Je to neuvěřitelné, ale srdíčko tohoto 103 let starého kardiologa bije jako zamlada. Chete vědět, v čem spočívá jeho tajemství?!

Chcete žít 100 let? Na první pohled to může znít lehce děsivě, že? Není divu, věk nás vskutku ovlivňuje. Je sice pravda, že je náš život ovlivněn mnohými proměnými, např. genetikou, na kterou nemáme zatím žádnou páku, někdy si však můžeme zlepšit život pomocí vlastního úsilí a dokonce ho i prodloužit. Na to jak, nám odpoví 103 let starý kardiolog Ellsworth Wareham.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Známý srdeční chirurg a kardiolog Ellsworth Edwin Wareham je přesvědčen o tom, že k pořádnému zdraví přispívá nejvíce zdravé stravování a zdravý životní styl. Vsadím se, že jste to slyšeli už mnohokrát a těžko toto tvrzení zpochybňovat, ale co když žít zdravě není někdy tak úplně možné?

Odpověď je v jídle

„Mohu bezpečně říci, že jsem vždycky byl náchylný k vegetariánské stravě. Moji rodiče byli zemědělci a hospodáři, a nedostatek masa jsme tak nikdy netrpěli. I přesto jsem však nikdy neměl rád maso z našich zvířat. Když jsem odešel z domu, rodiče o mě a můj způsob stravování měli ohromný strach. Byli zkrátka přesvědčeni, že dobrovolně přestanu maso úplně jíst. Měli pravdu. Zjistil jsem totiž, že to jediné, co mé tělo místo masa potřebuje, je dostatek vitamínu B12.“

Vegetariánství nemusí být však Váš životní styl, jako to může být mnohými prezentováno. Jde jen zkrátka o to, co Vám sedí a co ne. „Chápu, že vždycky existovala zvířata, která byla určena k výrobě produktů pro naší konzumaci. Maso mi však nikdy nechutnalo, a navíc mi našich zvířátek bylo vždy velmi líto. Rozhodl jsem se proto, že nebudu jíst maso a rád bych potvrdil, že i mé srdce je zdravější než srdce o 10 let mladších kolegů“, říká Wareham.

Kardiolog Wareham během své praxe viděl opravdu mnoho otevřených srdcí. Když před více než 50 lety provedl operaci dvou příslušníků asijských zemí, byl přesvědčen, že jíst maso není tou správnou volbou. V tu chvíli změnil svůj jídelníček a začal pravidelně chodit na procházky.

„Operovali jsme pacienty s chronickým a vrozeným onemocněním srdce, takže ty, kterým nevzniklo onemocnění v průběhu života, ale už se s ním narodili. Tito lidé neměli koronární onemocnění. Potvrdily to však i další operace, koronární problémy jsou typickým onemocněním rozvinutých zemí. Vůbec mě to nepřekvapuje. Asiaté jsou známí svou výživou skládající se převážně z rostlinných produktů. Jsem přesvědčen, že výskyt srdečních chorob je způsoben především zvýšením cholesterolu. Pokud by lidé naslouchali mé radě, koronárních onemocnění by mohlo být podstatně méně,“ říká Wareham.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Hlavním faktorem vysokého cholesterolu jsou zejména nasycené tuky, což jsou téměř všechny živočišné tuky! Vědci však zjistili, že i bílkoviny ovlivňují hladinu cholesterolu. Takže pokud pijete ve velkém množství mléko, nízkotučné nevyjímaje, Vašemu srdci to rozhodně nepomůže.

„Když jsem pracoval v ambulanci, snažil jsem se to vysvětlit svým pacientům. Rozuměli tomu, ale je obtížné a někdy bolestivé opustit maso, zejména když jste zvyklí jíst ho celý svůj život. Mohl bych s nimi mluvit o čemkoli, výhodách sportu, relaxaci, správném cvičení. Všechny rady si vzali k srdci a snažili se je uvést do praxe, nicméně maso přestat jíst nedokázali“, řekl kardiolog.

Starší lidé však mohou také změnit své výživové návyky. Nikdy není pozdě! Většina lidí konzumuje však příliš mnoho soli. Bez soli se cítí, že jídlo není čerstvé a že není tak chutné. Nicméně, pokud každý den snižíte dávku soli, výsledek lepšího stavu celého těla bude viditelný již po dvou až třech měsících.

Doktor Wareham dokončil svou 95letou lékařskou praxi. Jeho kolegové ho přesvědčili, aby zůstal, ale řekl, že potřebuje nějaký odpočinek. „Stále ještě mohu pracovat. Moje ruce se netřesou, moje hlava je čistá a všechno si pamatuji. Mám pocit, že mám teprve 50. Klouby mě zatím nebolí, neztrácím ani rovnováhu. Nicméně jsem se rozhodl trávit čas se svou rodinou. Alespoň ti mě poslouchají“, směje se kardiolog.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Ve svých úctyhodných 103 letech doktor Wareham stále řídí své auto a vede aktivní životní styl. Pravidelně se pohybuje, pracuje v zahradě a chodí se psem na procházky. Jeho srdce je zdravější než srdce mnoha mladých lidí.

Jak to tak vypadá, možná bychom se nad svým jídelníčkem měli alespoň trochu zamyslet…?