David Hampl
8 února, 2019

Dnešní moderní svět je plný nejrůznější dotykové elektroniky, mobilů, tabletů, navigací, obrazovek apod. Bohužel však díky tomu možná trochu zapomínáme na ty nejzákladnější dotyky – lidské. Mnoho psychologů tak v souvislosti s tím upozorňuje na problém tzv. nedomazlenosti. Doteky jsou totiž v lidském životě nesmírně důležité a potřebují je všichni, malé děti, dospělí i staří lidé. Doteky nám přinášejí nejen fyzické, ale také mentální a citové uspokojení. Doteky utěšují, uzdravují, posilují a máme díky nim často alespoň na chvilku pocit, že je vše v pořádku a že nejsme na světě sami.

Mobilních telefonů či tabletů se dotýkáme pouze konečky prstů. To je ale škoda, hmat je totiž naprosto jedinečný smysl, protože na rozdíl například od zraku, čichu či sluchu není soustředěný jen do jednoho orgánu, ale do celého našeho těla. I proto je velká škoda se vzájemně neobjímat a nedotýkat na různých částech těla.

Kouzlo doteku

Dotýkání a objímání nám přináší spousty výhod a pozitivních účinků. Náš mozek při nich produkuje hormony oxytocin a serotonin, které mají pozitivní vliv na úzkosti, deprese a stres. Objímání také snižuje napětí ve svalech a má vliv na cirkulaci krve, čímž tlumí některé druhy bolestí. U dětí studie navíc prokázaly, že pravidelné objímání posiluje jejich imunitní systém.

Dnes se společně podíváme na kouzlo jednoho z nejkrásnějších typů objetí, objetí muže a ženy. Co se s námi a naším tělem při tomto objetí děje a zároveň, jak bychom se měli objímat, krásně popsal spisovatel David Tumarison.

Pokračování článku na další stránce
Sdílejte článek