David Hampl
23 ledna, 2019

Mnoho lidí najde na svém těle různé znaménka a různé jizvičky. Jednou z takových je i ta, kterou můžete vidět na obrázku. Když se na ni podíváte blíže, tak zjistíte, že má poměrně nepravidelný tvar a vypadá spíše jako něco, co jste si sami způsobili. Musíme říci, že tato jizvička vrozená není a skutečně vznikla až později. Nebyli jste to však vy, kdo si ji způsobil.

Kde ji najdete?

Pokud vás zajímá, zda máte také tuto jizvu na svém těle, není nic jednoduššího, než se podívat. A to na svou levou ruku. Bude nutné si vyhrnout tričko, jelikož ji obvykle najdete v horní části ruky, v oblasti vašeho ramene. Podívejte se do zrcadla a dost možná ji zde také uvidíte. Proč ji tam máte, co symbolizuje a kdo vám ji vlastně udělal? Na to vám odpovíme.

Udělal ji lékař

A to již v době vašeho dětství. Je třeba říci, že podobné jizvy vznikaly v ordinacích lékařů stále, a to až do sedmdesátých let. Nešlo však o žádné značkování populace, ale šlo o něco, co pro vás mělo velký užitek. Daná jizva je totiž důsledek očkování, které vás mělo chránit. Kdo na své ruce danou jizvu má a kdo patří spíše mezi starší generaci, ten je ochráněn před virem variola. To je vir, který způsobuje neštovice.

Proč vznikla taková jizva?

Důvodem byla metoda očkování jak s ohledem na to, jaká látka se používala, tak s ohledem na to, jak se aplikovala. Na očkování se používala takzvaná dvojitá jehla. Ta se vpíchla přímo pod kůži a prostřednictvím této jehly došlo k tomu, že se aplikovala účinná látka. Ta však měla kromě ochrany lidského těla ještě jeden projev. Daný roztok vytvářel na kůži drobné puchýřky, které byly přirozenou reakcí. Když vymizely, tak lidem zůstávala na ruce právě daná jizva, která je pozůstatkem daných puchýřů, které jsou pozůstatkem očkování.

Co se na ruce dělo?

Je pochopitelné, že si na dané očkování již nepamatujete a tak nevíte, co se přesně s vaším tělem a co se s vaší rukou dělo. Máme tu však odpověď, která vám to řekne. Když došlo k aplikaci očkování, tak došlo k tomu, že se na daném místě objevil menší otok. Ten byl na ruce po dobu i 8 hodin, než postupně vymizel. Tím to ale nekončilo, jelikož se na vaší ruce objevil otok další. Šlo o reakci na vpich, která připomínala klasický pupínek, třeba po bodnutí hmyzem. Jenom byl větší. Ten se na ruce objevil po několika týdnech.

Tento pupínek postupem času rostl až do podoby, jako je aktuální vaše jizva. Stal se z něho totiž puchýř, který dospěl až do stavu, kdy sám prasknul a uvolnil kapalinu. Po něm na místě zůstal malý vřídek, ze kterého následně vznikla daná jizva. Je vidět, že i když očkování bylo efektivní a mělo výsledky, mělo i následky v podobě daných jizev a ne úplně jednoduchých projevů po aplikaci.

Současná generace již jizvy nemá

Díváte se na svou ruku, ale žádnou takovou jizvu zde nevidíte? Je to v pořádku, jelikož je to proto, že neštovice byly v podstatě eliminovány a tak očkování proti nim není nutné. Proto současná generace tyto stopy po očkování nemá. jedinou výjimkou mohou být lidé, kteří se řadí do skupiny cestovatelů. Ti však nedostávají látku variola v dětství, ale dostávají ji před cestou. To se ale netýká klasických dovolených, ale týká se to cestování do spíše nebezpečných zemí, kde může opravdu hrozit nakažení neštovicemi. V takových případech může nastat situace, že tento druh jizvy bude mít na ruce i někdo ze současné generace. To proto, že technika ani metoda očkování se nemění. Jde stále o nejlepší a nejefektivnější možnost, která sice zanechá kosmetické následky, ale na druhou stranu jde o tak účinnou formu, že je dobré dané riziko přece jenom podstoupit.

Sdílejte článek