Jak poznáte nedostatek vápníku ve svém těle?

Jak poznáte, že vám chybí vápník? Je to složka, kterou naše tělo potřebuje ke každodennímu fungování. Bohužel ale mnoho z nás ho má v těle nedostatek, což se může projevit nejrůznějšími způsoby. Pokud ale znáte své tělo a víte, jak reaguje, můžete si všimnout hned prvních příznaků a svému tělu pomoci.

Jaké příznaky je dobré sledovat?

Tělo by mělo normální hladinu vápníku udržovat pomocí mechanismů, které jsou velmi složité. Protože hladina vápníku závisí hlavně na jeho přijatém množství, sami si tak můžete zajistit, abyste ho měli dostatek. Mezi hlavní regulátory rovnováhy vápníku a fosforu patří vitamin D a parathormon. Díky nim se prvek uvolňuje z kostí a vylučuje močí.

Pokud se ale tato rovina naruší, můžete očekávat, že se objeví první příznaky nemocí nebo jiných neduhů, které vám mohou zkomplikovat život. Hladina vápníku v krvi se může rychle snížit a vy budete pociťovat stavy, ve kterých se nebudete cítit dobře. Nedostatek hladin parathormonu můžete zažít například při operaci štítné žlázy, kdy se může poškodit i příštítné tělísko.

Čtěte také: Jak zmírnit křečové žíly přírodním prostředkem v pohodlí domova?

Některé nemoci nejsou na první pohled viditelné

Nedostatek vitaminu D se může projevit, pokud máte nadváhu, nechodíte často na sluneční světlo nebo máte problém se vstřebáváním ve střevech. To všechno ovlivňuje správné fungování vašeho těla, a proto je nutné sledovat hned první příznaky nedostatku vápníku. Můžete totiž dojít například k poškození ledvin nebo střevním onemocněním, mezi které patří i zánět slinivky břišní.

Nedostatek vápníku můžete hravě doplnit například mléčnými výrobky, kvalitními jogurty nebo kefíry. Vápník je potřeba pro naše silné kosti, zuby, nehty i vlasy, jen díky němu se budete moci dlouho pohybovat. Najdete ho také ve vitaminových doplňcích. Bohužel, některé léky brání vstřebávání vápníku, například antiepileptika.