Redakce ProSvět.cz
6 ledna, 2019

Dneska bych se společně s vámi ráda zamyslela nad tím, jestli se v současné době opravdu máme tak dobře, jak si myslíme. Skutečně je moderní doba tak úžasná? Napadlo vás někdy popřemýšlet nad tím, že toho v životě děláme tolik a přitom vlastně neděláme vůbec nic?

Možná už vám o dnešním tématu hodně napověděl obrázek, který otevírá náš dnešní článek. Už jen ony tři fakty, na které obrázek upozorňuje, jsou jasným důkazem toho, že dnešní doba možná nebude tak skvělá, jak jsme o tom přesvědčeni.

Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, že...

...ovoce a zeleninu dovážíme ze zahraničí?

Jasně, jsou druhy ovoce a zeleniny, které se v našich podmínkách pěstovat nedají, takže je logické, že pokud je chceme mít k dostání, musíme je dovézt z míst, kde se pěstují naprosto běžně. Co ale třeba takové maliny? Vždyť těch u nás roste požehnaně, tak proč se dováží ze Španělska?! Nebo třeba česnek? Ten často dovážíme z Peru, i když jej u nás pěstují čeští zahrádkáři! Nebo švestky, které má na zahradě hodně z nás, ty dovážíme z Argentiny místo toho, abychom podporovali české pěstitele.

...dotujeme církve, ale za vstup do kostela platíme?

Není žádným tajemstvím, že náš stát dotuje církve a ročně jim "cinkne do kapsy" několik miliard korun. Smutným faktem zůstává, že pokud se chcete dostat do kostela přes den, nemáte šanci, nebo si za vstup musíte zaplatit. Tak kde je logika?!

...v letácích z obchodu na potraviny čteme jen samé inzeráty?

Každému z nás dneska chodí domů letáky z obchodů nejen na potraviny. Proč se ale právě v letácích z hypermarketů musíme dozvídat o nespočetném množství nejrůznějších půjček? Vždyť my se chceme dozvědět o akcích na máslo či mléko, nepotřebujeme hledat půjčky a lichváře!

...čím více toho máme, tím více toho chceme?

Člověk by se měl umět spokojit s málem, bohužel ne každý to dokáže. Ráda bych poukázala na skutečnost, že to dneska chodí tak, že čím více toho máme, tím více toho chceme. Čím více věcí vlastníme, tím více toužíme po tom, abychom vlastnili další. A to mi nepřijde zrovna v pořádku.

Sdílejte článek