Jak správně nastavit okna na zimní měsíce?

S příchodem zimních měsíců a topné sezóny musíme přizpůsobit i svůj domov. V opačném případě ztratíte hodně tepla, za které platíte velké peníze. Není nic lepšího, než si udržet všechno teplo pro sebe a žádné nepouštět ven. Na si musíte poradit se svými okny. Přizpůsobte je na zimní provoz a budete mít hned menší účty za energie a topení. A také vám bude doma tepleji.

Připravte si okna na zimu

Plastová okna na zimu připravíte nejlépe. Každé okno obsahuje válečky, které jsou umístěny v každém křídle. Tyto válečky můžete nastavit do tří režimů. První používejte v létě, kdy je okno nejméně těsné a propouští hodně vzduchu. To se vám v létě hodí. Druhou možností je neutrál, kdy je svislá značka na válci. Okno není extrémně těsné, ale zároveň nepropouští tolik vzduchu.

Poslední (a nyní nejdůležitější) režim je zimní. Válec musíte otočit o 180 stupňů oproti letnímu režimu. Díky tomu se okna hodně přitlačí a nepropustí prakticky žádný vzduch. Tuto změnu provedete jednoduše s imbusovým klíčem. Můžete si na to pozvat odborníka, ale to je zbytečné. Snadno to zvládnete sami. Stačí pár pohybů a ušetříte si peníze.

Čtěte také: Jak udržet kuchyň vždy čistou a uklizenou

Kování a panty

Zkontrolujte také stav kování a pantů. Když už budete připravovat okna na zimu, měli byste je také zkontrolovat. Vložte papír mezi křídlo a rám okna. Potom ho zavřete. Jestli papír vypadne, uniká vám z domova hodně tepla. Podívejte se, jestli není kování uvolněné a v případě potřeby ho utáhněte pomocí šroubováku. Jedině tehdy budete připravení na zimu.

Těsnění

Ideálně před zimou byste měli zkontrolovat těsnění kolem oken. Jakmile bude poškozené, musíte ho vyměnit. Jestli nevidíte žádné poškození, můžete ho natřít silikonovým mazivem nebo technickou vazelínou. Vazelína těsnění ochrání před velmi nízkými teplotami, takže vám během zimy nepraskne ani při pravidelném větrání.

Zdroj: webniusy.com