Jak správně pěstovat zimní česnek, aby byl silný a zdravý?

Česnek je nejlepší přírodní antibiotikum. Navíc ho můžete využít jako příchuť do mnoha pokrmů. Ve skutečnosti se hodí téměř do každé polévky nebo hlavního chodu, který připravujete pro sebe a svou rodinu. Abyste na něm ušetřili a získali maximální množství živin, můžete si ho vypěstovat na zahradě. A udělat to nemusíte jen přes léto, ale také v zimě. Jak?

Nejlepší čas a způsob zimní výsadby česneku

Čas výsadby je samozřejmě velmi důležitý. Nejlepší je v tomto případě polovina října. Velmi důležité je, aby rostlina zakořenila před začátkem mrazů, ale zároveň nesmí vyrůst příliš mnoho na to, aby nezačala vykukovat ze země nebo dokonce kvést. Zimu přečkají stroužky česneku v zemi, kterou nemusíte ani zakrývat. Poskytnout jim ale musíte úrodnou půdu.

https://genialne.pl/

Pro výsadbu musíte mít velké nebo středně velké hlávky česneku. Hroty vložte do země svisle (širší částí dolů). Nesmí být poškozené, shnilé apod. Nejlepší hloubka pro výsadbu je 5-8 cm. Česnek nikdy nesázejte na místo, kde byla dříve cibule. Zvýší to riziko vzniku plísňových onemocnění. Nejlepší jsou záhony po zelí, okurkách, bramborách nebo celeru. Vzdálenost mezi řadami by měla být 20-30 cm.

Čtěte také: Opravář myček nádobí mi ukázal triky, které jste doposud neznali

Jak pečovat o česnek?

Tato zelenina je velmi citlivá ne dostatek vody. Z tohoto důvodu musíte záhony pečlivě zalévat, dokud nezačne mrznout. A poté znovu na jaře. Důležité je také stříhání výhonků květenství, protože jinak budete mít mnohem menší úrodu. Obecně je péče o česnek velmi jednoduchá, takže se toho nemusíte vůbec obávat.

https://genialne.pl/

Kdy sbírat zimní česnek?

Jakmile začnou listy rostlin pomalu vadnout, je nejlepší čas na sklizeň. Obvykle k tomu dochází koncem června nebo začátkem července. Česnek potom musíte nechat vyschnout, seříznout kořeny na délku 1 cm a uložit na suché a chladné místo. Pamatujte si, že zimní česnek nemůžete dlouho skladovat. Na druhou stranu jarní česnek vám vydrží ve sklepě mnohem déle.

Zdroj: genialne.pl