David Hampl
9 ledna, 2019

Jak vypadá běžná kráva, to každý ví. Jedná se o zvíře, které je chováno hlavně pro mléko a také pro maso. Když se projedete po naší zemi, nejdete jich na pastvách poměrně dost. Když se ale vydáte do Švýcarska, tak zjistíte, že zde krávy vypadají přece jenom trochu jinak. Ne proto, že by snad měly jinou stavbu těla a velikost. Je to proto, že na svém boku mají díru. Skutečně otvor vedoucí až do útrob jejich těl.

Mnozí hovoří o týrání

Je jasné, že když se poprvé objevily informace o tom, co svým kravám švýcarští farmáři dělají, vyvolalo to celou řadu ohlasů. A to hlavně v souvislosti s tím, že by se mohlo jednat o týrání zvířat. To následně podpořily také fotografie, které dané děravé krávy ukazují a tak vyvrací to, že by se jednalo jenom o fámu. Takové krávy se běžně pasou na loukách. Pravdou ale je, že i když to vypadá drasticky a také neobvykle, tak je pravda taková, že se o týrání skutečně nejedná. Je to doslova naopak.

O co se jedná? O vnější potrubí vedoucí do žaludku

Když se na daný unikát podíváme blíže, tak ho samotní farmáři charakterizují jako vnější potrubí, které vede až do samotného žaludku krávy. Tedy do jejího trávicího traktu. Jde samozřejmě o něco, co je realizováno odborně a tak, aby krávu daný zákrok nijak výrazně nebolel a aby dané potrubí nijak neomezovalo její běžný život. Podle chování krav je to nijak neobtěžuje. Při pohledu na ně je ale jasné, že se jedná o něco netradičního.

Zkoumání 14 krav ve stádu

Díry do krav nedělají Švýcaři celému svému stádu. Bylo vybráno jenom 14 krav, kterým byl tento zákrok provedený. A co bylo důvodem? Hlavně zkoumání. Jelikož dané potrubí vede až do žaludku krávy, je možné jednoduše zkoumat to, co je v jeho útrobách. Je možné zkoumat to, co kráva sní, kolik toho sní a co se s danou potravou děje. A toto všechno samozřejmě mnohem jednodušeji, než když by byly krávy po celý den pozorovány.

Proč? Kvůli zjištění, jak krávy skutečně žijí

I když by se mohlo zdát, že kráva je nejznámější hospodářské zvíře a o jejím životě toho ví farmář více než dost, opak je pravdou. Realita je taková, že daný farmář toho zase tolik neví. A tento experiment má pomoci zjistit, jak krávy skutečně žijí. Jde hlavně o možnost monitorovat to, co se děje v jejich žaludku a jak je jídlo zpracováváno. Dále dochází také ke zjištění toho, jaké mají potřeby jídla a výživy. Výsledky daných experimentů mohou vést k tomu, že krávy budou v budoucnu lépe vyživovány. A to se pozitivně projeví na kvalitě masa, kvalitě mléka a také dojivosti. Stejně tak se to může pozitivně projevit také na jejich reprodukci a množení. Celý farmářský průmysl to posune kupředu.

Pro vytvoření nejlepšího jídelníčku

Díra, která vede až do žaludku krávy má 8 palců a je samozřejmě zabezpečena proti vniknutí cizích těles. Zároveň umožní, aby odborník protáhl celou trubkou svou ruku a dostal se přímo do žaludku, odkud získá vzorky. Ty se následně mohou analyzovat pro zjištění toho, jaký bude pro krávu nejlepší jídelníček. Tedy kolik potřebuje trávy, kolik potřebuje ovsa a jakého, nebo jakých živin má dostatek  také nedostatek. Jde o velmi dobrou metodu, jak zjistit vše potřebné z krav, které jsou jinak zcela běžně chovány. Ty s dírou na boku totiž mají stejný režim, jako má zbytek stáda.

Výsledky jsou pozitivní

Experiment už přináší první výsledky. A ty jsou pozitivní. Krávy s otvorem jsou krmeny tak, jak jejich tělo skutečně vyžaduje. Jsou větší, jsou silnější a je u nich předpoklad, že se dožijí delšího věku, také jsou zdravější a pokud jde o dojivost, ta doslova trhá rekordy. Ukazuje se, že i když lidé chovají krávy od nepaměti, reálně přesně nevědí, co je pro ně dobré. Tato metoda to pomůže zjistit. A i když jsou ochránci zvířat proti, je třeba říci, že v budoucnu může tento experiment prospět všem kravám na světě.

Sdílejte článek