Jak se zbavit zamlžování brýlí při nošení roušky

Nošení roušky přes její velké výhody v oblasti omezování nákazy kapénkovými infekcemi může být nepříjemným zážitkem zejména trpíte-li alergií, dýchacími nebo dermatologickými problémy. Pro ty z nás, kteří nocí brýle, znamená nošení roušky navíc neustálé čištění nakondenzované páry. Chcete-li se zbavit tohoto problému, zkuste vyzkoušet některý z následujících triků, které vás jej zaručeně zbaví.

Jak předcházet mlžení brýlí od roušky

Problém se zamlžováním brýlových čoček není pouze výsadou dalekozrakých či krátkozrakých osob, ale potýkají se s ním také ti, kteří při své práci musí používat ochranné brýle nebo štíty. Při omezování odchodu oxidu uhličitého z dýchacích cest dochází ke značnému ohřívání povrchu čoček či hladkých průhledných materiálů v blízkosti obličeje, které způsobuje usazování a kondenzaci vodní páry. Prevencí tohoto jevu je aplikace speciálních přípravků pro ošetření povrchu. Stejného efektu lze však dosáhnout také velmi levnými triky, z nich jako nejúčinnější se jeví omytí mýdlovou vodou.

Vytvoření ochranné vrstvy pomocí mýdlové vody

Před každým použitím brýlí nebo masky omyjte povrch důkladně mýdlovou vodou připravenou z obyčejného tělového mýdla. Na povrchu se vytvoří velmi kluzká vrstva, která zabrání ulpívání kondenzované páry a udrží brýle či masku dokonale průhledné bez nutnosti aplikace agresivních chemikálií. Mýdlovou vodu je potřeba na povrch nanést v souvislé vrstvě a následně ji osušit suchým hadříkem. Stejným způsobem lze ošetřovat také jiné skleněné povrchy a velmi dobře se uplatní také při domácím úklidu nebo ošetřování vnitřní strany skel automobilu, které trpí v zimních měsících sejným neduhem.