Toto je jeden z nejdůležitějších dnů v roce 2017. Věděli jste, že během tohoto svátku byste neměli dělat toto?

Na Velikonoce, tedy od Velkého pátku až po Velikonoční pondělí kdysi  platila v mnoha domácnostech pravidla, která dnes dodržuje už opravdu málokdo. Když jsem ještě byla malá, pamatuji se, že se u nás nemohlo stříhat nůžkami, ani zašívat děravé ponožky. Babička nám to nedovolila, protože to prý přináší neštěstí do domu. A nejedná se jen o to, že používáme ostré předměty. Přes Velikonoční svátky byste neměli provádět žádné domácí práce. Stihli jste je v předstihu?

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Přes tyto svátky je u nás státní svátek, to znamená, že většina z nás je doma, setkáváme se s rodinou, kterou během roku často i nevídáme. Celý tento čas bychom podle tradic měli prožít v klidu. Proč je ale tak důležité dodržovat staré tradice?

Velikonoce jsou jeden z najvýznamenejších křesťanských svátků, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Tento svátek však oslavují i ​​židé jako Pesach, a i katolíci a pravoslavní jako svátek Pascha. Velikonoční oslavy se u nás v České republice liší od regionu k regionu. Podíváme se na některé tradice, o kterých jste možná ani netušili.

7. duben (v římsko-katolické a pravoslavné církvi) je den Zvěstování a jedná se o velký náboženský svátek. Od tohoto data je to přesně 9 měsíců do Vánoc a zároveň se jedná o den první jarní slavnosti. Toto je den, kdy archanděl Gabriel oznámil Marii, že se jí narodí Syn Boží. U nás se Zvěstování slaví 25. března.

I proto někteří věřící věří, že v tomto období by měla být žena v klidu během dne. Nedoporučuje se provádět domácí práce, protože to podle starých tradic přináší neštěstí. Všechny domácí práce byste měli odložit na další týden. Je to však i den, kdy máte šanci požádat bližního o odpuštění. Můžete se pomodlit za lidi, kteří Vám ublížili a vůči nimž pociťujete zášť. Měli byste dojít k harmonii.

V tento den podle tradic odpočívají i zvířata. Neměli byste se pouštět do uzavírání obchodů a dohod, tyto věci mohou počkat. V žádném případě byste se neměli s blízkými hádat a vytvářet dusnou atmosféru a konflikty.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Lépe však známe jiné slavnostní dny a to Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílou sobotu, Velikonoční neděli a Velikonoční pondělí. Tyto dny jsou doprovázeny křesťanskými tradicemi. Končí se 40-denní půst a lidé by se měli více zamýšlet nad svým životem. Symbolem Velikonoc je tedy hlavně čistota. Váš příbytek by měl být tedy do těchto velkých oslav čistý, třeba to však stihnout právě do čtvrtka. Na Velký pátek bylo v minulosti totiž zakázané i sít a orat, či jinak se starat o zem.