Jaké zdravotní výhody má plnovous v zimě?

Plnovous je módním hitem pro pány již několik měsíců. Muži si pěstují své vousy, pořizují si na ně speciální kosmetiku, nůžky a zastřihávače. Nejenže se jedná o velmi líbivý trend, v zimě může mít plnovous mnohé výhody. Pokud budeme mluvit o vzhledu, dá se říct, že mužský obličej má drsnější vzhled, jestliže si vousy pěstuje. Muži nosí svůj plnovous ve všechna roční období, ale v zimě to má ještě několik výhod navíc.

1. Poskytuje ochranu proti slunci

Plnovous poskytuje ochranu před ultrafialovým zářením. Vousy jsou v podstatě vrstvou, která pokrývá pokožku. Stejně jako všechny vrstvy, zastaví škodlivé paprsky slunce, aby se dostaly ke kůži. Jakou ochranu získáte, bude záviset na tom, jak tlustá a tmavá je vrstva vašich vousů. Čím delší jsou vousy, tím lepší je ochrana. Avšak pozor – jakkoli jsou vaše vousy dlouhé, nikdy zcela nezakryjí všechnu kůži, proto je stále potřeba používat dobrou ochranu před sluncem (např. opalovací krém).

2. Pomáhá předcházet alergickým astmatickým záchvatům

Stejně jako filtr, čím větší jsou vaše vousy, tím méně spouštěčů, jako je prach, se zastaví, aniž by se dostalo do vašeho dýchacího systému. Někteří lidé mohou mít více než jeden spouštěč. Astma může být vyvoláno cvičením, infekcemi, studeným vzduchem nebo dokonce stresem. Menší vousy, které pokrývají malou část obličeje, nebudou tak účinné. Nicméně na ničem z toho nezáleží, pokud si nečistíte vousy.

Čtěte také: Otec nechala samotnou dceru se psem v obýváku a odskočil si: Koukněte se na kouzelné video, které zachytila bezpečnostní kamera (VIDEO)!

3. Slouží jako filtr

Stejně jako chlupy v nose mohou vousy zabránit různým dráždivým látkám a alergenům dostat ke kůži. Na druhou stranu se na vousech mohou držet určité bakterie, takže je potřeba mýt si minimálně dvakrát denně tvář.

5. Udržují vás v teple

Studie ukázaly, že kůže pod vousy může být teplejší než čistá oholená tvář. Když se ochladí, tělo dokonce upraví chloupky, což způsobí, že se postaví a zachycují teplo blízko kůže. Vousy nejen pomáhají udržovat teplo, ale mohou také chránit před větrem. Avšak led a sníh se v nich mohou hromadit, což může některé z ochranných účinků znemožnit.

6. Snižují riziko rakoviny kůže

UV záření způsobuje rakovinu tím, že poškozuje buňky a DNA pokožky. Cokoli, co snižuje množství UV záření, které dostane vaše pokožka, sníží riziko vzniku rakoviny kůže

7. Zachovávají vlhkost pokožky

Vousy pomáhají chránit obličej před chladným vzduchem a větrem, ale ne dokonale. Stále musíte zvlhčovat pokožku, i když ne tak často, protože vousy pomáhají zachytit maz, který kůže produkuje. Vyhněte se silným krémům. Kondicionéry a vousové oleje se snadněji aplikují na vousy a kůži než tradiční pleťové krémy.