O tom, jak je česnek zdraví prospěšný, není třeba nikoho přesvědčovat. O to cennější pro nás bude, když si ho vypěstujeme sami s plnou kontrolou nad podmínkami, ve kterých roste. Pěstování česneku je velmi jednoduché, a tak jeho naklíčení a výsadba nezpůsobí vrásky ani úplnému zahradnickému laikovi. Potřebovat budete jen pár věcí.
Nechte ho naklíčit v lahvi
Vezměte plastovou lahev a odřízněte část s uzávěrem.
Ostré hrany lehce zahřejte žehličkou, aby se prohnuly.
Takto připravenou lahev naplňte až po okraj vodou.
Na ohnuté okraje lahve položte hlavičku česneku. Nesmí propadnout dolů, musí zůstat zapřená o okraje.
Po dvou dnech z česneku vyraší četné kořeny.
Po deseti dnech budou už kořeny velmi dlouhé a z horní části vyraší zelené výhonky.
Nyní je třeba rozesadit česnek do květináčů. Vezměte velký květináč nebo kbelík o průměru asi 20 centimetrů a vyložte ho obyčejným papírem.
Nasypte do něj zeminu smíchanou s kompostem. Česnek má rád humózní, vlhké a na živiny bohaté půdy, jejichž pH bude neutrální, takže mezi hodnotami 6,5 a 7.
Hlavičku česneku rozdělte na jednotlivé stroužky a vložte do připraveného květináče.
Zasaďte do květináče
Stroužky musí být v takové hloubce, aby byly zcela pokryté zeminou. Zalijte vodou. Česneku se nejvíce daří na slunném místě, tak na to myslete.
Poté je třeba ho každé 3 týdny přihnojit, nejlépe organickým hnojivem. Po dvou měsících ho přesaďte do větší nádoby nebo rovnou do země na záhon. Jedna hlavička česneku nám zprostředkuje až osm nových rostlinek.
Cibulky česneku sklízejte, když několik spodních listů zhnědne. Případně česnek vykopejte 20 dní poté, co většina stonků uschne. Po sklizni česnekové hlavičky zavěste na větrané místo a nechte sušit.
Cibulky česneku produkují jedlé klíčky, které nakonec vykvetou a vytvoří semena. Dají se jíst, stačí je odříznout, když vytvoří uzavřenou kouli. V kuchyni ho kuchaři často nasekají a použijí místo pažitky nebo šalotky.
Zdroj: smakdnia.pl