Káva zabíjí a ničí vaše zdraví – také znáte hlavní mýty kolem nejpopulárnějšího nápoje? Podívejte se na řadu věcí doopravdy. Překvapí vás, že v mnohém je šálek kávy dokonce i prospěšný. V čem?

Nepijte kávu, jelikož vám může způsobit mnoho zdravotních problémů a dokonce vás může třeba i zabít. Slyšeli jste tyto informace? Nutno říci, že ve většině případů se jedná o časté mýty, které se tohoto nápoje týkají. Nepopíráme, že některé negativní vlastnosti skutečně mít může. Zároveň ale nelze zapomínat na to, že jich má i řadu pozitivních. A jakých konkrétně?

Snižuje riziko vzniku Parkinsonovy choroby a Alzheimerovy choroby

Obě tyto nemoci jsou velkým postrachem především starších lidí. To proto, že léky umí následky pouze tlumit, ale léčit tento problém neumí. Proto může přijít na řadu právě káva. Podle několika výzkumů, které proběhly v Tampě, se zjistilo, že obsah kofeinu v kávě může působit na lidské zdraví tak, že sníží rizika u obou onemocnění. A to skutečně velmi výrazně, jelikož zde mluvíme o tom, že se riziko sníží až o celých 65 procent. A to už je opravdu velmi zajímavé číslo. Stačí si dát jeden šálek denně.

Snižuje riziko vzniku cirhózy

Játra jsou jakýmsi sýrem lidského těla, jelikož filtrují všechno špatné. Co v lidském organismu nemá být, to játra zachytí. Co zde naopak může zůstat, to pouští dál. V souvislosti s tím je třeba říci, že játra mohou být velmi zatěžována. Hlavně potom alkoholem, kde hrozí riziko cirhózy jater. Pokud jí nechcete riskovat, tak samozřejmě přestaňte tolik pít alkoholické nápoje a naopak začněte s pitím kávy. Pravděpodobnost tohoto problému klesne až o polovinu.

Čtěte také: 7 důvodů, proč se každou noc budíte ve stejný čas!

Posiluje kardiovaskulární systém

Možná jste si přečetli, jak kofein škodí srdci. Pokud je ho opravdu velké množství, může k tomu docházet. Když je ho ale množství optimální, tak může naopak pomáhat. A to tak, že posiluje kardiovaskulární systém. Vědci z Národní univerzity v Singapuru totiž zjistili, že kdo pije kávu pravidelně, ten může riziko srdečních problémů snížit až o 33 procent.

Snižuje riziko vzniku rakoviny

Jedna z nejobávanějších nemocí je v dnešní době strašákem v podstatě každého. A rozhodně se není čemu divit, jelikož dobrý lék na ni zatím neexistuje. I proto je vhodné raději myslet na prevenci, kterou může přinášet právě káva. Stačí ji pít pravidelně a riziko se sníží. Odborníci z Univerzity Maria Negri tvrdí, že nejvíce káva pomáhá při rizicích rakoviny prsu u žen a rakoviny prostaty u mužů.

Zmenšuje riziko diabetu 2. typu

I cukrovka je obávanou nemocí, jelikož ji můžeme zařadit mezi takzvané nemoci civilizační. Kdo chce držet svůj krevní cukr na uzdě, ten by se neměl bát kávových nápojů. To proto, že díky kofeinu jsou stimulovány i vnitřní orgány, a to včetně slinivky, která má na diabetes velký vliv. Samozřejmostí by však mělo být to, že je nutné pít kávu zcela bez cukru.

Chrání klouby

Bolesti pohybového aparátu se mohu objevit v každém věku. Co je poměrně velkým problémem, to jsou určitě bolesti kloubů. Jak se jim vyvarovat? Stačí o ně pečovat třeba i tím, že budete pít kávu. Některé studie totiž říkají, že kofein dokáže podpořit vylučování kyseliny močové, která se tak nedostává do kloubů a tím je logicky ani nemůže nijak poškozovat.

Eliminuje vznik žlučových kamenů

Jdeme na další poměrně důležitý vnitřní orgán, kterým je žlučník. Pokud je problém, který se u něho může objevit, tak se jedná primárně o žlučové kameny. Eliminovat jejich vznik jde jak správnou životosprávou, tak i správným nápojem, kterým je káva. U některých jedinců se může riziko snížit až o 45 procent.

Podporuje vaše svalstvo

Kofein souvisí také s vašimi svaly. Ani ne tak způsobem, že by jim nějak přímo prospíval, ale spíše tím, že vás před cvičením doslova nakopne. Vy tak můžete makat intenzivněji a výsledkem je samozřejmě to, že jste silnější.

Eliminuje vrásky a omlazuje

Tento fakt zaručeně potěší každou ženu. Pravidelné pití kávy totiž vede k tomu, že může omladit. A to tak, že jsou vyhlazeny její vrásky. Je to především díky antioxidantům, které pomáhají snižovat celkové projevy stárnutí.