Jak správně oblékat děti podle počasí?

Zima se blíží s ní změna šatníku. To neplatí jen pro dospělé, ale také pro děti. Ve školce se často řeší, zde je dítě oblečené dostatečně. Mnoho rodičů netuší, jak mají správně obléknout své dítě v určitém počasí. Poradíme vám osvědčené tipy, díky kterým už nikdy neuděláte chybu a nebudete muset tolik přemýšlet nad tím, co svému dítěti obléknout.

Existuje jedna zlatá rada, kterou dávají všichni pediatři na světě. Dítěti byste měli v chladnějším počasí obléknout o jednu vrstvu více než sobě. Je to tak jednoduché, že to můžete praktikovat každý den a nemusíte na to ani příliš myslet. Navíc tím zajistíte, že dětem nebude zima. Na druhou stranu v létě je můžete obléknout jako sebe nebo o jednu vrstvu méně.

Pixabay

Chladné počasí

Zima je téměř tady a právě v tomto období je oblékání nejtěžší, protože nechcete, aby byla dítěti zima. Nesmí mu být ale také příliš horko. Jakmile se zpotí a potom prochladne, budete mít doma zaručeně nemocné dítě. Soustředit byste se měli v první řadě na základní vrstvu oblečení. Budete se divit, ale mělo by jít o tenké bavlněné kousky.

Čtěte také: Víte, jak si usnadnit úklid? Zkuste použít tabletu do myčky

Bavlna je prodyšná, a proto je nejlepší pro miminka i předškolní děti. Vrstvy jsou vždy skvělou možností, protože je můžete velmi jednoduše sundat a znovu obléknout podle potřeby a změny teploty. Jakmile přijdete k někomu na návštěvu nebo do obchodu, můžete dítě snadno svléknout a nechat ho jen v základní vrstvě oblečení. Díky tomu mu nebude horko. Základní vrstvu by mělo tvořit tričko s dlouhým rukávem a kalhoty.

Další vrstvy zvolte podle venkovní teploty, sněhu a větru

Vnější vrstvu bude tvořit svetr, kabát nebo kombinéza podle věku dítěte a venkovní teploty. Myslete také na povětrnostní podmínky. Ve sněhu nebo dešti byste měli zvolit nepromokavé materiály. V opačném případě dítěti postačí bavlněné nebo vlněné oblečení. Na podzim i v zimě nesmíte zapomínat také na ochranu krku a čepici.

Přidejte také palčáky nebo rukavice a pořádné boty. Na podzim vám postačí holínky. V zimě budete potřebovat boty s kožíškem, aby mělo dítě nohy skutečně v teple. Na zimu nakupte raději nepromokavé rukavice, aby si mohlo dítě nerušeně hrát ve sněhu.

Jestli máte dítě ještě v kočárku, nezapomeňte také na hřejivou deku.

Pixabay

Oblečení v autosedačce během zimy

V létě to není žádný problém, ale během zimy byste měli myslet na to, co má dítě na sobě, jakmile ho dáváte do autosedačky. Podle odborníků není bezpečné, aby bylo dítě v autosedačce stejně, jako je oblečené během zimy venku. Bezpečnostní systém nebude moci správně fungovat a při nehodě nebude dítě dobře chráněné. Před nástupem do auta byste měli:

  • sundat dítěti kabát a zateplené kalhoty,
  • sundat zimní kombinézu,
  • utáhnout popruhy až na doraz,
  • přehodit přes dítě kabát nebo deku.

Důvodem, proč byste měli dítě do auta svléknout, není jen bezpečnost během jízdy. Jde také o riziko přehřátí, protože většinou je v autě mnohem tepleji než venku. Navíc většina lidí používá topení a dětem bude během jízdy doopravdy horko. Jakmile se dítě přehřeje, musíte mu okamžitě sundat vrstvu nebo dvě a nechat ho vychladnout, abyste zabránili přehřátí jeho organismu. To může být velmi nebezpečné, a to zejména pro miminka.

Pixabay

Teplé počasí

Hodně rodičů si myslí, že děti potřebují být během letních měsíců více oblečení než oni. Ve většině případů to není pravda. V horkém počasí své dítě jednoduše oblečte do jedné vrstvy bavlněného oblečení. Přehřátí je u dětí obrovským problémem, a proto byste to neměli podceňovat. Bavlněné oblečení je tenké a prodyšné, takže se v tom děti nebudou tolik přehřívat a potit.

Venku myslete také na opalovací krém s dostatečně vysokým SPF filtrem (30 a více).

Venku na slunci také dávejte dítěti klobouk nebo kšiltovku. Jakmile ale bude ve stínu, měli byste klobouk sundat, protože se dítěti bude zbytečně potit hlavička.

Své děti se snažte před sluncem chránit co nejvíce. V létě je mezi 11:00 a 15:00 hodin neberte vůbec ven, jinak budete riskovat úpal či úžeh.

Mírné počasí

Jarní nebo podzimní počasí může být pro mnoho rodičů velkým oříškem. Oblečení byste měli na dítě navrstvit tak, abyste ho mohli snadno odstranit nebo přidat. Během tohoto období je těžké se rozhodnout, protože ráno může být zima a odpoledne poměrně teplo. Používejte tenké bavlněné vrstvy, které můžete snadno přizpůsobit počasí v konkrétní den a čas.

Zlatým pravidlem, kterého byste se měli držet, je přidat vždy o jednu vrstvu více než máte na sobě vy. Vždy dejte dítěti stejně vrstev jako sobě plus jednu. Bude to pro něj velmi pohodlné a budete mít jistotu, že mu není ani horko ani zima. Malé děti se prohřívají trochu jinak, a proto byste jim měli vždy přidat jednu vrstvu navíc.

Co udělat s mokrým oblečením?

Mokré oblečení bude pro menší děti velmi nebezpečné. Neznamená to, že byste děti neměli nechat si hrát. Mokré oblečení bohužel dokáže velmi rychle snížit tělesnou teplotu dítěte. Jestli je dítě při hraní venku namočí, ihned musíte dítě převléknout do čistého a suchého oblečení. Tělesná teplota dítěte by měla být mezi 37 a 38 stupni. Snažte se, aby dítě nebylo nikdy podchlazené ani přehřáté.

Teplotu dítěte byste měli vždy sledovat během celého dne. Je to možná trochu náročnější, ale sledujte celý den počasí a venkovní teplotu. Podle toho musíte dítěti vždy upravit oblečení. Pokud si všimnete, že je dítě trochu zarudlé nebo zpocené, sundejte mu několik vrstev. Jestli se dítě naopak třese nebo má modré rty nebo nehty, měli byste mu několik vrstev přidat, aby bylo hezky v teple.

Zdroj: wikihow.com