobu budeme potřebovat, je banánová slupka. Podobně, jako tomu je u samotné banánové dužiny, i ona obsahuje řadu prospěšných minerálů, jako je draslík, fosfor, hořčík a dusík. Všechny tyto prvky jsou pro správný vývoj květenství nezbytné. Kromě přípravy některého z následujících hnojiv můžeme banánovou slupkou potřít také listy orchideje. Absorbují potřebné látky, což se zanedlouho projeví na jejich vzhledu.
Možností, jak si toto hnojivo připravit, existuje vícero. Kromě hlavní přísady je spojuje jejich jednoduchost.
Banánový výluh
Banánovou slupku umístíme na prosluněné místo. Tam ji ponecháme tak dlouho, dokud neztuhne. Poté ji nakrájíme na drobné kousky a zalijeme vroucí vodou – a to nejlépe v poměru 1 lžičky banánové slupky na 200 ml vody. Po jejím vyhladnutí přilijeme kapalinu ke kořenovému systému.
Prášek z banánové slupky
Slupku nakrájíme na malé kousky a necháme vysušit v troubě. Poté, co slupka vychladne, ji s pomocí mixéru rozemeleme na prášek.
Tinktura
Slupku ze 2 banánů vložíme do nádoby (např. zavařovací sklenice), kde ji zalijeme 2 litry vody. Tuto nádobu posléze uložíme na klidné místo, kde ji ponecháme po dobu 2 dní. Výslednou tekutinu přecedíme a v poměru 1:1 zředíme vodou. Přilíváme přímo ke kořenům.
Hnojení orchidejí: kdy a jak často?
Ideální dobou na hnojení orchidejí je vegetační období, kdy dochází k vývoji nových listů i květů. Hnojit bychom měli každou druhou zálivku. I tady bychom měli dbát na opatrnost. Pokud se po přidání hnojiva objeví nové listy, můžeme v něm pokračovat. Pokud nový list růst naopak přestane, měli bychom s hnojením přestat.
Květinu bychom měli hnojit na počátku jejího květenství. Další hnojení bychom měli provést až po 3-4 měsících. V průběhu podzimních a zimních měsíců dochází ke zpomalování růstu. V tomto období bychom měli hnojit nejvýše jednou za měsíc.