Jaké jsou 4 nejčastější chyby dentální hygieny, které děláte pravděpodobně i Vy? Toto byste měli určitě vědět!

Orální zdraví je důležitější než si myslíte; může mít významný dopad na Vaše celkové zdraví a celkovou pohodu.

Zuby už si pravděpodobně čistíte celé roky, tak si říkáte, že byste za tu dobu měli být už profesionálové, že? Bohužel… Někdy praxe není až tak dokonalá! Naštěstí jsme si dnes pro Vás připravili 4 nejčastější chyby, které řada lidí dělá při osobní hygieně. Pokud si přejete udržet zdravý chrup, měli byste se těmto chybám obloukem vyhnout!

Jaké jsou 4 hlavní chyby zubní hygieny?

1. Tento zubní kartáček pro Vás není vhodný!

Čtěte také: Chcete dětem připravit chutnou snídani? Pak jim upečte tento Banánový chléb s Nutellou! Zamilují si ho již při prvním ochutnání!

Zubní kartáčky se dnes prodávají ve všech různých velikostech a provedeních. Může se Vám to zdát zbytečné, ale když se zamyslíte nad tím, že každá ústa jsou něčím jedinečná a jiná, dojde Vám, že možnost vybrati si z velké řady zubních kartáčků dává smysl. Nicméně, vzhledem k velkému výběru mnoho lidí po celém světě čelí problému, jaký kartáček si vybrat, jaký kartáček je vhodný právě pro jejich ústa. Díky tomu zpravidla končí se špatnou volbou a ohrožují zbytečně své dentální zdraví.

Pokud je kartáček příliš velký, může způsobit natažení čelistních svalů při snaze otevírat Vaši čelist široce dokořán. Pokud je, na druhou stranu, kartáček příliš malý, může dojít k tomu, že bude Vaše dentální hygiena nedostatečná. To pak může vést k problému přemnožení bakterií, a tedy následným kazům a aftům.

Zkuste proto najít ten správný kartáček, který Vám nejen skvěle padne do ruky, ale zároveň s ním dostatečně vyčistíte každý kousek Vašeho chrupu, aniž byste museli svou čelist při čištění zubů příliš namáhat.

2. Volba špatných štětin. 

Jak již bylo zmíněno, tvrdost štětin hraje také důležitou roli ve Vaší zubní péči, stejně jako velikost Vašeho kartáčku. Mějte na vědomí, že existují různé typy štětin a vždy zvolte takovou tvrdost, která Vám bude nejvíce příjemná!

Pamatujte, že u velmi jemných štětin byste měli chrup čisit delší dobu, abyste dosáhli potřebné čistoty. Na druhou stranu, velmi tvrdé štětiny mohou jednoduše poškodit Vaše dásně.

3. Začínáte s čištěním zubů vždy na stejném místě.

Zkuste se obloukem vyhnout rutinně v dentální hygieně. Jakmile k ní sklouznete, může mít zcela opačný efekt, než zamýšlíte.

Např., pokud si čistíte zuby každý večer a ráno ve stejném pořadí, stejným způsobem, může Vás dentální hygiena časem začít nudit. Díky tomu pak nebudete čištění věnovat dostatečnou pozornost a čas, čímž zvyšujete možnost výskytu zubních kazů a řady dalších dentálních zdravotních problémů

4. Nedostatečné oplachován zubního kartáčku.

Jen proto, že jste skončili s čištěním zubům, neznamená, že jste u konce s dentální hygienou.  Vždy mějte na paměti, že pokud chcete předejít vzniku případných zubních kazů, pak se musíte starat o Váš zubní kartáček. Po každém čištění, tak zubní kartáček důkladně opláchněte. Klidně k tomu použijte pár kapek ústní vody, která by měla odstranit všechny zbylé bakterie usazené na zubním kartáčku.

Tak jak jste na tom? Děláte nějakou z těchto chyb? Pokud ano, je nejlepší čas na to s tím přestat! Pevně doufáme, že jsme Vám pomohli, a pokud máte nějaké další tipy a triky týkající se dentální hygieny, pak se o ně určitě podělte s námi níže v komentářích.