Jak na ucpaný odpad?

Určitě jste to již zažili, zvláště pokud máte vy, nebo vaše manželka či dcera dlouhé vlasy. Z ničeho nic voda z umyvadla, vany či sprchového koutu najednou nechce odtékat. Nezbývá nic jiného než se pustit do jedné z nejméně oblíbených domácích činností, čištění odpadu. Dnes vám ale přinášíme několik užitečných rad a tipů, s jejichž pomocí si příště s ucpaným odpadem poradíte velmi rychle a snadno, navíc bez drahých a nebezpečných chemikálií.

Ocet a jedlá soda

Velmi dobře si s ucpaným odpadem poradí kombinace jedlé sody a octa. Stačí do odtoku nasypat přibližně tři čtvrtě šálku jedlé sody a nechat několik minut působit. Následně smíchejte půl šálku octa s jedním litrem horké vody a směs nalijte do odpadu. Následně odpad zakryjte a nechte působit patnáct minut. Poté pouze důkladně propláchněte horkou vodou a odpad bude vyčištěný a funkční. Existuje ještě varianta, která kromě octa a jedlé sody využívá rovněž sůl. V tomto případě pak stačí smíchat půl šálku jedlé sody a čtvrt šálku soli, následně je nasypat do odpadu. Mezitím si ohřát šálek octa a rovněž ho nalít do odpadu. Odpad zakryjeme a směs opět necháme působit po dobu patnácti až třiceti minut, na závěr odpad propláchneme horkou vodou.

Zvony a dráty

Nejvhodnější samozřejmě je problému s ucpaným odpadem předcházet, velmi účinným pomocníkem je například obyčejné sítko, které zachytí všechny vlasy a další hrubé nečistoty. Pomoci může také pravidelné proplachování odpadu pouze horkou vodou či odstranění viditelných vlasů v odpadu prostřednictvím kovového drátku. V neposlední řadě je velmi účinným řešením a prevencí také gumový zvon, jeho použití je velmi snadné, stačí do umyvadla či vany napustit trochu vody a přiložit zvon tak, aby neunikal vzduch. Pumpováním zvonu následně vznikne podtlak, který nečistoty usazené v odpadu snadno uvolní.