David Hampl
29 ledna, 2020

Vidíte je téměř ve všech amerických filmech ze sportovního prostředí. Koho máme na mysli? Roztleskávačky, mladé dívky v krátkých sukýnkách, které dodávají sportovním zápasům tu správnou atmosféru. Pokud jste si až doteď mysleli, že být roztleskávačkou je legrace, naše video vás z tohoto omylu rychle vyvede. Za cheerleadingem, jak se roztleskávání anglicky říká, je totiž spousta dřiny a velmi tvrdý trénink.

Rozleskávání nejsou je krásné kostýmy

Cheerleading je považovaný za specifickou sportovní disciplínu, ve které se spojují prvky tance, sportovní gymnastiky a akrobacie. Typickými prvky jsou především ostré pohyby paží, ve kterých dívky drží speciální třásně, výkopy a otočky. Nouze ale není ani o přemety, salta či provazy. Ty nejlepší týmy pak doplňují svá vystoupení i tak zvanými stunty, při kterých vytvářejí lidské pyramidy různých tvarů. V souvislosti s tím, je ale třeba upřesnit, že existují dvě formy cheerleadingu, které se vzájemně překrývají. První a známější je doprovodnou součástí sportovních utkání, druhou je soutěžní cheerleading, který je regulérním sportem s přesně danými pravidly. Kromě Spojených států amerických je roztleskávání velmi oblíbené také ve Švédsku a Holandsku.

Tvrdý trénink

Do týmů roztleskávaček dívky přicházejí ve velmi mladém věku okolo dvanácti let a čeká na ně tvrdý trénink a disciplína. Na dívky jsou kladeny vysoké nároky nejen po fyzické stránce, kdy musí být velmi pohybově nadané, ohebné a zároveň silné, ale také po stránce charakterové.

Dívky musí být psychicky odolné, neboť vystupují před několika tisíci diváky a zároveň musí být zodpovědné a spolehlivé. To, jak náročné mohou být pro dívky tréninky, můžete vidět i v našem videu, které zachycuje třináctiletou dívku Ally z Denveru, kterou se trenér a její kolegyně z týmu snaží dostat do provazu, i když dívka pláče a křičí bolestí.

Warning: Footage may be disturbing to viewers. "Please stop!" A high school cheerleader says she and other teammates were repeatedly forced to do the splits in practice. The disturbing video and investigation into the incident: http://4.nbcla.com/CkEXSoM

Publiée par NBC LA sur Mercredi 23 août 2017
Sdílejte článek