David Hampl
30 října, 2020

Casey Fischer učila matematiku na střední v nevelkém americkém městě a jako každé ráno, než šla do práce, se stavila na snídani a šálek černé kávy do své oblíbené pobočky Dunkin' Donuts, kterou měla po cestě. Ráda si u kávy a snídaně přečetla noviny a občas přes jejich okraj pozorovala také nově příchozí. Bavil ji ten ranní ruch v příjemném bistru a chvíle pohody před náročnými hodinami ve škole. Vůbec netušila, že tento den vůbec není obyčejný a že se stane něco, co si zapamatuje na celý život.

Nečekané setkání

Ani si nevšimla, že poblíž vchodu do bistra sedí venku na zemi muž a žebrá o peníze. Většinou se jich dočkal od vycházejících, protože ti měli po zaplacení snídaně nebo svačiny, kterou si brali sebou, v ruce nebo kapse obvykle pár centů. Když nasbíral malou hromádku mincí, vešel do bistra, prohlédl si nabídku a začal drobné usilovně přepočítávat.

Casey seděla jen kousek od něj a snažila se s ním zapříst rozhovor, ale muž se tvářil poměrně nepřístupně. Casey mu však nakonec nabídla, že se může posadit k ní a že mu snídani zaplatí a donese, načež muž váhavě souhlasil.

Chrisův příběh

Když mu přinesla kávu a plněný bagel, muž se nejprve omluvil za své předchozí odmítavé chování a vysvětlil jí, že má špatné zkušenosti s lidmi. Představil se jako Chris a řekl jí, že před časem bohužel upadl do závislosti na drogách, ze které se sice dostal, ale nic mu nezůstalo a ocitl se na ulici. Těžce snášel posměšky a urážky okolí, které se mu vysmívalo pro jeho vzhled, ale ještě více ho trápilo, co by na jeho stav řekla maminka, kterou mu před časem vzala rakovina a která z něj vždy toužila mít šťastného a úspěšného muže.

Šok pro Casey

Casey se asi po hodině rozhovoru musela omluvit, protože pospíchala do školy, kde jí začínala hodina, ale její společník ji požádal ještě o chvíli času. Vzal si účtenku, na její rubovou stranu něco napsal, přeložil ji a podal Casey. Poté se rozloučili a Casey spěchala do práce a až tam si přečetla, co stálo na účtence. Chris jí prozradil, že se v ten den chtěl naposledy nasnídat a poté se s myšlenkami na mámu zabít, ale díky Casey své rozhodnutí změnil a rozhodl se změnit také svůj život.

Casey byla ohromená a dojatá. Nikdy nevíte, kdy někomu změníte život k lepšímu nějakou zdánlivou maličkostí a v mnoha případech se to ani nedozvíte.

Sdílejte článek