Kávová sedlina nepatří do koše, ale k rajčatům

Dopřáváte si každý den šálek lahodné kávy? Pak dost možná často vyhazujete cennou sedlinu, kterou byste ale mohli daleko lépe využít jinde. Obsahuje spoustu draslíku a dusíku, takže se dá použít jako přírodní hnojivo a odpuzovač škůdců rajčat. Kávovou sedlinu stačí jemně zapracovat do půdy a nechat rostlinu, aby si prospěšné látky vzala. Stačí opakovat jednou za pár týdnů.

https://worldrecipes.eu/

Několik způsobů využití

Použití sedliny se liší podle toho, jakých výsledků chcete dosáhnout. Dusík a draslík jsou nezbytné prvky pro správný kořenový vývoj rostlin. Pomáhají vytvářet rostlinná pletiva a stimulují produkci chlorofylu. Kávová sedlina je také levný a pohodlný způsob, jak půdu obohatit o organickou hmotu, která zlepšuje propustnost vzduchu, odvodnění a zadržování vody.

https://worldrecipes.eu/

Smícháním kávové sedliny s dřevěným popelem, sušeným listím a limetkou vznikne skvělý kompost s vysokým obsahem dusíku, který je pro rajčata přímo zázračným elixírem. Kompost sníží kyselost vypěstovaných plodů. Samotná sedlina by naopak mohla mít vliv na kyselost půdy pro pěstování rostlin.

Čtěte také: Jak zralý banán jíte? Tato drobnost může mít vliv na vaše zdraví

https://worldrecipes.eu/

Slimáci už nemají šanci

Sedlina také funguje jako repelent proti slimákům a hlemýžďům. Kofein je pro ně smrtící látkou, kterou vstřebávají tím, že přes sedlinu přelezou. Jednoduše ji proto rozsypte kolem rostlin do uzavřeného prstence, který bude působit jako jedovatá bariéra před nežádoucími hosty. Brzy už rajčata neohrozí ani jeden jediný slimák.

https://worldrecipes.eu/

Stejně tak kávovou sedlinu nemají rády mšice a houbové choroby, které zraňují listy rajčat a ničí plody. Tyto problémy se obvykle řeší chemickými fungicidy a postřiky, ovšem kávová sedlina je plnohodnotnou netoxickou a přírodní náhradou. Naopak dokáže přilákat do zahrady velmi užitečné tvory – žížaly. Ty přeměňují organickou hmotu na potravu pro rostliny a zvyšují množství kyslíku a vody v půdě, takže se rozhodně vyplatí mít je na svém pozemku.

Zdroj: https://worldrecipes.eu/