Jedná soda, pečicí papír a další vychytávky pro domácnost. Těchto 20 rad zefektivní váš úklid -
Menu

Jedná soda, pečicí papír a další vychytávky pro domácnost. Těchto 20 rad zefektivní váš úklid

Jedná soda je běžnou součástí domácností. Kdo peče, ten ví, že se vždy přidává do těsta. Kdo naopak nezdravě jí, ten ví, že je jedná soda dobrým pomocníkem na pálení žáhy. Nejde ale o její jediné využití. To samé platí i o dalších věcech ve vaší domácnosti, které najdou mnohem více uplatnění, než jenom to klasické. Zde je přehled 20 vychytávek, které pomohou i vám.

Čištění chromu

Máte chromové baterie, nebo jiné součásti bytu, které jsou z tohoto materiálu? Pokud je chcete mít dokonale lesklé, zkuste na ně použít pečicí papír. Tím je vyleštěte a uvidíte, jak se bude chrom dokonale lesknout.

Náhrada mopu

Je klasický textilní nástavec na mop nepoužitelný? Tak ho zkuste nahradit něčím, čeho máte doma dostatek. Máme na mysli ponožku. Najdete jednoduché a efektivní uplatnění pro ty, ke kterým již nedokážete najít druhou do páru.

Čištění plechů

Jsou znečištěné natolik, že běžné prostředky ani běžné metody nezabírají? Potom použijte klasickou kuchyňskou sůl. S trochou vody vytvořte kašičku, tu rozetřete na špinavá místa a potom jenom vyčistěte a setřete papírovou utěrkou.

Čištění sporáku

Nejde dočistit? Tak na něho zkuste něco, co ho možná samo zašpinilo. A to olivový olej. Ten nejprve rozetřete na nečistoty a potom je pomocí hadříku zkuste odstranit. Uvidíte, že to funguje lépe, než mnohé specializované čističe.

Odstranění skvrn z čalounění

Je to křeslo i gauč, které se mohou zašpinit. Jak takovou skvrnu eliminovat? Dejte do sklenice 1/3 octa, trochu horké vody a lžičku prášku na praní. Smíchejte, namočte hadřík a můžete začít s lokálním čištěním. I zažrané skvrny půjdou velmi dobře dolů.

Eliminace připálenin

Povedlo se vám spálit jídlo a na pánvi je stále památka? Pokud ano, vezměte si ocet, který do nádoby nalijte a přiveďte k varu. Potom hrnec nebo pánev položte do dřezu a do octu přisypte jednou sodu. Zaujme vás jak chemická reakce, tak i čisté dno.

Leštění skleniček

Nemůžete je doleštit? Jděte na to chytře. Suchý a čistý hadřík nejprve posypte běžnou kuchyňskou solí. A potom pokračujte tak, jak jste zvyklí. Uvidíte, že se skleničky budou lesknout jako nikdy. Šmouhy a otisky prstů budou minulostí.

Odstranění kamene z konvice

Je jedno, zda máte spirálu, nebo rovné dno. Pokud je na vaší konvici vodní kámen, odstraníte ho pomocí octové vody. V poměru 1:1 nalijte do konvice, nechtě převařit a vylijte. Rázem bude konvice opět jako nová.

Utírání prachu

Chcete, aby bylo efektivnější? Potom vezměte mokrý hadřík, posypte ho kypřicím práškem a začněte prach utírat. Hned potom plochu setřete suchým hadříkem. Budete překvapeni, jak dokonale se všechny prachové částice odstraní.

Mytí špinavého nádobí

Nemusíte používat jenom běžné saponáty. Stačí si do teplé vody ve dřezu přidat několik skleniček octa. Taková směs zajistí, že se vaše nádobí bude lesknout a veškeré nečistoty budou pryč. Je to ekologické, stejně jako ekonomické.

Vyčištění žehličky

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1
2
Tisk
Nezařazené

Je koronavirus jenom začátek? Experti našli v tajícím ledovci více…

Nejstarší ledovec světa. To je Guliya ležící na tibetské náhorní plošině. Kvůli globálnímu oteplování tento prastarý kolos začíná roztávat, což…
Nezařazené

Důvod, proč někteří lidé nemohou najít svou lásku. Zkontrolujte, zda…

Rozvodovost stoupá a seznamky vzkvétají. Je to nepoměr, který vyvolává otázku: je s námi něco špatně? Většina lidí touží po…
Nezařazené

Slintáte v noci? Hrozí vám vážné nebezpečí. Dejte si pozor!…

Loužička na polštáři nebo půl obličeje pokrytého slizem. Mnoha lidem se stává, že během spánku jejich ústa vylučují velké množství…
Nezařazené

Zapíchla růži do brambory a několik dní čekala. Co se…

Královna květin. Rudá růže je nejoblíbenějším dárkem mužů ženám na světě. Tahle kráska ale za nedlouho ve váze odkvete a…
Nezařazené

Šokující zpráva od doktorky. Uvedla spousta důvodů, jak podprsenka škodí.…

Feministky zapalovaly podprsenku jako symbol útlaku žen. A možná měly tak trochu pravdu. Lékaři a chiropraktici v posledních letech přicházejí…
Nezařazené

5 neuvěřitelných možností, jak se dá využít alkohol v domácnosti.…

Alkohol je oblíbeným společníkem většiny Čechů i Slováků. Nemusí to být ale jen prostředek zábavy a uvolnění po dlouhém pracovním…