Přestaňte utrácet za kupovaný česnek! Zde je návod jak si ho doma vypěstovat tolik, že nebudete vědět co s ním

Čínský česnek je minulostí. Dříve se k nám hojně vozil, ale jelikož měl mdlou chuť a také nulovou sílu, tak došlo k toku, že o něj kupující přestali mít zájem. Místo toho se začal aktivně hledat český česnek. Ten sice v obchodech najdete, ale stále je s ním spojeno určité negativum, kterým je jeho ne úplně dokonalá síla a vůně. Nejlepší je v tomto směru domácí česnek.

Mějte úrodu, jakou jste si vždy přáli

Pokud vše klapne jak má, můžete se těšit hned na dvojici pozitiv. První je spojena s tím že váš domácí česnek bude dokonale vonět, stejně jako vás zaujme i to, že bude hezky štiplavý a silný. Dále nezapomínejte také na to, že když se vše zadaří, tak ho doslova nebudete stíhat sklízet, jelikož ho budete mít tolik, že budete přemýšlet a hledat recepty, jak ho zužitkovat. A to je ideální stav. Podívejte se proto s námi na to, jak zajistit, aby vaše úroda byla opravdu dokonalá.

Zvolte správnou odrůdu

Není česnek, jako česnek. To jistě můžete sami potvrdit už tím, že pozorujete rozdíly v tom, jaké druhy česneku najdete v obchodech. A jelikož je vaším cílem pěstovat právě domácí česnek, je velmi důležité věnovat pozornost tomu, jakou odrůdu si konkrétně vyberete. Čemu se rozhodně vyhněte, to je takzvaný konzumní česnek. U něho často nevíte jak to, odkud pochází, tak u něho často nevíte ani to, jak je kvalitní a jakou má chuť nebo vůni.

Čtěte také: Nechcete o víkendu trávit hodiny uklízením? Zde je příručka, jak domácnost efektivně vyčistit během 30 minut!

Lepší volbou je takzvaný sadbový česnek. Pro něho je třeba do specializovaných prodejen. Doporučujeme ty menší, které si zakládají na kvalitě. A tak mají česnek od osvědčeného pěstitele, který garantuje jeho kvalitu.

Připravte půdu

Domácí česnek nelze zasadit jenom tak bez rozmyslu. Je třeba promyslet, na jaké místo konkrétně přijde. A zde je nutné hlavně dokonale připravit samotnou půdu. Ideální je, když se jí budete věnovat už na podzim a následně ihned po konci zimy. Více přípravy znamená také více úrody. To mějte na paměti.

Základem by mělo být hlavně to, aby byla půda dokonale provzdušněná a nebyla příliš udusaná. Také je na místě, aby byla dostatečně vyživená, což zajistíte hnojivem. Pokud ho koupíte, dodržujte dávkování. Poklud plánujete přírodní hnojení, je třeba obezřetnost. Všeho moc škodí a nadmíra hnojiva může vést k tomu, že svou úrodu spálíte a tak domácí česnek zcela znehodnotíte.

Sázejte správně

Důležité je dodržet i správný postup při samotném sázení česneku. Poklud se držíte našich rad a používáte právě česnek sadbový, je třeba mít na paměti to, že je nutné nejprve celé cibule rozdělit na jednotlivé stroužky. Ty by však neměly být ihned sázeny, jelikož je na místě také to, že je naložíte minimálně na 4 hodiny do roztoku polysulfidické síry. Ten koupíte v obchodě se zahradnickými potřebami. Následně česnekové stroužky vyjměte a naložte je minimálně na 2 hodiny do čisté studené vody.

Teprve nyní je můžete sázet do země. Důležité je samozřejmě dodržet všechny potřebné rozměry. Pokud mluvíme o tom, do jaké hloubky je sázet, tak se jako nejlepší jeví hloubka v rozmezí 5 – 6 centimetrů. Dále je třeba dodržet i to, jak daleko mají být jednotlivé sazenice od sebe. Zde je ideální dát česneku prostor minimálně 25 centimetr. Opomíjet nelze také to, že se sází do řádků. Ty by měly být vzdáleny zhruba 15 centimetrů. Toto všechno doporučujeme dodržet, jelikož se vám to vrátí v samotné úrodě.

Nezapomínejte na péči

Aby byla vaše úroda dokonalá, tak nelze domácí česnek jenom tak zasadit a dále ho nechat být, ať se s ním děje v podstatě cokoliv. Je na místě také to, že je třeba se o česnek během jeho růstu také starat. Mezi hlavní zásadu patří rozhodně to, že by samotná půda měla být dostatečně provzdušněna, aby došlo k tomu, že bude mít mi dostatek kyslíku. Také je třeba dávat pozor i na to, zda se neobjevuje případný plevel. Pokud ano, je na místě ho také odstranit.

Opět by se nemělo zapomínat také na hnojení. I tady platí zásada, že méně je více. Proto dodržujte pravidelní dávky, jinak můžete česnek spálit. Poslední fází péče je samozřejmě také pravidelné zalévání. K tomu by mělo docházet jak v závislosti na počasí, tak by k němu mělo docházet také buď večer, nebo časně z rána, kdy není tak velké horko.

Nutné je i správně sklízet

Nejde jenom o samotné pěstování. Aby byl česnek dokonalé kvality a vůně, je třeba zajistit také to, že ho budete sklízet ve správný termín. Pokud se podíváme na to, jaký je ten prav, je odpověď celkem jednoduchá. Stačí se na něho důkladněji podívat. Bude mít nať, která bude zajímavá tím, že bude směřovat k zemi. To je chvíle, kdy ho doporučujeme ze země sklízet.

I sklizeň by měla být spojena s určitou opatrností. Základem by mělo být podebrání celé rostliny, a to tak, aby nedošlo k poškození. Díky tomu se v zemi uvolní a je možné ji vyndat. Také zapomeňte na jakékoliv oklepávání. I to je v podstatě kontraproduktivní a kvůli tomu vznikne problém s tím, že výrazně zkrátíte trvanlivost domácího česneku.