David Hampl
12 dubna, 2019

Křen je velmi zajímavá rostlina, která má specifickou chuť. Ta je poměrně ostrá a štiplavá, Hodí se třeba k pečenému masu, k párku, ke klobásám, k ovaru, ale i k celé řadě pokrmů. Nejenom, že její chuť milujeme, ale zapomínat nelze také na to, že křen jako takový, tedy kořeny této rostliny, jsou poměrně zdravé.

Když se křen rozhodněme využít, tak dojde k tomu, že ho vykopeme ze země, umyjeme, oloupeme a poté ho nastrouháme. A listy? Ty se vyhazují. A právě to je velkou chybou, jelikož jsou velmi dobrým pomocníkem pro lidské zdraví. Vyhazování je nejenom škoda, ale je to také velká chyba.

Co všechno listy křenu obsahují? Budete koukat

Budete litovat, že jste daný listy vždy vyhodili a nikdy nedošlo k tomu, že je zpracujete. Obsahují totiž celou řadu prospěšných látek, které je dobré znát. A čím začneme? Jsou to rozhodně vitamíny. Těch obsahuje každý list mnoho. A to jak vitamíny skupiny B, tak nechybí ani vitamín E, nebo známý vitamín C.

Dále nelze opomíjet také velmi důležité prvky, jako je především draslík, stejně jako se jedná o vápník, ale i hořčík, nebo síru. Vše doplňuje i selen, či též známá kyselina askorbová. Toto složení jasně naznačuje, že je velká chyba listy vyhodit a nevyužít je pro zlepšení zdraví. A jak konkrétně se dají použít? Toto je několik možností.

Zábal z křenových listů

Bolí vás záda, nebo jiná část vašeho těla? Potom je na místě udělat si vhodný zábal. A to právě z křenových listů. Jejich použití je snadné, jelikož je stačí jenom spařit v horké vodě. Jakmile jsou měkké, již je můžete vyndat. Nechte je okapat a chvíli ochladit a již je můžete přiložit na konkrétní bolavá místa. Následně je omotejte gázou nebo jinou látkou a takto nechte na daném místě působit přes noc. Uvidíte, jak se vám uleví.

Tinktura z křenových listů

Ta se hodí ve chvíli, kdy hledáte snadnější použití u lokálních problémů. Tinkturu uděláte velmi jednoduše, jelikož stačí vložit syrové listy do mixéru a následně je nechat rozdrtit na jemné kousky, které jak pustí vody, začnou vytvářet potřebnou konzistenci. Do tohoto základu přidejte trochu ethanolu, tedy alkoholu. Promíchejte, nalijte do sklenice a uchovávejte v chladu a temnu. Jakmile budete potřebovat, trochou této tinktury namažte postižené místo.

Mast z křenových listů

Podobně, jako u přípravy tinktury je možné postupovat ve chvíli, kdy by bylo vaším cílem nachystat si mast z křenových listů. I ty je třeba nasekat na drobné kousky. Potom je vhodné jejich smíchání s lékařskou vazelínou, která se prodává právě jako základ domácích mastí a gelů. Použití, stejně jako uchování je stejné, jako v případe tinktury. Na lokální pomoc ideální volba.

Sdílejte článek