David Hampl
23 ledna, 2019

Jedná soda je běžnou součástí domácností. Kdo peče, ten ví, že se vždy přidává do těsta. Kdo naopak nezdravě jí, ten ví, že je jedná soda dobrým pomocníkem na pálení žáhy. Nejde ale o její jediné využití. To samé platí i o dalších věcech ve vaší domácnosti, které najdou mnohem více uplatnění, než jenom to klasické. Zde je přehled 20 vychytávek, které pomohou i vám.

Čištění chromu

Máte chromové baterie, nebo jiné součásti bytu, které jsou z tohoto materiálu? Pokud je chcete mít dokonale lesklé, zkuste na ně použít pečicí papír. Tím je vyleštěte a uvidíte, jak se bude chrom dokonale lesknout.

Náhrada mopu

Je klasický textilní nástavec na mop nepoužitelný? Tak ho zkuste nahradit něčím, čeho máte doma dostatek. Máme na mysli ponožku. Najdete jednoduché a efektivní uplatnění pro ty, ke kterým již nedokážete najít druhou do páru.

Čištění plechů

Jsou znečištěné natolik, že běžné prostředky ani běžné metody nezabírají? Potom použijte klasickou kuchyňskou sůl. S trochou vody vytvořte kašičku, tu rozetřete na špinavá místa a potom jenom vyčistěte a setřete papírovou utěrkou.

Čištění sporáku

Nejde dočistit? Tak na něho zkuste něco, co ho možná samo zašpinilo. A to olivový olej. Ten nejprve rozetřete na nečistoty a potom je pomocí hadříku zkuste odstranit. Uvidíte, že to funguje lépe, než mnohé specializované čističe.

Odstranění skvrn z čalounění

Je to křeslo i gauč, které se mohou zašpinit. Jak takovou skvrnu eliminovat? Dejte do sklenice 1/3 octa, trochu horké vody a lžičku prášku na praní. Smíchejte, namočte hadřík a můžete začít s lokálním čištěním. I zažrané skvrny půjdou velmi dobře dolů.

Eliminace připálenin

Povedlo se vám spálit jídlo a na pánvi je stále památka? Pokud ano, vezměte si ocet, který do nádoby nalijte a přiveďte k varu. Potom hrnec nebo pánev položte do dřezu a do octu přisypte jednou sodu. Zaujme vás jak chemická reakce, tak i čisté dno.

Leštění skleniček

Nemůžete je doleštit? Jděte na to chytře. Suchý a čistý hadřík nejprve posypte běžnou kuchyňskou solí. A potom pokračujte tak, jak jste zvyklí. Uvidíte, že se skleničky budou lesknout jako nikdy. Šmouhy a otisky prstů budou minulostí.

Odstranění kamene z konvice

Je jedno, zda máte spirálu, nebo rovné dno. Pokud je na vaší konvici vodní kámen, odstraníte ho pomocí octové vody. V poměru 1:1 nalijte do konvice, nechtě převařit a vylijte. Rázem bude konvice opět jako nová.

Utírání prachu

Chcete, aby bylo efektivnější? Potom vezměte mokrý hadřík, posypte ho kypřicím práškem a začněte prach utírat. Hned potom plochu setřete suchým hadříkem. Budete překvapeni, jak dokonale se všechny prachové částice odstraní.

Mytí špinavého nádobí

Nemusíte používat jenom běžné saponáty. Stačí si do teplé vody ve dřezu přidat několik skleniček octa. Taková směs zajistí, že se vaše nádobí bude lesknout a veškeré nečistoty budou pryč. Je to ekologické, stejně jako ekonomické.

Vyčištění žehličky

Je žehlicí plocha spálená a hnědá? Nevyhazujte jo, jelikož plně postačí, když vyžehlíte speciální materiál. Nasypte na pečicí papír sůl a tu žehlete klasicky, jako prádlo. Stačí 1 minuta a žehlicí plocha bude dokonale čistá a hladká.

Eliminace plísní

Je jedno, zda se objeví v koupelně, zda se objeví v kuchyni, nebo jinde. Nejlépe si s ní poradíte tak, že smícháte teplou vodu s octem v poměru 1:1. Následně už stačí danou směs jenom jednoduše aplikovat na konkrétní místa.

Vyčištění odpadu

Stalo se vám, že odpad přestal odtékat? Pokud ano, vyčistíte ho i bez drahých přípravků. A to tak, že do něho nasypete podíl soli a zalijete ho stejným podílem vody, která byla 1:1 smíchána s octem. Následně nechte 15 – 30 minut působit a do odpadu nalijte litr vařící vody. Měl by být čistý.

Vyčištění vany

Je zašlá a špinavá, což vám pochopitelně vadí? Pokud klasické prostředky nezabírají, tak vezměte jednou sodu, smíchejte ji s trochou vody a danou kaši aplikujte na špinavá místa. Nechte působit po dobu 30 – 60 minut a potom opláchněte.

Vyčištění mastné pánve

Nejprve do ní nasypte dostatek soli a nalijte vodu. Takto nechte 15 minut působit. Potom vodu zahřejte a nechte působit dalších 15 minut. Směs slané vody vylejte, vypláchněte a máte pánev, kde je mastnota minulostí.

Dezinfekce houbičky

Nechcete ji po každém použití vyhazovat a přitom víte o bakteriích? Stačí 2 sklenice vody a dále 2 sklenice soli. Toto je roztok, do kterého houby vždy na 30 minut ponořte. Bude dokonale čistá a také dokonale dezinfikovaná.

Eliminace mýdlových map

Jsou velmi často ve sprchových koutech, nebo na umyvadlech. Dobře na ně platí roztok vody a octa. Ideální je, když je vlažný. Dejte ho do rozprašovače a aplikujte všude tam, kde se objevují. Nechte pár minut působit a potom opláchněte.

Úklid rozbitých vajec

Jistě víte, že klasické setření na ně nezabírá. Jak si s nimi poradit? Nejprve je důkladně zasypte klasickou kuchyňskou solí. Ta nasákne tekutiny. Potom stačí vzít papírovou utěrku a stáhnout z podlahy. Následně běžně vytřete.

Vyleštění nerezového dřezu

Je ne něm vodní kámen, který nejde dolů? Připravte si hrubozrnnou sůl. Poté odkrojte kus citronu, namočte do soli a začněte danou stranou dřez čistit. Vodní kámen a další nečistoty budou jako zázrakem mizet. Lze použít i na další nerezové materiály.

Odstranění zápachu

Je jedno, zda je z cigaret, z domácích zvířat, nebo z vaření. Domácí osvěžovač vyrobíte z pár kapek éterického oleje, vlažné vody a lžičky jedlé sody. Vše dobře rozmíchejte, nalijte do rozprašovače a můžete aplikovat volně do prostoru.

Sdílejte článek