Redakce ProSvět.cz
11 dubna, 2019

Nežijete-li zrovna zdravě nebo pravidelně požíváte alkohol, máte nadměrně zatížená játra, která v dlouhodobějším měřítku přestávají plnit svou funkci na jedničku. Čas od času se proto doporučuje držet jaterní dietu, která je očistí, a vrátí do původního stavu. Smyslem diety není hubnutí (i když pár kilo díky jídelníčku shodíte), ale odlehčit vašim játrům a zatěžovat je co možná nejméně.

Jaterní dieta

Jak dlouho držet jaterní dietu?

Jaterní dietu obvykle nařizuje lékař, ale můžete se do ní pustit i sami, žádné léky (ani ty na předpis) k tomu nepotřebujete. Při onemocnění jater trvá dieta i několik měsíců, pokud ale žádné problémy nepociťujete, postačí vám měsíc, maximálně dva. I to se sice zdá jako dlouhá doba, ale játra se zkrátka potřebují zbavit co nejvíce škodlivin které přes ně za ta léta prošly. Během jaterní diety se musíte vzdát některých jídel, a jiná (možná neznámá) naopak přijmout.

Jaké potraviny nemůžete jíst při jaterní dietě

Upravený jídelníček musí být zbavený veškerých živočišných i rostlinných tuků. Jídla by se neměla přehnaně kořenit, pečivo je třeba konzumovat včerejší, a alkohol musíte vypustit úplně. Játra si zkrátka potřebují dopřát „odpočinek“, proto je nezbytné vyřadit z jídelníčku všechno, co by je mohlo nadměrně zatížit.

Během jaterní diety nejezte:

 • sádlo, máslo, tučné maso, uzeniny
 • smažená, pečená, grilovaná a pražená jídla
 • mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, plísňové sýry, sladkosti
 • ostré koření, cibule, česnek
 • některé druhy ryb (makrela, losos)
 • čerstvé pečivo, oříšky

Co naopak můžete jíst během jaterní diety

Zakázané potraviny střídají ty povolené, kterých je snad ještě více ...jenomže v běžném životě mají menší využití. Ruku v ruce jde třeba kombinace jaterní diety a kyselého zelí nebo artyčoků. Ze všeho nejdůležitější je ale dodržovat pitný režim a dostatečně hydratovat tělo (samozřejmě vodou, sladké limonády ani alkohol v tom nepomůžou).

Ve vašem jídelníčku by neměly chybět ani některé moučníky a pochutiny, třeba obyčejné piškoty nebo „zdravé buchty“. Pečivo se doporučuje jíst včerejší, nedílnou součástí je spousta ovoce a zeleniny.
Potraviny (některé), co se do jaterní diety hodí:

 • libové, bílé maso vařené ve vodě (králík, kuře)
 • zelenina (mrkev, celer, brokolice, rajčata, artyčoky, zelí, čekanka)
 • neostré koření (oregano, libeček, rozmarýn, bobkový list, nové koření, bazalka, hřebíček, kopr, majoránka, kmín)
 • čerstvé ovoce
 • včerejší pečivo, nízkotučné koláče, piškoty, suchary, pohanka, celozrnné potraviny
 • nízkotučné a polotučné mléčné výrobky

Recepty na jídla při jaterní dietě

Chcete se vrhnout na jaterní dietu na vlastní pěst? Podle receptů si můžete uvařit jídla, která vám s ní pomohou. Všechny počítají pouze s kvalitními surovinami, se spoustou zeleniny a ovoce, a taky se změnou používaného koření. Neznamená to ale, že vyhodíte všechno dobré! Díky tomu, že vynecháte z jídelníčku tuky a další nezdravé látky, můžete během jaterní diety se správnými recepty zároveň shodit pár kilo.

 • Ovocné knedlíky z tvarohového těsta plněné meruňkami
 • Kuře na zázvoru s rajčaty a zeleninovým salátem

...a další vám budeme pravidelně přinášet

Co játra ničí, a kdy držet jaterní dietu?

Játra v našem těle plní funkci detoxikačního orgánu, díky kterému je tělo zbavováno toxinů a všeho nežádoucího. Jsou také středobodem metabolické výměny, a slouží jako úložný prostor pro spoustu důležitých látek. Pokud jsou ale nadměrně zatěžována špatnou životosprávou, nezvládají zpracovávat všechny příchozí látky, a postupně se zahlcují.

Jejich funkci ohrožují i různé nemoci, infekční onemocnění (nejčastěji žloutenka a mononukleóza) se obvykle šíří velice rychle, a mohou játrům hodně uškodit. Proti žloutence se můžete chránit například očkováním, ale v případě mononukleózy jsme zatím bez léku, který by ji urychleně zastavil.

Jaterní dieta - co jíst

Nemoci jater pak způsobuje i nadměrné užívání léků nebo konzumace alkoholu – vůbec nejhorší je potom kombinace obojího, což se často stává, protože některé léky zrychlují účinky alkoholu. Všem zmíněným vlivům se můžete bránit jedině poctivou prevencí. Pokud ovšem i ta selže, jaterní dieta vás jednoduše nemine.

Možná vám seznam potravin, kterých se musíte vzdát, připadá opravdu krutý. Stejně tak se vám možná nelíbí potraviny v doporučených. Zdraví prostě není zadarmo, a každá léčebná metoda si někde vybere svou daň. Jaterní dieta ale není jenom pro nemocné, podstoupit ji můžete i preventivně, abyste zlepšili své zdraví a odlehčili organismu. A kdo ví, třeba si zvyknete jíst lépe a vyhýbat se škodlivým jídlům.

Sdílejte článek