Koušete si nehty? Zde je 13 tipů, jak s tímto zlozvykem nadobro přestat!

Onychofagie – neboli kousání nehtů – je běžný způsob, jak si ulevujeme od stresu. Výskyt je častější u mužů než u žen. Nejvíce případů začíná mezi 4 a 6 rokem, poté dochází k jeho stabilizaci od 7 do 10 roku. Tento zlozvyk se často stává ještě více zakořeněný během období puberty, které bývá časem emocionálního zmatku.

Stejně jako skřípání zubů, cucání palce nebo trhání kůže, lidé mají tendenci kousat jejich nehty, když jsou nervózní, vystresovaní, hladoví či se jen nudí. Další častou příčinou je pocit úzkosti. Přestože kousání nehtů může přinést úlevu od těchto pocitů, jedná se pouze o dočasnou úlevu.

3 důvody k zastavení kousání nehtů

Čtěte také: Stačí málo a na troubu si už ani nevzpomenete! Podlehněte kouzlu nepečeným dezertů a připravte si jeden z těch nejlepších. Zaujme jak rychlostí přípravy, tak i čerstvostí surovin, nebo tím, že je zdravý!

Kousání nehtů ovlivňuje nejen vzhled nehtů a je to také společenský „faux pas“. Naštěstí existují přesvědčivé důvody, proč tento návyk opustit:

 1. Způsobuje dentální problémy

Pokud začnete s kousáním nehtů již v mládí, může to mít vliv na vyvíjející se ústa. Chronický tlak na zuby kvůli kousání nehtů může zapříčinit nesprávné zarovnání předních zubů. Řezáky a tesáky se mohou začít navzájem vytlačovat a otáčet se. Nepřetržité tření zubů a nehtů může vést ke oslabení zubních tkání. Časem se může alveolární kost, která poskytuje oporu zubům v dásních, oslabit a způsobit krvácení dásní. Kousání nehtů také vytváří malé zlomeniny na okrajích zubů, což zvyšuje riziko zánětu dásní.

 1. Může to způsobit infekci v žaludku

Vzhledem k tomu, že nehty jsou málokdy čisté, vkládání nehtů do úst (a ještě horší, polykání částí nehtů) může vést k různým onemocněním. Konkrétně, špičky nehtů mají tendenci skrývat enterobakterii, bakterii, která zahrnuje například salmonelu. Tato bakterie pak putuje z úst do žaludku. Kousání nehtů by mohlo být důvodem, proč jste například chytli rýmu nebo měli bolesti břicha. Není však vyloučena ani vážnější žaludeční onemocnění.

 1. Nehty a kůže mohou být infikované

Ústa sama o sobě jsou plná bakterií a přílišné kousání nehtů odhaluje jemnou kůži pod nehty. Infikovaná kůže se může zanítit, zčervenat a nabobtnat, což může vést k chronicky narostlým nehtům a deformacím. Pokud také koušete kůži kolem nehtů, máte vyšší riziko vzniku paronychie – bolestivé infekce, která vede ke zčervenání, bolesti, změnám tvaru a barvy nehtů, puchýřům a dokonce i odpadnutí vašeho nehtu.

13 tipů, jak přestat s kousáním nehtů

K vzniku nového návyku stačí v průměru 66 dní. Pojďme se společně podívat na tipy, které vám mohou pomoci zbavit se zlozvyku kousání nehtů jednou pro vždy.

 1. Zjistěte svoji příčinu

Jako každý špatný zvyk, tak i kousání nehtů bývá vyvoláno vaším emočním stavem. Možná to děláte nevědomě, ve stresu nebo jen tak z nudy. Pokaždé, když se chystáte si kousat nehty, napište si přesně to, co jste dělali v tom okamžiku – kde jste byli, s kým jste byli a o čem jste přemýšleli. Jakmile zjistíte jednotlivé spouštěče, můžete začít zkoušet různé taktiky, které vám pomohou překonat tento zlozvyk.

