Jak se zbavit vos? Díky těmto fintám nemají u vás v létě šanci!

Vosy jsou pro většinu lidí škodná a považuje je za dotěrný hmyz, který je ohrožuje na zdraví. Proč vlastně existují? Především se jedná o užitečné predátory, byť si to nikdo nechce přiznat. Bez jejich přičinění by dotěrného hmyzu, zejména much, klíšťat a pavouků bylo mnohem více. K tomu jsou významnými opylovači různých druhů rostlin, pro některé jsou dokonce jedinou možností dalšího života. Jak se jich tedy účinně zbavit bez zabíjení, které může skončit popícháním a následnou alergickou reakcí? Vsaďte na léty odzkoušené metody, které se používají po celém světě.

Teplo, jídlo a vosy

Stačí, aby se oteplilo a bylo jídlo na stole. Vosy si okamžitě najdou cestu, protože milují vůni sladkostí, ovoce, nápojů, hlavně piva nebo limonád. Larvy se živí živočišnou potravou, kterou jim přináší dělnice. Mimochodem právě samičky mají pověstné žihadlo, které může způsobit nepříjemné bodnutí a způsobit alergickou reakci vlivem obsaženého jedu nebo zánět v místě vpichu. V ekosystému jsou ale ceněné, protože bez nich by byl svět mnohem horším místem k životu, k tomu by byl zaplavený pavouky a mouchami, protože podle vědců jen ve Velké Británii zlikvidují 14 milionů kilogramů hmyzu. Jak se jich tedy šetrně zbavit a neublížit jim?

https://www.express.co.uk/

1.    Jídlo pod pokličkou a uzavíratelné láhve

Vosy jsou velmi šikovné při hledání potravy, proto posílají průzkumníky, kteří následně dají echo celé kolonii, proto se objeví nejprve jedna a za pár chvil jich je několik. První možností, jak vosám zamezit přístup, je používat ve venkovním prostředí uzavíratelné krabičky na jídlo a láhve s uzávěrem, aby hmyz nelákaly různé vůně. Veškeré potraviny na talířích je pak možné přikrýt síťovanými kryty, které jsou dostupné v obchodech s kuchyňskými potřebami.

Čtěte také: Výborné hnojivo aneb proč orchidejím pomáhá vývar z bramborových slupek?

2.    Vůněmi proti vosám

Každý hmyz nesnáší jiný druh vůně, u vos se jedná o citronovou trávu, kterou je možné vysadit přímo na zahradě nebo v blízkosti terasy, dále se doporučuje použití esenciálního oleje. Tento přírodní repelent je známý intenzivní, člověku příjemnou, citrusovou vůní. V obchodech se prodávají také citronelové svíčky, které jsou výbornou volbou pro odpolední nebo podvečerní pikniky.

https://www.express.co.uk/

3.    Stoly s dobře vybranou květinovou výzdobou

Květinová aranžmá jsou oblíbená, ale v letním období je nutné vybírat obezřetně používané druhy, aby nelákaly zástupy hmyzu, kterého lákají konkrétní vůně. Nejsou vhodné především květiny se sladkým nektarem, naopak jsou vhodné rostliny, jako jsou pelyněk nebo eukalyptus.

4.    Bylinky na vaření i jako přírodní odpuzovače

Čerstvé bylinky jsou výtečné do pokrmů, do salátů nebo do polévek, k tomu fungují jako přírodní odpuzovače hmyzu, nejen vos. Účinně působí máta, šalvěj, tymián nebo rozmarýn. Květníky s čerstvými bylinkami mohou ozdobit terasu, balkon nebo jídelní kout, lze je pověsit také na stěnu. Namísto čerstvých bylinek je možné použití i esenciálních olejů, především máty peprné.

5.    Okurkou proti vosám

Okurka je výtečnou zeleninou, která se hodí do salátu, k tomu ji vosy bytostně nesnášejí. Ideální je nakrájet silnější plátky okurky a rozložit je na hliníkový tác, kdy vzniklá chemická reakce vosy odradí od útoků.

6.    Vytvořte past na vosy

Vosy pořád dotírají okolo jídelního stolu? Nezbývá než jim vytvořit past z plastové láhve, do které se nalije alkohol a sladká šťáva nebo limonáda. Na vrchu se ponechá jen malý otvor, omámené vosy už nenajdou východ ven. Vyrobená past se věší na strom v dostatečné vzdálenosti, aby vosy neobtěžovaly v okolí stolu.

Zdroj: express.co.uk