David Hampl
27 června, 2022
, ,

Špinavé barevné ponožky někdy ani po vyprání nevypadají moc dobře. Vyblednou, ztratí barvu nebo se nezbaví všech možných skvrn. Pokud ale vyzkoušíte tento recept z přírodních surovin, nic takového vašim ponožkám nehrozí. Recept i celý postup je velmi snadný, eliminuje nevzhledné skvrny a navrátí ponožkám zářivou barvu.

Nejprve ponožky zbavte nečistot

Nejprve je potřeba odstranit hlavní nečistoty, aby se skvrna do ponožek nezaprala ještě více. Toho docílíte tak, že napustíte umyvadlo teplou vodou a přidáte trochu obyčejného tekutého mýdla nebo klasického šamponu na vlasy. Vymáchejte ve vodě všechny ponožky, abyste odstranili největší skvrny a nečistoty.

Poté naplňte kbelík nebo lavor dvěma litry čisté teplé vody. Neměla by být příliš horká, jinak by se ponožky mohly srazit. Do vody přidejte dvě polévkové lžíce jedlé sody a padesát mililitrů čpavku. Pak vezměte kousek tuhého mýdla na prádlo nebo speciálního mýdla proti skvrnám. Každou ponožku si jednu po druhé nasaďte na ruku a mýdlem ji pořádně namydlete. Poté ji opláchněte ve vodě a nechte ji zde odmočit.

Nechte je chvíli odmočit

Když jste takto vyprali všechny ponožky, nádobu, ve které se odmáčí, zakryjte potravinářskou folií. Tím zachováte požadovanou teplotu a vytvoří se efekt koupele. Nečistoty změknou a vlákna ponožek se otevřou, takže se lépe vyčistí. Nechte je takto máčet asi hodinu. Poté ponožky vyperte jako obvykle v pračce. A výsledek? Dokonale čisté ponožky, které neztrácí barvu.

Při praní dodržujte určení pracího prostředku, na barevné ponožky tedy použijte prostředek přímo určený na barevné prádlo. Pokud byste je prali v prostředku na bílé prádlo, vytáhnete je z pračky vybledlé a flekaté. Pokud máte problém s tím, že po vyprání se ponožky většinou srazí a vy pak máte problém je nasadit na nohu, navlečte si je ještě za mokra a nechte je uschnout na nohou. Tak se dokonale vytáhnou na vaši velikost.

Zdroj: ohlyad-dnya.pro

Sdílejte článek