Digestoř je častěji užívaný výraz pro odsávač par a z delšího názvu tohoto zařízení je zřejmé, k čemu slouží. Neobejde se bez něj žádná aktivně používaná kuchyň, protože digestoř pomáhá zbavit obytné prostory nežádoucích pachů, které vznikají zejména při smažení a pečení.
Základní typy digestoří
Na trhu je samozřejmě k dispozici celá řada různých modelů digestoří. Ty se dělí do dvou základních typů, podle toho, kde v kuchyni budou umístěny a jak bude vyřešeno odsávání. Těmito typy jsou:
- digestoře podvěsné, které najdete umístěné pod skříňkou nad sporákem; mají obvykle tvar obdélníku, a
- digestoře komínové, které se používají zejména v domácnostech, kde nad sporákem není umístěna žádná skříňka; mívají obvykle válcovitý tvar a umísťují se mezi skříňky kuchyňské linky na zeď, po které je veden komín.
V dnešní nákladné době se čím dál tím větší oblibě těší malé byty, které často nemívají jednotlivé pokoje od sebe zcela odděleny a často v nich bývá kuchyň spojena s jídelnou nebo obývacím pokojem. Zejména pro takové byty je pořízení digestoře nezbytností, aby obyvatelé bytu ani návštěvníci nebyli obtěžování kuchyňskými pachy, které se velice rychle zachytí také v oblečení a jiných tkaninách, například v záclonách, potazích a závěsech.
Pro malé byty jsou nejvhodnější takzvané digestoře recirkulační, které nasají znečištěný vzduch a poté jej vyčištěný opět vypustí zpět do bytových prostor.
Návod na čištění zvenčí i zevnitř
Aby však digestoř správně fungovala, musíte po nějakém čase věnovat určitou péči také jejímu stavu. Používáním se totiž zanese částečkami a mastnotou, které je třeba účinně odstranit, a to jak zvenčí, tak i zevnitř.
Poradíme vám, jak nejjednodušeji vrátit vaší digestoři její plnou funkci a také pěkný vzhled.
Odsávač par omyjte zvenčí a odstraňte mastnotu z povrchu. Pokud mastnota ještě stále ulpívá na povrchu digestoře, použijte vodu a alkohol, který mastnotu rozpouští.
Poté digestoř rozložte a na filtrační část nechte přes noc působit roztok amoniaku, do kterého ji vložíte. Jen nezapomeňte použít vzduchotěsnou nádobu nebo sáček, aby výpary neunikaly.
Na druhý den filtrační část vyjměte z roztoku a řádně ji opláchněte horkou vodou.
Dalším možným způsobem čištění vnitřních částí digestoře je vytvořit roztok z vody, kyseliny citronové a soli a nechat jej na filtrační část působit alespoň po dobu 15 minut. Pokud by ani poté nebyly nečistoty zcela odstraněny, roztok povařte a digestoř dočistěte pomocí něj a použitého zubního kartáčku.