Krásné muškáty? Stačí pár tipů a máte je letos i vy

Jednou z nejoblíbenějších letních květin je pelargónie. Pyšní se nespočtem barev, může být ozdobou naší zahrady a okenních parapetů a pokud jí budete věnovat náležitou péči, dočkáte se skutečně bohatého květenství, které vám bude kdekdo závidět.

Pokud muškáty přezimovaly ve sklepě nebo v chladnější místnosti, je potřeba z nich odstranit uschlé listy. Také se zbavte jasných zelené výhonků, které vyrostly příliš vysoko. Je nutné je seříznout, aby postupně sílily a byly živé a tmavě zelené.

Nezapomeňte na přesazení

Po zimě je také vhodné dopřát jim čerstvý a nový substrát. Klidně použijte stejný truhlík nebo květináč. Opatrně oklepejte starou zeminu z kořenů a také kořeny asi o polovinu zastřihněte. Vyberte vhodný pěstební substrát. Je velmi důležité vybrat zeminu, která má dobrou vzdušnost, propustnost, ale i výživnost. K zemině je také vhodné přimíchat hnojivo s pozvolnou rozpustností, které zajistí základní potřebu živin po celou dobu jejich pobytu venku.

Čtěte také: Plánujete si pořídit televizi, ale v záplavě nabídky nevíte jakou? Nechte si poradit!

Jak často zalévat?

Pelargonie dokážou bez vody vydržet klidně i několik dní. Pokud tedy přijedete domů po dovolené a jsou uvadlé, rychle je zalijte a obvykle se rychle vzpamatují. Určitě není dobré pelargonie zbytečně přelévat, protože vám pak budou jen velmi málo kvést. V žádném případě je pak nezalévejte na listy, ale zálivku směřujte přímo ke kořenům. Pokud jsou vystaveny horkému slunci, je vhodné zalévat je jednou denně, a to buď ráno nebo večer.

Zazimování

Zazimovat je květiny třeba před prvními mrazíky. Už ale na konci léta a začátkem podzimu je vhodné ubrat na zálivce a přestat hnojit, aby se rostlina postupně sama přesunula do odpočinkové fáze. Poté přesuňte muškáty dovnitř a vyberte ideálně chladnější místo, kde je ale přes celou zimu dostatek světla. Tam dovedou muškáty snadno přezimovat a na další sezónu být zase v plné formě.

ZDROJ: tudasfaja.com