Menu

Jak správně topit, abyste ušetřili? Poradíme

Co si představíte, pokud se řekne topná sezóna? Zatímco někomu se před očima jako první objeví krb s plápolajícím ohněm, jinému zase nesmírně vysoké faktury za spotřebu energie. V případě, že hledáte cestu, jak minimalizovat náklady na vytápění, aniž byste museli slevit ze svých životních nároků, stačí se řídit několika zásadními pravidly, která vám prozradíme v následujících řádcích.

V první řadě se seznamte s tím, jaké teploty by vůbec v jednotlivých místnostech měly být. Věděli jste například, že v ložnici by neměla teplota přesahovat 18 °C a v koupelně by neměla být teplota nižší než 24 °C? V obývacím pokoji se doporučuje teplota okolo 21 °C a v kuchyni kolem 18 °C.

Tip: Jestliže chcete ušetřit za vytápění, obraťte se na energetického poradce. Poskytne vám poradenství a pomůže nastavit vytápění tak, abyste neprotopili majlant. Oslovte energetického poradce skrze tento formulář. Poradí vám zcela zdarma.

Rovnoměrné vytápění je alfou a omegou

Přestože jste domácnost vybavili moderními termostatickými hlavicemi, nepředstavuje to záruku, že ušetříte za vytápění. Spousta lidí totiž neví, jak ventil nastavit, často ho využívají pouze na vypnutí a zapnutí radiátoru, což je velká chyba. Ideální je nastavit na hlavicích požadovaný stupeň, a potom teplotu v místnosti korigovat pouze drobným otáčením hlavice.

Při výběru nového kotle byste se měli obrátit na specialistu, jenž kotlům opravdu rozumí, protože kotel by neměl být ani příliš slabý, ani příliš silný. Využití kotle potom není efektivní.

Jak je to, když nejste delší dobu doma?

Jestliže se chystáte na týdenní dovolenou na horách, neměli byste v domě či bytě vypínat topný systém. Energetický poradce doporučuje, aby i v době vaší nepřítomnosti teplota temperovala, a to zhruba na 15 °C.

V neposlední řadě dokáže na vytápění ušetřit zateplení nemovitosti. Přes okna, dveře a fasádu uniká dost tepla, a proto byste měli co nejvíce snížit tepelné ztráty objektu. Správné vytápění sice můžete aplikovat, ale pokud je dům starý, nezateplený, stále vám bude teplo unikat pryč.

Líbil se vám článek?

Tisk
TIPY A TRIKY

Chcete mít dokonalá velikonoční vejce? Jsou za hodinu hotová a…

Jak barvíte svá velikonoční vejce vy? Sázíte na klasiku v podobě běžných barev? Nebo využíváte slupky z cibule? Či snad vytváříte obtisky…
TIPY A TRIKY

Sůl není jenom pomocníkem při vaření. Budete ohromeni tím, jaké…

Sůl nad zlato byla pohádka, která říkala, že bez soli se člověk nemůže obejít. Jednalo se o pohádku, která byla…
TIPY A TRIKY

Stačí málo a můžete si vykouzlit skvělé pantofle. Zvládnete je…

Pletené pantofle na dvou pletacích jehlách vypadají velmi roztomile a příjemně, a co je nejdůležitější, že vaše nohy nebudou mrznout.…
TIPY A TRIKY

Letos obarvěte velikonoční vajíčka jinak! A lépe. Bude vám stačit…

A jak barvíte velikonoční vajíčka vy? je to stále stejné? Tedy takové, že koupíte barvy v obchodě, smícháte je s vodou a…
Rozvod manželů
TIPY A TRIKY

Jak se rozvést co nejrychleji? Podejte elektronickou žádost o rozvod…

Když si dva přestanou rozumět, je někdy lepší, kdy „jdou od sebe“. Důvodů k neshodám může být mnoho, nejčastěji to…
TIPY A TRIKY

Stačí málo a zhubnete neuvěřitelných 7 kg za 8 dní!…

Některé ženy to znají až příliš dobře. Nadechnou se vzduchu, pomyslí na čokoládu, podívají se na brynzové halušky a je…