Jak si pomocí citronu můžete usnadnit péči o sebe i o domácnost

Úlohu citronu v gastronomii ponechejme dnes stranou. Možná jste již slyšeli i o některých dalších mimořádných účincích citronové šťávy a pokud ne, můžete se inspirovat právě tímto článkem. Podívejte se s námi na 7 možností, jak můžete citron využít, a to jak v domácnosti, tak i při péči o zdraví a krásu.

K hloubkovému čištění pleti

Pomocí citronu si můžete doma vyrobit vlastní pleťový peeling, který z vaší pleti odstraní odumřelé buňky a prozáří ji. Oceníte jej zejména na konci zimního období, ale i v jeho průběhu. Výhodou domácího peelingu je nejen jeho nízká cena oproti těm kupovaným, ale zejména skutečnost, že jej lze bez obav použít na všechny typy pleti, protože je naprosto přírodní a neparfemovaný.

K jeho přípravě budete potřebovat

Čtěte také: Pivoňky? S tímto zahrádkářským návodem zvládne jejich sadbu každý!

  • 30 ml citronové šťávy
  • 250 ml vhodného oleje (například mandlového, kokosového nebo olivového), a
  • 200 g mořské soli.

Vezměte mořskou sůl a postupně do ní přidávejte olej, dokud nedocílíte konzistence peelingu. Na závěr přidejte citronovou šťávu a dobře promíchejte. Směs přelijte do vhodné nižší nádobky s širším hrdlem.

K vnitřní očistě těla 

Mnozí odborníci doporučují začít den vypitím sklenice vody s citronovou šťávou, s tím, že voda by neměla být studená. Pokud budete tento postup dodržovat, měl by mít pozitivní vliv na vaši pleť a dech a měl by vás chránit před zácpou a čistit vaše játra. Kromě těchto zajímavých účinků má nápoj také příjemnou chuť.

K bělení nehtů

Pokud často používáte lak na nehty, pak víte, že nehty mají tendenci ke změně přírodní barvy, což nevypadá právě přitažlivě. Po odstranění laku z nehtů však můžete vyzkoušet tento přírodní a šetrný postup, který nehtům vrací jejich původní barvu. Vezměte si čerstvý citron a rozkrojte jej napůl. Polovinou citronu si poté za použití lehkého tlaku očistěte nehty. Uvidíte, jak brzy se dostaví žádoucí výsledek!

K odpuzování hmyzu

Vědci zjistili, že vůně citronu je pro řadu hmyzích druhů nepříjemná a vyhýbají se jí. Patří k nim mimo jiné také mravenci a komáři. Není tedy nic snazšího, než do nádobky opatřené rozstřikovačem nalít citronovou šťávu rozředěnou vodou a postříkat jí interiér vašeho bydlení. Výhodou tohoto prostředku je také jeho příjemná vůně.

K čištění vnitřního prostoru mikrovlnné trouby

Každý ví, jak je obtížné dobře vyčistit vnitřní část mikrovlnné trouby, kde se velice snadno zachycuje zejména mastnota. A právě v takové situaci je citron tím pravým pomocníkem. Vezměte misku, naplňte ji vodou a vymačkejte do ní šťávu z jednoho citronu. Misku poté vložte do mikrovlnné trouby a několik minut ji ohřívejte. Teplo a citronové silice poté ulehčí čištění, ke kterému použijte ohřátou citronovou vodu a vhodný hadřík.

K odstranění nepříjemného zápachu rukou

Při používání některých surovin (například ryb, cibule nebo česneku) při vaření se někdy stává, že ruce právě nevoní a zápachu není jednoduché zcela se zbavit běžnými postupy. V takovém případě je nejjednodušší použít na ruce citronovou šťávu. Jen se ze zřejmých důvodů doporučuje ujistit se, že na rukou nemáte žádné ranky.

K čištění kuchyňského prkénka

Jen málokdo používá více kuchyňských prkének a každé z nich jen k určitému účelu. Obvykle se na jednom prkénku krájí zelenina i maso. To má však za následek, že i přes veškerou snahu nelze prkénko dokonale vyčistit a někdy je i nepříjemně cítit. Rozkrojte čerstvý citron napůl a půlku citronu použijte k vyčištění povrchu prkénka. Citronová šťáva je účinná jak proti zápachu, tak také proti škodlivým bakteriím.