Kmín není jen na dochucení, s tímto vám pomůže

Kmín většinou přidáváme k bramborům nebo jiným pokrmům na dochucení. Možná by vás ale ani nenapadlo, že vařená i syrová semena kmínu mají blahodárný účinek na naše zdraví. Dokonce si z nich lze připravit i čaj nebo ho konzumovat některým z mnoha dalších způsobů, abychom naplno využili jeho léčivé vlastnosti.

Kmín na trávení

Pokud mletý kmín smícháme s mletým zázvorem a přidáme černý pepř a sůl, získáme skvělý prostředek na trávení. Stačí po jídle zkonzumovat jednu polévkovou lžíci směsi a zapít sklenicí vody. Pokud máte hodně žaludečních šťáv a trápí vás reflux, snězte jednu kávovou lžičku mletého kmínu, kterou před polknutím chvíli poválíte v ústech. Úleva se dostaví ihned.

Kmín umí bojovat s vnitřními parazity. Stačí svařit 400 ml vody a přidat 15 g kmínu. Odvar vařte tak dlouho, než se voda neodpaří zhruba na čtvrtinu. Každé ráno a večer pak vypijte 20–40 ml odvaru. Pokud vás po jídle trápí nevolnost, smíchejte trochu kmínu s medem a zkonzumujte. Čaj z kmínu, který chvíli povaříte, účinně působí proti nachlazení a kašli. Můžete ho pít i jako součást prevence proti onemocnění.

Čtěte také: Co může znamenat časté vypadávání vlasů?

Budete lépe spát

Pokud vás trápí nespavost, rozmačkejte jeden banán a přidejte půl lžičky rozdrcených a opražených semínek kmínu. Před spaním vše snězte, budete spát jako nemluvně. Bolí vás žaludek? Smíchejte 3 gramy mletého kmínu s vlažnou vodou a vypijte, okamžitě se vám uleví. Kmín dokáže bojovat s chudokrevností, proto se ho snažte konzumovat v jakékoliv podobě.

Kmín účinně detoxikuje celé tělo a především játra, která ukládají toxiny. V neposlední řadě působí proti cukrovce, jelikož dokáže regulovat cukr v krvi. Stačí rozpustit trochu mletého kmínu ve sklenici vody a pít dvakrát až třikrát denně. Kmín obsahuje léčivé silice, alkaloidy, beta-karoteny, fenoly a flavonoidy. Najdeme v něm mastné kyseliny a důležité minerální látky, jako je železo, vápník, draslík a fosfor.