Jedlá soda si poradí s plísněmi, vyživí půdu a nachystá dokonalou úrodu

Letošní zahradnická sezóna je již v plném proudu. Na zahrádkách se začínají objevovat první nesmělé výnosy a mnoho lidí se raduje, že letos je úroda skutečně výstavní. Ne každý má ale takové štěstí. Chcete i vy mít letos bohatou úrodu a neobávat se škůdců a nemocí? Pomoc může být snadná – řešením je jedlá soda. Tato bílá krystalická látka vám může pomoci získat vysoké výnosy, abyste si mohli užívat doma vypěstované zeleniny celé léto.

https://smakdnia.pl/

Ukazuje se, že právě jedlá soda je skvělým prostředkem, který pomáhá řešit různé choroby, ale také prospívá celkovému zdraví rostliny. Výhodou je, že jde o zcela netoxický výrobek, který pomáhá rostlině prospívat a zvyšuje její výnosnost. Navíc nijak nezatěžuje půdu a můžete ho bez obav používat i opakovaně.

https://smakdnia.pl/

Obvykle tento univerzální bílý prášek nechybí v žádné domácnosti. A když náhodou ano, dá se pořídit doslova za pár korun. Hodí se také jako skvělý univerzální čistič, nebo na praní prádla či jako pohlcovač pachů. Nejlepší službu vám ale udělá právě při pěstování mnoha zahradních plodin.

Čtěte také: Nedaleko velkého paneláku vyrostl zcela netradiční rodinný dům

https://smakdnia.pl/

Jak využít jedlou sodu na zahradě?

Je skvělým ochráncem rostlin před škůdci nebo mnoha nebezpečnými chorobami a plísněmi. Dále dovede snižovat kyselost půdy a pro všechny rostliny je nejen neškodná, ale daří se jim také lépe a podporuje jejich růst i vývoj plodů.

https://smakdnia.pl/

Jak bojovat proti plísním a houbovým chorobám

Mnoho rostlin je snadno náchylných k houbovým chorobám. Mohou je napadnou úplně kdykoliv, ale nejhůře postihují rostliny zejména v době, kdy hojně prší. Stačí je však ochránit směsí jedné lžíce jedlé sody s 5 litry vody. Tuto směs poté aplikujte na rostlinu jako postřik a uvidíte, že je žádná nemoc nenapadne. Pokud už se nějaká nemoc na rostlině viditelně projeví, je ideální, pokud zasáhnete co nejdřív, a to zejména pomocí silnějšího roztoku jedlé sody a vody. Smíchejte 3 lžíce na 3 litry vody a aplikujte přímo na postižená místa.

https://smakdnia.pl/

Skvělé hnojivo a výživa pro každou rostlinu

Abyste z jedlé sody dostali všechny účinné látky, je ideální míchat ji v teplé vodě. Tak se nejlépe rozpustí a vydá ze sebe vše účinné. Na dvě polévkové lžíce sody budete potřebovat 10 litrů horké vody. Vše smíchejte ideálně v železném kbelíku. Sodu pečlivě rozmíchejte a vše nechte vychladnout. V žádném případě totiž nesmíte rostliny zalévat horkou vodou.

https://smakdnia.pl/

Jak roztok používat?

Každou rostlinu zalijte asi půl litrem tohoto univerzálního roztoku. Nejlepší je aplikovat jej ráno nebo večer, a to nejlépe za suchého počasí. Rostliny tak skvěle pohnojíte a dodáte jim potřebné živiny. Také zmírníte nežádoucí kyselost půdy. Hnojení pak stačí opakovat jednou za měsíc a budete mít vystaráno.

Preventivní postřik pro papriky a rajčata

Zejména papriky a rajčata jsou vhodné pro ošetření pomocí sody. A to jak prostřednictvím zalévání, tak také ve formě ochranného postřiku. Smíchejte 5 lžic sody, 50 gramů tekutého mýdla a 10 litrů vody. Tuto směs řádně rozmíchejte a přelijte do lahve s rozprašovačem a aplikujte na celé rostliny, především na spodní stranu listů. Není nutné toto dělat příliš často, stačit by měly asi 3 postřiky během sezóny. Rostliny zásobíte živinami a zároveň je ochráníte před napadením plísňových onemocnění.

https://smakdnia.pl/

Jaké látky dovede soda dodat?

V první řadě dovede zálivka výborně vyživit listy rostlin, takže jim nebudou žloutnout. Dále jsou to plody rajčat i okurek, které získají díky sodě lepší barvu a větší velikost. Také budou chutnější a plné užitečných látek, jako jsou minerální látky, třeba draslík a hořčík, ale také vitamíny C, B a E nebo karoten, lykopen, zeaxanthin a mnohé další.

Podpoří krásu okrasných květin

Kromě klasických užitkových rostlin podpoří také zdravý dalších rostlin, jako jsou třeba růže nebo muškáty. Jak používat jedlou sodu v těchto případech? Ve dvou litrech vlažné vody rozmíchejte1 lžíci jedlé sody a nechte dobře vychladnout. Zálivku s obsahem sody aplikujte na půdu do okolí těchto okrasných rostlin nebo do květináčů. Postačí, když to budete dělat zhruba jednou za dva týdny. Následně budou takové květiny lépe růst i kvést. Ještě vydatnější zálivku získáte, pokud ke směsi přidáte navíc i 1 lžičku amonia (cukrářské kvasnice).

https://smakdnia.pl/

Proti mechu a plevelu

Mech na trávníku nebo různé plevele, které se snaží si urvat místo na naší zahradě, rozhodně nejsou něčím žádaným. Dá se jich ale snadno zbavit roztokem 2–3 lžic jedlé sody v 1 litru převařené studené vody. Snažte se vše velmi dobře rozmíchat, aby se soda ve vodě pořádně rozpustila. Následně tuto směs konvičkou nalijte všude tam, kde se chcete mechu a plevele zbavit. Postup po několika dnech opakujte, obvykle to jedinkrát nezabere. Do roztoku se vyplatí přidat aspoň občas i 1 lžíci lihového octa.

Zdroj: smakdnia.pl