David Hampl
30 září, 2017

Ach ty děti! Teď si šťastně hrají a smějí, a o chvilku později jsou všichni připraveni způsobit Vám a všem, kteří jsou v blízkosti, silnou bolest hlavy.

Našli jsme pro Vás však účinnou metodu, jak jednoduše a rychle zastavit hysterický pláč dítěte a navrhuje Vám, abyste neváhali a otestovali ji.

Důvod, proč dítě pláče, není nikdy důležitý. Možná se jejich oblíbená hračka zničila, nebo jste jim zakázali dát si jejich oblíbenou sladkost. Ať je to cokoliv, šetřete svůj dech. Namísto toho se jich klidně a dobrosrdečně zeptejte na jednoduchou správnou otázku!

Je to velký problém, středně velký problém, nebo malý problém?

[hana-code-insert name='google' /]Řekněme, že se Vaše dítě rozčílilo, protože jiné dítě s nimi nechce sdílet hračku. Nečekejte, až bude záchvat dítěte mimo kontrolu. Zeptejte se svého dítěte okamžitě: "Je to velký, střední nebo malý problém?" A když se chystají odpovědět, navrhněte přemýšlet o řešení společně, bez ohledu na velikost tohoto problému. Možná by přijali jinou hračku? Nebo by pozvali kamaráda, aby si mohli hrát společně? Existuje tolik možností!

Dětští psychologové vysvětlují, že existují tři základní důvody, proč tato zdánlivě obyčejná otázka uklidňuje děti:

  • Dítě vidí, že přijímáte a respektujete jejich pocity.
  • Tato otázka dětem znemožňuje přemýšlet a posoudit danou situaci.
  • Tímto dotazem rodiče vyzývají dítě, aby se pokusilo vyřešit problém samo.

Tím, že se zeptáte na tuto otázku a klidně rozmlouváte s Vaší ratolestí, si ušetříte spoustu času a nervů a také si získáte jejich důvěru.

Sdílejte článek