Jednoduché cvičení, které pomáhá udržet Vaši mysl ostrou v jakémkoli věku!

Je velmi běžné, že jsme všichni občas trochu zapomnětliví. Máme tendenci zapomínat na každodenní události, jako je zapomenutí klíčů od auta, vybrání pošty, nebo zapomenutí něčího jména. Ale děláme to záměrně? Rozhodně ne. Když zestárneme, ztrácíme něco málo z tzv. „šedé hmoty“. Chcete si ji zachovat po delší dobu? Pak pro Vás může být tento článek opravdu užitečný!

1. Používejte méně dominantní ruku.

Pokud jste pravák, zkuste jednou za čas použít svou levou ruku k jídlu, psaní, uklízení atd. Možná to zpočátku bude znít obtížně, ale s praxí během chvíle zvládnete každodenní úkoly.

Čtěte také: Toto je 9 nejefektivnějších cviků pro ženy nad 40 let. Chcete si udržet dokonalou postavu i v pokročilejším věku? Tudy k ní vede ta pravá cesta. Jak cvičit?

Myšlenkou je použít Vaši neaktivní stranu mozku. To pomáhá při upevnění expanze částí kůry, které jsou zodpovědné za zpracování dotykových informací z ruky.

2. Dělejte některé své každodenní práce se zavřenýma očima.

Jaké věci děláte každý den, aniž byste o nich přemýšleli? Kolik kroků musíte udělat, abyste došli do koupelny? Nebo kolik talířů je v kuchyni? Existuje důvod, proč na tyto otázky nedokážete jednoduše odpovědět. Často provádíme naše pravidelné, každodenní úkoly neúnavně.

To je důvod, proč je doporučeno, abychom naše oči občas na chvíli zavřeli. To zahrnuje sprchování, přechod z jedné místnosti do druhé a další.

3. Změňte své ranní aktivity.

Všichni máme obecně nastavený plán, který začíná hned od okamžiku, kdy se probudíme. Nicméně novinky jsou klíčem k ostřejšímu mozku. Je důležité, abyste dali mozku novost čerstvé rutiny, aby byl aktivní a ostražitý.

Nejde o dělání komplikovaných věcí, nýbrž jednoduché míchání denního rozvrhu. Například se obléknete až po snídani místo před, poběžíte jinou cestou, nebo si ráno pustíte jinou stanici rádia.

4. Podívejte se na předměty každodenní potřeby vzhůru nohama.

Často se díváme na věci, které mají být viděny. Ale přemýšleli jste někdy o tom, proč dítě drží dálkové ovládání televize vzhůru nohama. Zkoušeli jste to někdy teď poslední dobou?

Nejen, že to můžete provést pomocí dálkového ovladače na TV, ale zkuste se podívat např. na Vaši rodinnou fotografii vzhůru nohama, hodiny, nebo kalendář. Tímto způsobem, kdykoli se na tyto věci podíváte opačným způsobem, Váš mozek se bude soustředit na to, aby je správně interpretoval, a tak zvýšíte jeho bdělost.

5. Hrajte si s mincemi.

Viděli jste někdy Braillovo písmo? Je to způsob, jak slepí dokáží číst. Zkuste i Vy využít své další smysly krom zraku, např. hmat a zkuste rozpoznat jednotlivé mince. Uvidíte, že to není tak snadný úkol.

Myšlenkou je využívat jiný smysl pro každodenní činnost, než jste zvyklí, čímž zaktivujete mozkové buňky.

6. Experimentujte s různými potravinami.

Pokud jste mezi těmi, kteří si vždycky objednávají v restauraci stejné jídlo, je čas na změnu. Za tím stojí důvod. Vyzkoušíte-li nové jídlo, požádáte mozek, aby zhodnotil nové jídlo a poslal signály do nosu, kde se aktivují příslušné receptory. Nová vůně pak dává Vašemu mozku nové pocity. Můžete se také pokusit sdružovat některé vůně s určitými potravinami.

Nejenže byste to měli vyzkoušet v restauracích, ale také zkuste experimentovat s pokrmy doma. Použijte jiné koření, nebo novou ingredienci v jednom z Vašich oblíbených jídel.

7. Čtěte si nahlas.

Čtení nahlas není možné vždy, ale měli byste si ho doma vyzkoušet. Může to trvat jen několik minut, či hodinu, ale stojí to za to.

Poslech audioknih má stejný účinek na mozek. Čítáním nahlas používáte různé okruhy Vašeho mozku současně.

8. Zvykněte si na mnemotechnické pomůcky.

Co jsou to mnemotechnické pomůcky? Je to kreativní způsob, jak si zapamatovat celé seznamy. Vzpomínáte si na frázi, kterou jste používali při učení o planetách naší sluneční soustavy? První písmeno každého slova fráze bylo první písmeno odpovídající planety.

Mnemotechnické pomůcky můžete využít i dnes jako dospělí. Tato metoda bystří klíčové oblasti mozku a také zlepšuje paměť.

9. Vyživujte svůj mozek.

Řekněme, že „krmit svůj mozek“ znamená jíst potraviny, o kterých je známo, že zvyšují funkce mozku. Je důležité zahrnout do Vaší stravy slušné množství vitamínů a tuků, které vyživují Váš mozek.

Potraviny, o kterých je známo, že zvyšují výkon mozku, jsou vlašské ořechy, kokosový olej, kurkuma, borůvky, vejce, brokolice a avokádo.

10. Socializujte se!

Vyjděte ven, promluvte s lidmi a pomozte zabránit tomu, aby se Váš mozek uzavřel do sebe. Kdykoli se dostanete do rozhovorů s ostatními lidmi, Váš mozek začne pracovat, aby byl schopen odesílat a přijímat nové informace. Interakce s lidmi, kteří nejsou jako Vy, má dokonce ještě větší přínos, protože mozek se tímto způsobem připravuje na přijetí nových myšlenek a názorů.

Pokud jste sociálně uzavření, je pravděpodobné, že to může ovlivnit Vaše celkové kognitivní schopnosti. Jednoduše se snažte komunikovat a nebojte se s kýmkoli zahájit rozhovor.

Bonus: Používejte všechny své smysly současně.

Snažte se dělat činnosti, které vyžadují zapojení všech Vašich smyslů najednou. Některé z těchto cvičení zahrnují cestování, zahrádkářství, psaní poznámek, manipulaci s dětmi při vaření atd. Další skvělou aktivitou, které se můžete zúčastnit, je nakupování, protože máte tendenci používat všechny své smysly, zejména při nákupu ovoce a zeleniny. Obvykle se dotýkáte, čicháte a občas i ochutnáváte.

Multitasking se obecně provádí prostřednictvím každodenních úkolů skrytým způsobem. Multitasking vylepšuje nejen Vaši pozornost, ale také zlepšuje Vaše zaměření a dovednosti.

Pokusíte se začlenit některou z těchto nových aktivit do své každodenní rutiny? Řekněte nám o tom v komentářích níže!