 1. Udržujte své nehty krátké a hladké

Nejjednodušší způsob, jak se odradit od kousání nehtů, je udržovat nehty pěkné a krátké. Takto bude pokušení kousat nehty výrazně sníženo. Postarejte se o to, aby nehty zůstaly na špičce hladké a pilujte je každých pár dní. Pilník používejte přes všechny strany nehtového lůžka, aby zůstaly hezky hladké.

 1. Vyzkoušejte hořký lak na nehty

Skvělý nástroj pro ty, co si kousání ani neuvědomují, je použití hořkého laku na nehty, jako je Mavala Stop. Tento lak můžete aplikovat každé dva dny na celé nehtové lůžko i kůži okolo, abyste se odradili od vkládání prstů do úst. Příšerná chuť laku vás přiměje si kousání nehtů dvakrát rozmyslet.

 1. Použijte olivový olej

Olivový olej namazaný na nehtech zajistí, aby byly vaše nehty měkké a ohebné, což může pomoci snížit touhu kousat nehty. Jako bonus, olivový olej také pomůže regenerovat kůži okolo nehtů a nehty posílit.

 1. Noste s sebou nůžky

Dalším možným spouštěčem pro kousání nehtů je utržený nebo rozštěpený nehet. Okusování nehtů k spravení nedostatků slouží jako dobrá výmluva, proč se zlozvykem pokračovat. Noste s sebou proto nůžky, abyste mohli nehty v každé situaci zastřihnout.

 1. Zaměřte se pouze na jedno místo

Pokud jste si od dětství kousali nehty, postupné potlačení zvyku by mohlo být pro vás tím pravým. Zaměřte se pouze na jeden prst, který přestanete kousat. Pokud pokus bude úspěšný, přejděte k dalšímu prstu.

 1. Nahraďte zvyk.

Snažte se být zaneprázdnění tím, že se budete účastnit outdoorových aktivit, jako je zahrádkářství, sporty nebo procházky. Umění a řemesla, vaření, pletení, hraní na hudební nástroj a další koníčky také mohou pomoci odvrátit vás od zlozvyku a zabránit nutkání kousat nehty. Nahrazení zlozvyku jinými aktivitami poskytne úlevu vašemu tělu i mysli.

 1. Dělejte si pravidelnou manikúru

Vynaložení malých peněz na to, aby vaše nehty vypadaly hezky, by mohly být další pomocí k zastavení kousání nehtů. Méně nákladné alternativy zahrnují například pásky nebo samolepky na nehty.

 1. Žvýkejte žvýkačku

Zaměstnejte se žvýkáním žvýkačky bez cukru. Nebo investujte do „chewelry“, který slouží jako náhrada ke kousání nehtů.

 1. Trénujte svoji pozornost

Zaměření na přítomnost má dalekosáhlé výhody pro duševní, fyzické a emocionální zdraví. Zvyšte své povědomí o kousání nehtů tím, že se budete skutečně snažit prožívat jednotlivé úkony. Například pocit tření zubů o nehty, bolest způsobenou hlubokým kousnutím nebo pocit odtržené kůže. To, že jste si plně vědomi veškerých svých činností během kousání nehtů, vám může pomoci si tento zlozvyk zprotivit.

 1. Aromaterapie k zmírnění úzkosti

Pokud často koušete nehty během období vysokého stresu, léčba příčiny může pomoci omezit tento zlozvyk. Vyzkoušejte esenciální oleje pro úzkost a pro okamžitou úlevu od nervozity, starostí a jiného psychického stresu. Pro intenzivní aromaterapii si kupte nálevku s difuzorem, ze které můžete během dne inhalovat a zbavit se tak napětí.

 1. Řekněte to kamarádovi

Sdílení cílů s blízkými může pomoci zůstat soustředěni při boji proti zlozvyku. Tento tip je zvláště užitečný, pokud máte tendenci kousat nehty, aniž byste o tom věděli.

 1. Buďte trpěliví

Ukončení dlouho trvajícího zlozvyku je vždy obtížné a nestane se to přes noc. Buďte trpěliví, odměňujte sami sebe ve dnech, kdy jste byli úspěšní a zároveň nebuďte na sebe tvrdí, pokud jste zrovna ten den úspěšní nebyli.