Jaký krevní tlak je ve vašem věku normální?

Krevní tlak je první věc, kterou u vás lékař zkontrolujte, když přijdete na preventivní prohlídku. Jedná se o velmi individuální ukazatel a závisí na mnoha faktorech. I přesto ho lékaři používají jako normu a důležitý údaj. Hlavním faktorem, který určuje ideální horní a dolní hodnotu krevního tlaku, je věk. Podle odchylek lékař pozná, jestli je s vámi něco v nepořádku.

Reklama

Normální krevní tlak u dospělého člověka se měří vždy v klidu, protože jakákoli fyzická zátěž hodně ovlivňuje jeho hodnoty. Lidské tělo si reguluje krevní tlak samo podle toho, jakou zátěž pociťuje. Při střední zátěži se jeho výkon zvýší asi o 20 mm Hg. Děje se to jednoduše díky tomu, že zatínáme svaly a změní se náš dech.

Co je normální krevní tlak podle věku?

Podle příruček pro lékaře byl stanoveny ideální hodnoty krevního tlaku pro novorozence na 96/66 u chlapců a 95/65 u dívek. Tyto hodnoty jsou běžné do 1 roku života. Do 10 let věku dítěte je běžný krevní tlak 103/69 u chlapců a 103/70 u dívek. Pro jedince ve věku do 20 let se jedná o hladinu 123/76 u chlapců a 116/72 u dívek. Pro lidi do 30 let věku by se měl krevní tlak pohybovat na 126/70 u mužů a 120/75 u žen.

U lidí středního věku se předpokládá ideální tlak 129/81 u mužů a 127/80 u žen. Mluvíme zde o jedincích do 40 let. Pro 50leté může je normální krevní tlak 135/83 a 137/84 pro ženy. Pro další dekádu lékaři stanovili 142/85 u mužů a 144/85 u žen. Pro jedince starší 70 let se za normální považuje 145/82 u mužů a 159/85 u žen. Pro osoby starší 80 let by měl krevní tlak dosahovat 147/82 u mužů a 157/83 u žen. A nakonec pro 90leté seniory je normální tlak 145/78 u mužů a 150/79 u žen.

Reklama

Jak správně měřit tlak?

Na měření krevního tlaku existuje speciální přístroj s názvem tonometr. Na měření v pohodlí svého domova si vždy pořiďte automatický nebo poloautomatický přístroj. Lékaři mají často i starší modely, ale jsou také dobře trénovaní na to, aby krevní tlak změřili správně. Automatické měření pro ně z toho důvodu není tak důležité.

Podívejme se na tipy, díky kterým svůj krevní tlak změříte vždy správně. Před měřením se po nějakou dobu vyhýbejte fyzické aktivitě, aby tlak nebyl zbytečně vyšší. Neměli byste také těsně před měřením kouřit. Měření krevního tlaku ihned po jídle může také skončit nepřesnými výsledky. Vždy měření provádějte na pohodlné židli s oporou zad. Paži umístěte na úrovni srdce a nemluvte.

Co dělat, když máte krevní tlak příliš vysoký?

Existuje několik řešení, které můžete vyzkoušet při vysokém tlaku, když si ho naměříte doma. Do umyvadla nebo kbelíku nalijte horkou vodu (37-40°C) a ponořte do ní nohy. Jestli máte křečové žíly, vložte do vody lokty. Nechte část těla ve vodě po dobu 20 minut, zatímco krevní tlak klesne o 15-20 mm Hg a poté můžete pokračovat ve svém dni. Nepouštějte se jen o žádné těžké aktivity.

Další možností je využít semena kopru. Dokáží snížit tlak a příprava je velmi jednoduchá. Vezměte 2 polévkové lžíce kopru a zalijte je ½ litrem vroucí vody. Při krevním tlaku do 200 mm Hg vypijte 1-2 čajové lžičky. Při vyšším tlaku si dejte 3-4 lžičky. Poslední možností je také směs kefíru s 1 lžičkou skořice. Pijte tento nápoj v množství jedlé sklenice po dobu 3 měsíců. Krevní tlak se díky tomu stabilizuje, aniž byste museli použít jakékoli léky.

Vývar pro snížení krevního tlaku

Vezměte 5 lžic jehličí ze stromu, 2 lžíce šípků a 2 lžíce cibulových slupek. Vše zalijte 1 litrem studené vody. Přiveďte k varu a na mírném ohni vařte pod pokličkou po dobu 10 minut. Poté ho nechte vylouhovat a sceďte. Přidejte trochu vody a vše vypijte během 2 dnů. Zlepšení může nastat již po týdnu, ale po 4 měsících získáte nejlepší výsledky.

Zdroj: ohlyad-dnya.pro

Reklama