Jak probíhala tragédie v Mati? Zůstalo na sto mrtvých

Již čtyři roky uplynuly od hrozné tragédie, která se odehrála v Mati. Požár to zabil více než 100 lidí, mezi kterými bylo také spousta dětí. Příbuzní, které své milované osoby museli pochovat, se nyní dožadují spravedlnosti. Vzpomínková akce proběhla o víkendu a vyjádřili se na ni nejen příbuzní, kteří se pomodlili ke všem, kteří v tento tragický den zemřeli v plamenech.

Jaké akce se budou na jejich počest konat?

Vzpomínky budou probíhat po celé zemi. V sobotu večer se lidé sejdou u Památníku obětí, který najdete v Neo Voutze. Vzpomínková sešlost bude nejen upozorněním, že lidé nezapomněli, ale také se připomenou zemřelí minutou ticha a předávat se budou věnce a květiny. Chybět nebude ani hudební doprovod. To hlavní ale proběhne přímo v Mati, kde se lidé sejdou.

Na akci nesmí chybět nejen příbuzní oběti, ale také lidé z různých organizací, které jim pomáhaly dostat se z nejhoršího. V době konání bude omezena doprava, protože všechno bude podřízené právě tomuto připomenutí. Některé ulice budou v Mati uzavřeny, auta budou moci parkovat pouze na vyznačených místech. Víte, co se v té době vůbec stalo? Připomenete vám to v několik následujících řádcích.

Čtěte také: Hasič adoptoval opuštěnou holčičku, kterou sám zachránil

https://www.newsitamea.gr/

Požár spálil všechno, co mu stálo v cestě

Požár vypuknul 23. července roku 2018. Krátce před 17. hodinou se nesl směrem na město Mati, kterým prošel a nechal za sebou 103 mrtvých lidí. S sebou vzal také okolní lesy, domy nebo podniky, ve kterých všichni pracovali. Vysoké teploty společně se silným větrem udělaly své. Požár se nepodařilo dostat pod kontrolu a je tak nasnadě, že zničil, k čemu se přiblížil.

https://www.newsitamea.gr/

Možná se jednalo o nedbalost jediné osoby, protože v té době platit zákaz otevírání ohně. Požár se postupně přesunul po velké části města a zanechal za sebou velkou spoušť. Po hodině od svého řádění se dostal do moře. O několik hodin dříve požár ničil západní Atiicu, ale také Kinetu a další města, které byla poblíž. Tato velká událost překvapila nejen místní obyvatele, ale také turisty, kteří zde byli na dovolené. Bohužel se většina z nich ani nevrátila domů. Mnozí se chtěli před ohněm schovat do svých aut, kde byli upálení zaživa.

Někteří do vozidel nastoupili a chtěli ujet, ale požár se šířil velmi rychle. Další se snažili uniknout do moře, ale bohužel kouř, vysoké teploty a oheň cestou cestu komplikovaly. Na jednom místě pak zůstalo uvězněných na 26 lidí, mezi nimi také děti, které se tulily do náručí svých rodičů. Ti, kteří neutíkali ani se o to nesnažili, čekala pouze krutá smrt. Příbuzní z celé situace viní policii, která řádně celou událost nepřešetřila a nesnažila se najít viníka.

Policie dělala rozhodnutí, která nebyla správná

Policie podle nich udělala spoustu chyb. Nezvládali celou evakuaci obyvatelstva, které se snažilo utéct. Jejich pokyny většinou nedávaly žádný smysl, lidi posílali například přímo do ohně, místo aby od něj utíkali. Byla to pro ně velmi vypjatá situace, kterou se snažili zvládnout, ale nedařilo se. Evakuační plán, díky kterému by lidé mohli utéct do bezpečí, nikdy realizovaný nebyl a lidé touží po spravedlnosti.

Obrázky z místa činu jsou velmi bolestné, a to nejen pro ty, kterým zde zemřeli příbuzní a milované osoby. Stovky lidí na pláži, kteří mají v očích strach a jen čekají na svou smrt. Všude kolem kouř, oheň, křik, vyděšené děti. Nikdo si nedokáže představit, co v tu chvíli lidé prožívali. Nakonec se podalo spoustu stížností, a to nejen na pobřežní stráž, ale také na samotnou policii, která situaci nezvládla.

Kde byli všichni, když lidé potřebovali pomoc?

Bohužel o celé tragédii se velmi pozdě dozvěděla vláda. Pomoci chtěli také dobrovolníci, ale bohužel se jim na čluny mnoho lidí nevešlo. Vyjasnění celé události trvalo několik dní, ale už během několika hodin bylo jasné, že obětí na životech bude mnoho. Začalo to na čísle 2, ale za další hodiny zemřelí pouze přibývaly. Požár se nakonec podařilo dostat pod kontrolu, ale shořelo na 12 600 akrů.

Následující dny pak lidé pouze sledovali, jak se jejich domov kompletně změnil. V následujících týdnech zemřeli další lidé, kterým se nepovedlo zvládnout silné popáleniny a těžká zranění. Dvojčata, která zemřela se svou babičkou, dcera s otcem, kteří se od sebe chvilku předtím vzdálili. Ti, kteří měli trochu sil, chtěli pomoci ostatním. Volání o pomoc se ozývala ze všech stran.

Justice podle některých nedokončila svou práci, protože podobných případů je příliš mnoho. Lidé tak volají po spravedlnosti a nechtějí skončit s podobnými akcemi, kterými budou připomínat nejen tuto smutnou událost, ale také další, které nebyly objasněné, a stále nad nimi visí otazník.

Zdroj: newsitamea.gr