Jak ochránit boty před solí? Jednoduché rady pro semiš, kůži, ale i jiné povrchy -
Menu

Jak ochránit boty před solí? Jednoduché rady pro semiš, kůži, ale i jiné povrchy

Dnes ráno jsem se probudila do zasněženého rána. Zima si na našich botách vybírá vysokou daň, což je způsobeno tím, že cesty a chodníky se sypou směsí soli a štěrku. Nejednou máme pak na botách skvrny od soli, které samozřejmě na botách mít nechceme. V sněhové kaši se nejen obtížně pohybuje, ale navíc z ní máme těžkou hlavu i po příchodu domů, když spatříme svou oblíbenou obuv.

topanky1Sůl rozežere jakýkoliv přírodní materiál. Po vyschnutí máme na povrchu nevzhledné solné skvrny a například z takového semiše jdou opravdu těžko dolů. Jak dostat sůl ze svých oblíbených bot? My vám to prozradíme.

Tip 1: Po příchodu domů kožené boty navlhčíme teplou vodou, ne však horkou. Pak obalíme nejvíce znečištěná místa v ručníku nebo jen v papírové utěrce. Necháme je uschnout. Sůl se vsákne do papíru a vysušené boty stačí natřít trochou dětského krému.

DALŠÍ TIPY ZDE:

 

Tip 2: Solné skvrny z kožených bot odstraníme i pomocí roztoku 9% octa. Ocet smícháme s vodou v poměru 3: 1 a zašpiněná místa otřít hadříkem.

topanky2Tip 3: Ricinový olej. Populární, domácí a lidový způsob jak se vypořádat se solnými skvrnami. Vyčištěné a vysušené boty potřete ricinovým olejem na menší hadříku. Pokud by bílé skvrny nezmizely napoprvé, postup opakujte. Pokud se jedná o semišové boty, místo hadříku použijte výtvarnice štětec. Práce bude preciznější.

Tip 4: Semišové boty vypadají opravdu působivě, ale je dost těžké se o ně starat. K čištění použijte vodu. Dejte ji do většího hrnce a přiveďte ji k varu. Boty jemně ponořte do nitra a držte je nad hladinou jako loďku.

topanky3Tip 5: Následně použijte zázračný roztok, který však funguje i na jiné povrchy. Stačí smíchat 1 lžíci amoniaku s 1 lžící teplé vody. Pomocí houby namočené v tomto roztoku pečlivě potřete zasolené místa. Když je povrch ošetřen, přejděte boty speciální gumovou kartáčkem na semiš.

Znáte i nějaké jiné rady? Díky těmto skvělým tipem se zbavíte skvrn od soli a vaše boty budou vypadat jako nové. Vytvoří se také ochranný film, který alespoň na pár chvil zabrání soli opět vytvořit nepříjemné šmouhy. Pokud máte pochybnosti, určitě si pořiďte speciální impregnační sprej, který by měl vaše boty ochránit během celé zimy. Domácí recepty však také nejsou na škodu.

ZDROJbabskeveci.sk

Líbil se vám článek?

Tisk
ZE ŽIVOTA

Tato žena se rozhodla, že si udělá na památku selfie…

Zoo je prostředí, které k fotkám přímo svádí. Vždyť kdo by nechtěl pěknou fotku se zvířetem, které bychom normálně potkali jedině…
ZE ŽIVOTA

Měl to být běžný den dvou popelářů spojeným s úklidem…

Lidé jsou různí – a bohužel se ne o všech dá říct, že jsou hodí. Přesvědčili se o tom i…
ZE ŽIVOTA

Tato psí fenka začala z ničeho nic táhnout svou majitelku…

Psi jsou fascinující stvoření – nejen, že jsou nejlepším přítelem člověka, ale také se jim vyplatí naslouchat. Přesvědčila se o…
ZE ŽIVOTA

Tento pejsek neměl štěstí na dobré ošetřovatele. Byl opuštěný a…

Stejně jako lidé, i zvířata mají právo zažít poslední chvíle důstojně a v kruhu svých nejbližších, v tomto případě páníčků. Jeden pejsek…
ZE ŽIVOTA

Měla to být běžná plavba po řece. Najednou lidé v…

Stává se Vám občas, že slyšíte divné zvuky a vůbec netušíte odkud se to bere? Že by nějaký duch? Nebo…
ZE ŽIVOTA

Žena vyrazila autem, ale proto co se stalo na cestu…

Už se Vám někdy stalo, že se Vám do cesty připletlo nějaké zvířátko? Pokud projíždíte lesem nebo venkovem je velmi…