Jeďte pracovat do Finska. Nejenom, že můžete spát v práci. Dostanete za to i velmi slušně zaplaceno

Finsko je zemí, která je v mnoha směrech celkem velkým průkopníkem. I proto se zemi poměrně daří ekonomicky. Je dobrým místem nejenom pro život, ale je dobrým místem také pro práci. Důvodem není jenom mzda, ale i to, co zde můžete v práci dělat. Schválně si zkuste zde v České republice v pracovní době na chvíli zdřímnout. V lepším případě dostanete pouze vynadáno. Většinou vás však čeká vyhazov. A jak je to ve Finsku? Tam si klidně zdřímněte. Ještě za to dostanete pochvalu a peníze.

Spaní v práci zvyšuje produktivitu

Finské odborové svazy přišly se zajímavou analýzou, která ukazuje na to, že když mají zaměstnanci možnost si v práci dostatečně odpočinout, tak to výrazně zlepšuje jejich produktivitu. V praxi to znamená, že i když si dají během pracovní doby šlofíka, tak ve výsledku udělají více práce, než kdyby makali celých 8 hodin denně jenom s klasickou pauzou na oběd. A jelikož je Finsko zemí, která se nebojí inovací, a tak nezůstalo jenom u toho, že studie byla na papíře, ale došlo k tomu, že se hned změnila na praxi.

Uvolnění během dne

Co začaly dělat finské firmy? Ihned se chtěly vydat tímto moderním směrem a tak umožnili zaměstnancům, aby měli dostatek času na klid. Ti samozřejmě nemusí jenom spát. Někde vznikly i místnosti na zábavu a různé hraní her. Vznikly i místnosti, kde mohou zaměstnanci meditovat. To všechno jsou formy odpočinku, které zaměstnancům prospívají. A jelikož takto odpočívají v pracovní době, je jasné, že tento čas jim je standardně počítán do mzdy. Jejich takzvané flákání a spaní na pracovišti mají zaplaceno stejně, jako by něco dělali. Navíc se začíná jednat o celkem zajímavý benefit, který vyhledávají i samotní zaměstnanci. Zatímco u nás se hledí hlavně na stravenky nebo třináctý plat, tak ve Finsku se vyhledávají moderní firmy, které vědí, co je pro zaměstnance správné.

Čtěte také: Velká rada od lékařů: takto se zbavíte nachlazení a chřipky za 24 hodin

I hodina denně

Vše se samozřejmě důkladněji zkoumalo a vyšlo najevo, že ideální doba na spánek na pracovišti je poměrně dlouhá. Vyšlo najevo, že optimální doba odpočinku, který má přinést výsledky v produktivitě, je v rozmezí 30 – 60 minut. To znamená, že mohou mít zaměstnanci finských firem proplacenou až hodinu spánku. Ta jim pomůže zahnat únavu během práce, stejně jako jim pomůže uvolnit tělo, pokud jde o práci fyzickou. Vše má následně vliv i na jejich psychickou kondici, ale i na to, že eliminují problémy, jako jsou třeba bolesti zad nebo krční páteře.

Výsledky skutečně přicházejí

Je jasné, že se zkoumá nejenom vliv samotného spánku na každého jedince, ale zkoumá se i to, jaký má vliv na samotnou firmu. Tedy to, zda je daný benefit skutečně k něčemu a zda se firmě zlepší její výsledky. A jak se aktuálně ukazuje, tak k tomu opravdu dochází. Řada firem uvádí, že díky tomu, že umožnila svým lidem i hodinu denně odpočívat, zažívá velký rozmach, jelikož práce je během dne uděláno více, než když se pracovalo v zápřehu bez pauzy.

Zneužívání je minimální

Proč je tato věc běžná ve Finsku a proč nebude nikdy zavedena zde? Je to jednoduché. Finský zaměstnanec bere možnost spát v práci jako skutečně něco, co mu pomůže k produktivitě. Bere to jako benefit a nemá v plánu ho jakkoliv zneužívat. Naopak možnost spánku uvítá, jelikož bude moci sám pracovat lépe a svůj plat si zasloužit.

V České republice je takové myšlení zatím v nedohlednu. Jak je známo, tuzemský zaměstnanec – až na výjimky hledá spíše možnosti, jak by dokázal svého zaměstnavatele podvést. Z toho plyne, že spánek na pracovišti v ČR by byl spíše kontraproduktivní. Nejenom, že by lidé pracovali stále málo a pomalu, jako doposud, ale navíc by jim byla proplácena i hodina denně, kdy nedělají vůbec. Produktivita by se nezlepšila.