Jaký je nejdůležitější orgán v našem těle? Je to srdce. Tento kardiolog promluvil o tom, jak ho lidé zatěžují a co vše mu mohou způsobit. Jde o celkem velkou zátěž a proto radí i to, jak srdci prospívat

Jsou uvnitř těla a my je nevidíme. Máme na mysli vnitřní orgány, které jsou však v lidském těle velmi důležité, jelikož bez nich bychom nemohli existovat. Tím pravděpodobně nejdůležitějším vnitřním orgánem bude srdce. To se označuje i jako pumpa lidského těla, jelikož rozhání krev a tak i kyslík nebo živiny po celém organismu. Bohužel většina lidí své srdce celkem výrazně zatěžuje, což potvrzují také slova kardiologa Alexandra Nedostupa. Ten uvádí jak dané příklady, tak přidává i rady, jak bychom měli srdci prospívat.

Co vše dokáže lidské srdce?

Slova kardiologa Alexandra Nedostupa jsou celkem zajímavá. To proto, že srdce nevnímá jenom jako orgán, který má vliv na rozvod krve a všeho potřebného. Vnímá ho v mnohem větších souvislostech. A to třeba i s lidskou psychikou. Pokud máme určitý problém, začne srdce tlouct podstatně rychleji, což ukazuje na nervozitu, nebo na strach, ale i na jiný psychické pocity. Stejně tak se mění tempo srdce ve chvíli, kdy projevujeme emoce. Také dokáže říci velmi mnoho o naší aktuální fyzické zátěži a kondičce, což také definuje jeho tempo.

Velmi složitý orgán

Na první pohled může srdce vypadat jednoduše. Na ten druhý ale mluvíme o faktu, že jde o orgán poměrně složitý. Jak říká tento přední kardiolog, jde o orgán nejsložitější. Jedná se v podstatě o složitý uzel s vstupy a výstupy, který nepřestává pracovat. Pouze mění intenzitu své práce podle toho, jak je potřeba. Zároveň uvádí, že v něm probíhá řada doplňkových procesů, které ještě nejsou důkladně prozkoumány a mapovány. Díky nim bude dost možná jednodušší léčit srdce efektivněji, než je tomu nyní.

Čtěte také: 9 potravin, kterým byste se měli obloukem vyhnout. Mají velice negativní vliv na Vaše tělo!

Problémy se srdcem mají častěji muži

Velmi zajímavým faktem, který je se srdcem spojený je rozhodně to, že problémy s ním mají především muži. Proč právě oni? Je to nejenom proto, že často sklouzávají k nezdravému životnímu stylu, ale je to také proto, že nemají ženské hormony, které mohou srdci prospívat a tak zajišťují jeho větší zdraví. I proto je statisticky více mužů, kteří mají srdeční choroby, v porovnání se ženami. Jde o genetické dispozice, se kterými nelze nic udělat.

Stres je velkým problémem

Tento kardiolog také uvádí, co je pro lidské srdce jeden z největších problémů. Tím je rozhodně stres. je dokázáno, že lidé kteří žijí v klidu mají srdce zdravé až do svého stáří. Naopak ti, kteří žijí ve spěchu, mají plno povinností a starostí, nedokážou odpočívat a zastavit se, jsou v jasné rizikové skupině. I proto je doporučováno upravit životní styl tak, aby nebyl hektický. Je chybou žít dnešní dobu podle jejích pravidel. Je vhodné se uklidnit a tím zdraví srdce prospět.

K problémům dochází dříve, než si lidé myslí

Řada lidí je přesvědčena o tom, že k problémům se srdcem dochází spíše až v pozdějším věku. Tedy ve věku, kdy lidé stárnou a tak je opotřebováno jejich tělo, včetně tohoto orgánu. Pravdou ale je, že komplikace se srdcem ze objevují stále častěji, třeba i po dvacátém roku života. Pozorovatelné to může být při jakýchkoliv změnách. Nejenom při duševních výkyvech, ale třeba i při změně počasí, které může znamenat nepříjemné komplikace. Podle Alexandra Nedostupa totiž výkyv počasí má vliv na srdeční arytmii.

Jaké jsou možnosti prevence a řešení problémů?

Pokud jde o prevence, je na místě nežít hekticky, ale snažit se spíše o klidnější život. Ten by měl být také spojený se zdravou stravou a zdravým životním stylem obecně. Pokud už problém nastane, může být řešený medikací, různými přístroji podporující činnosti srdce, stejně jako se mluví také o transplantacích. Přes toto všechno ale musíme dodat, že současná medicína nedokáže vždy stoprocentně pomoci a problémy se srdcem tak mohou být pro řadu lidí osudné.