Je císařský řez opravdu o císařovny? Tohle o něm určitě nevíte!

Snad každá žena se připravuje na to, že se jednou stane matkou. A každá žena počítá s tím, že k tomu, aby mohla mít vlastní dítě, bude potřeba toto dítě porodit. Každá z takovýchto žen se dobrovolně rozhodne podstupovat muka, která porod přináší. Jednoduše jim to stojí za to. Když ale porod nejde provést klasickou cestou, lékaři se mohou uchýlit k císařskému řezu. Jakkoli to zní královsky, jedná se chirurgickou operaci.

Zde jsou tři pravdy, kterým musely čelit všechny ženy, které podstoupily císařský řez, a o kterých se nemluví.

1) Chirurgický zákrok bez možnosti podpory

Dnes se na císařský řez pohlíží jako na běžnou operaci, která by snad i mohla ušetřit úsilí všem rodičkám. Nejedná se ale o běžnou operaci. Císařský řez je náročný chirurgický zákrok, při kterém může jít o život jak ženy, tak i dítěte. Každá žena si odnese jizvu v oblasti podbřišku. Další smutnou skutečností je to, že žena je na porod sama – nemá možnost podpory ze strany partnera.

Čtěte také: Vědci definovali 2 principy, které Vám umožní zhubnout i bez zázračné snahy!

2) Ženy jsou ve stresu, do poslední chvíle neví, zda vše proběhlo tak, jak mělo

Porod císařským řezem je sice prováděn pomocí lokální anestezie – to znamená, že matka je při tomto zákroku při vědomí, ale i tak nemá jistotu, že vše probíhá v pořádku. Každá operace s sebou nese rizika, která se mohou vyvrátit až po odeznění anestézie. To je rozdíl oproti klasickému porodu, kdy riziko končí narozením dítěte.

Navíc, i když matka při provádění císařského řezu necítí bolest, cítí pohyby, které se uvnitř ní dějí. Ty mohou být častokrát traumatizující. Proto můžete být porod prostřednictvím císařského řezu častokrát více stresujícím, než klasický porod.

3) Na plné zotavení po císařském řezu není tak úplně čas…

Každá operace je náročná a zotavení z ní je doprovázeno bolestmi. Každý pohyb bolí, a přesto se tyto ženy musí ještě zvládnout postarat o své miminko. Svět matky je ale zaměřen hlavně na zdraví jejího dítěte, a proto všechny ženy tato muka zvládají hrdinsky. Blaho dítěte je pro důležitější, než jejich vlastní nepohodlí a i přes neustálou bolest dávají do péče o dítě veškerou svou lásku.

Změnili jste názor na císařský řez?

Tohle vše bylo nutné říct, protože spousta lidí si myslí, že porod císařským řezem může být méně náročný, než klasický porod. Bohužel tomu tak není a ani moderní medicína dosud nedošla na způsob, jak rodit děti bez bolestí. Ať už jste porod prodělala (a je jedno, jestli klasický, nebo císařským řezem), nebo vás teprve čeká – jste všichni hrdinky.