Kuchyňské utěrky jsou snad ti nejužitečnější pomocníci, které máte po ruce. Pomohou vám snadno kdykoliv se někde něco vylije, nebo se přihodí nějaká nehoda při vaření. Podle toho ale také často vypadají a ani pořádné praní občas nepomůže.  Není však nutné se těch špinavých zbavovat a neustále kupovat nové. Stačí, když je pořádně vyčistíte s pomocí triků, které vás naučíme.

Jak odstranit skvrny

Vyzkoušejte tento snadný recept, který vám pomůže zbavit se zašlých skvrn. Budete potřebovat tyto ingredience:

  • prací prášek – 100 g
  • soda na praní – 1 lžíce
  • sůl – 2 lžíce
  • vroucí voda – 3 litry

Všechny přísady se přidají do horké vody a promíchají se. Poté do této vody dejte špinavé utěrky a nechte je řádně nasáknout. Hrnce s utěrkami dejte na sporák a na mírném ohni povařte po dobu asi 5 minut. Poté nechte směs vychladnout a utěrky dejte prát do pračky na běžný prací program. Uvidíte, že výsledek vás velmi pozitivně překvapí.

Jak pečovat o utěrky

Pokud chcete, aby vám utěrky vydržely v dobrém stavu co nejdéle, je nutné o ně správně pečovat. Poradíme, jak na to:

Utěrky slouží především k utírání čistého nádobí. Používejte je proto primárně k tomuto účelu. Nečistoty můžete setřít houbičkou nebo papírovými utěrkami. Pokud už utěrky v kuchyni zašpiníte, předejděte trvalým skvrnám namočením do teplé vody. Čím dříve skvrny namočíte, tím lépe – rychleji se pustí a půjdou snadněji vyprat. Utěrka by se také neměla používat dlouhou dobu. Nebojte se jich mít velkou zásobu a měnit je klidně každý den. Je to důležité i z hlediska hygieny. Po vyprání je dobré utěrky přežehlit na vyšší teploty, protože je tak velmi efektivně zbavíte nežádoucích bakterií.

Praní v pračce

Bílé utěrky lze prát i na 95 °C, ty barevné perte maximálně na 60 °C. Vždy si ale prohlédněte štítek, který vám dá bližší informace, jak je možné tuto utěrku prát. K praní vám vystačí běžný prací prostředek nebo můžete zkusit také dezinfekční prací prostředek.

Sdílejte článek