K pocitu absolutního štěstí stačí málo, co obejmutí probouzí v člověku a proč je tak mocné? -
Menu

K pocitu absolutního štěstí stačí málo, co obejmutí probouzí v člověku a proč je tak mocné?

Dnešní moderní svět je plný nejrůznější dotykové elektroniky, mobilů, tabletů, navigací, obrazovek apod. Bohužel však díky tomu možná trochu zapomínáme na ty nejzákladnější dotyky – lidské. Mnoho psychologů tak v souvislosti s tím upozorňuje na problém tzv. nedomazlenosti. Doteky jsou totiž v lidském životě nesmírně důležité a potřebují je všichni, malé děti, dospělí i staří lidé. Doteky nám přinášejí nejen fyzické, ale také mentální a citové uspokojení. Doteky utěšují, uzdravují, posilují a máme díky nim často alespoň na chvilku pocit, že je vše v pořádku a že nejsme na světě sami.

Mobilních telefonů či tabletů se dotýkáme pouze konečky prstů. To je ale škoda, hmat je totiž naprosto jedinečný smysl, protože na rozdíl například od zraku, čichu či sluchu není soustředěný jen do jednoho orgánu, ale do celého našeho těla. I proto je velká škoda se vzájemně neobjímat a nedotýkat na různých částech těla.

Kouzlo doteku

Dotýkání a objímání nám přináší spousty výhod a pozitivních účinků. Náš mozek při nich produkuje hormony oxytocin a serotonin, které mají pozitivní vliv na úzkosti, deprese a stres. Objímání také snižuje napětí ve svalech a má vliv na cirkulaci krve, čímž tlumí některé druhy bolestí. U dětí studie navíc prokázaly, že pravidelné objímání posiluje jejich imunitní systém.

Dnes se společně podíváme na kouzlo jednoho z nejkrásnějších typů objetí, objetí muže a ženy. Co se s námi a naším tělem při tomto objetí děje a zároveň, jak bychom se měli objímat, krásně popsal spisovatel David Tumarison.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1
2

Líbil se vám článek?

Tisk

Nainstalovali kameru, aby věděli, kdo každé ráno pouští koně – záběrům nebudete moci uvěřit. To nečekali ani oni samotní!

ZAJÍMAVOSTI
Občas nám přijde, že se v našem životě stane až neuvěřitelná věc a záhada, kterou neumíme nijak logicky vysvětlit. O to…

Pes – nejlepší přítel člověka. Budete překvapeni, jak blízko k sobě mohou mít pes a malé dítě. Takové pouto je až neuvěřitelné!

ZAJÍMAVOSTI
Dítě a pes jsou tématem, které se stalo inspirací nejen pro mnoho článků, ale i fotografických soutěží. Můžeme si tak…

Vypořádejte se s noční můrou všech rodičů – s dětskou hysterií! Tato matka objevila recept na každé dítě

ZAJÍMAVOSTI
Dětská hysterie je něco, co obtěžuje nejen samotné rodiče, ale také celé okolí. Vzpomeňte si sami, kolikrát jste byli svědkem…

Už jste slyšeli o Ghee máslu? Určitě byste ho měli zahrnout do přípravy Vaší stravy, pokud chcete být po celý rok zdraví!

ZAJÍMAVOSTI
Ghee - přepuštěné máslo. Předpokládá se, že tento produkt je schopen naplnit tělo speciální energií, která pozitivně ovlivňuje práci všech…

Toto je skutečný důvod, proč míváme noční můry. Zjistěte, co znamená, když ve snu padáte!

ZAJÍMAVOSTI
Každý člověk si jistě rád dopřeje slastný spánek a ponoří se do říše snů po namáhavém dni. Výjimkou jsou však…

Snižte riziko vzniku rakoviny prsu až o 19% pomocí tohoto druhu kávy!

TIPY A TRIKY
Pokud jste jako většina žen, pravděpodobně se spoléháte na šálek, nebo na dva kávy, abyste se dostali do pohybu ráno,…

9 nových trendů, které Vám mohou pomoci začít žít zdravým životním stylem, i když nemáte čas!

TIPY A TRIKY
Zdravý hamburger a zlaté mléko, soda s nulovými kaloriemi a aerobní fitness jsou trendy zdravého životního stylu z roku 2018.…

Kvůli rakovině prsu téměř přišel o mámu. Tento teenager vymyslel podprsenku, která tuto nemoc odhalí již v raném stadiu!

ZAJÍMAVOSTI
  Umíte si představit, že by utrpení vedlo nakonec k inspiraci? Jeden mladý Mexičan si prošel peklem, když skoro přišel…

10+ vynálezů, které by Vás nikdy nenapadlo použít za jiným účelem, než pro který byly stvořeny! Přitom Vám to enormně ulehčí život!

DOMÁCNOST
Někdy obvykle stojí za to podívat se na věci z nového úhlu. Dnes jsme pro Vás shromáždili některé příklady toho,…

Souhlasíte? 8 věcí lepších pro Vaše štěstí než perfektní manžel!

ZAJÍMAVOSTI
Většina lidí je přesvědčena, že štěstí spočívá v manželství a dětech. Ale ve skutečnosti existuje spousta dalších věcí, které představují…