David Hampl
29 ledna, 2021

Zvířata, která v útulku skončí, nejčastěji jsou psi a kočky. Ovšem útulky nemají tolik místa ani prostředky na to, aby uživili nápor opuštěných domácích mazlíčků, kteří k nim dennodenně přicházejí. Některá zvířata tak skončí utracená ještě před tím, než by si je vůbec měl možnost někdo adoptovat.

Jak zvířata v útulku skončí?

To je velice jednoduché. Stačí, aby pejsek nebo kočička páníčka omrzeli a už to je. Majitel je nechá někde u silnice, nebo u popelnic daleko od domova, odjede svým autem a už se nikdy nevrátí. Nebo neuhlídá svého mazlíčka, možná úplně zapomene na to, že by možná bylo lepší mazlíčka nechat vykastrovat, a najednou má o pět štěňátek nebo koťátek navíc a neví co s nimi. Sousedé ani kamarádi mláďata nechtějí a jejich opuštění někde u krajnice přijde jako menší námaha, než aby si je nechali.

Takto opuštěná zvířata buď pojdou hladem, protože neví, jak venku přežít, nebo se přežít naučí, ovšem za vysokou cenu jejich důvěry k lidem. Zvířata poté bývají odchytávána a okamžitě přemístěna do útulků, které jak již bylo řečeno, nemají kapacity, aby se o zvířata postarali. A tak je musí utratit.

Proti tomuto nespravedlivému systému se rozhodl bojovat Američan jménem Paul Steklenski.

Co udělal?

Paul Steklenski ja armádní veterán a pilot. Když ukončil službu v ozbrojených složkách, rozhodl se adoptovat pejska z útulku. Ovšem když uviděl, kolik psů a koček a dalších nevinných a bezbranných zvířat tam čeká na popravu, rozhodl se s tím něco udělat.

Paul původně zachraňoval zvířata jako koníček, ovšem vše se změnilo poté, co si uvědomil, že autobus není dost rychlá forma přepravy. Díky tomu, že měl pilotní průkaz, si koupil letadlo a hned na to založil Paul Flying Fur Animal Rescue, která pomáhá zvířatům po celé USA a za celou dobu jejího fungování se jí podařilo zachránit více než 700 zvířat.

Jak můžete i vy pomoci zvířatům v útulcích?

Těmto bezbranným zvířatům můžete pomoci i vy! A není to ani tak složité. Pokud chcete pomoct opuštěným domácím mazlíčkům můžete:

  • Přispět finančně vašemu lokálnímu útulku.
  • Přihlásit se jako dobrovolník.
  • Adoptovat mazlíčka z útulku.

A mnoho dalších. Pokud budete chtít přispět i jinak, na stránkách útulků nebo přímo u nich se dají vyžádat informace. Pokud máte domácího mazlíčka, jednejte s ním s úctou a respektem, jaký si zaslouží každá živá bytost.

Sdílejte článek