Indikátory krevního tlaku v různých věkových kategoriích! Hlídejte si zejména tyto znamení -
Menu

Indikátory krevního tlaku v různých věkových kategoriích! Hlídejte si zejména tyto znamení

Je celá řada různých indikátorů, které mohou upozorňovat na to, jaké je lidské zdraví. Mezi jeden takový konkrétní rozhodně patří i krevní tlak. Ten si dnes můžeme nechat změřit jak u lékaře, tak je možné nechat si ho změřit také doma, pomocí různých přístrojů. Výsledkem budou dvě hodnoty, a to tlak systolický a také tlak diastolický. Obě dvě hodnoty jsou velmi důležité.

Proč je důležité sledovat krevní tlak?

Pokud se podíváme na hlavní důvod, proč je na místě sledovat krevní tlak, tak je to rozhodně z důvodu, že má velký vliv na lidské zdraví. Velkým problémem je tlak vysoký, jelikož ten často vede k mnoha zdravotním komplikacím, třeba se srdcem. Dále nelze zapomínat také na to, že problémem může být tlak i nízký. Zde se často objevují třeba závratě, stejně jako se může lidem točit hlava.

Problémový tlak může být spojený také s tím, že lidé nemohou žít svůj život naplno. Jednoduše je omezuje jak po fyzické a výkonnostní stránce, tak může mít vliv dokonce i na celkovou náladu konkrétního člověka. Nic z toho není pro lidský organismus ideální.

Co měření tlaku ukáže?

Jak bylo zmíněno, výsledkem měření jsou dvě čísla. A to je tlak diastolický a také tlak systolický. Málokdo však ví, co obě čísla znamenají. Pokud jde o ten první, tak jde o horní hranici, která ukazuje celkovou sílu v době, kdy srdce krev pumpuje. Potom je tu ještě spodní hranice, která ukazuje hodnotu tlaku v cévách, která je v nich ve chvíli, kdy srdce nepumpuje. Tedy v takzvaném mezičase.

Jaký tlak je správný?

To je celkem důležitá otázka, která však nemá jednoznačnou odpověď. Důvodem je to, že lidské tělo je vždy jedinečný organismus pro který neplatí žádné standardy. To však pomineme a podíváme se na to, že velký vliv má také věk člověka. Zatímco v určitém životním období může být jedna hodnota tlaku brána jako normální, tak v případě období druhého musíme říci, že konkrétní hodnota už normální není proto nelze na danou otázku odpovědět přesně a zcela bez problémů.

Jaký je optimální tlak u mladších lidí?

Začněme se dívat na to, jak je tomu s tlakem u mladších lidí. Nejprve to jsou děti, a to v rozmezí 1 – 5 let. Pokud se podíváme, co je v tomto věku optimum, tak je to tlak 95/65. Tato hodnota je ideální. U málokoho ale bude takto přesná. A tak je na místě podívat se i na limity nízkého tlaku, které jsou 80/55 a dále limity vysokého tlaku, které jsou 110/79.

Podívejme se také na odrostlejší děti, konkrétně potom ty, které jsou v rozmezí 6 – 13 let. Tady už je jasné, že tlak bude vyšší. Opět začneme hodnotou normální, která má rozmezí 105/70. I tady nesmíme zapomínat podívat se na to, co může být hranicí. U nízkého tlaku je to 90/60 a u vysokého je to hodnota 115/80.

Jak je na tom, starší jedinec?

I tady se podíváme na ty pravé hodnoty, u kterých si ukážeme, jaký krevní tlak je ten ideální. A začneme tím, že se podíváme na věkovou hranici 20 – 24 let. V takovém případě je jako nejlepší hodnota brán tlak 120/79. Samozřejmě i tady platí, že málokdo se bude moci pyšnit přesnou hodnotou. Pokud jde o tlak nižší, tak je  to hranice 108/75. Pokud mluvíme o hodnotě vysoké, tak je to tlak o hodnotě 132/83.

Když jde ještě o starší jedince, ale stále o celkem mladé lidi, je na místě zmapovat kategorii, kterou jsou ti lidé, kteří spadají do věkové supiny 25 – 29 let. Jestliže do ní patříte, mělo by být výš ideální tlak v hodnotě 121/80. Nízký máte, pokud by daná hodnota klesla na 109/76. Naopak tlak vysoký budete mít v případě, že budete mít tlak 133/84.

Kolik mají mít tlak dospělí?

Pojďme se také podívat do kategorie dospělých lidí. Tady je na místě začít věkovým rozmezím, které je 40 – 44 let. Kdo do něho spadá, tak by měl mít tlak okolo 125/83. Pokud ho máte, je to skvělá zpráva. Pokud ne, pozor na limitní hodnoty. Když začneme těmi nízkými, tak je to výše tlaku 112/79. když se naopak podíváme na vyšší tlak, tak začíná na 137/87.

Pokud je člověk ještě o něco starší a spadá do věkové hranice 45 – 49 let, měl by si své zdraví hlídat přece jenom více. A tak je dobré tlak pravidelně sledovat. Optimální hodnotou je 127/84. Pokud ji máte, jste zdravým člověkem. Pokud tlak klesá, pozor na spodní limitní hodnotu, která je 115/80. Pokud vám naopak stoupá, je třeba podívat se i na horní limit, který je 139/88.

Jak tlak upravit?

Samozřejmostí je, že i na tlak existují různé léky a doplňky stravy. Nezapomínejte však na to, že existují také možnosti, jako je změna životního stylu. pohyb napomůže optimální váze a vhodná strava tomu, že ve vašem těle bude vše fungovat tak, jak by tomu mělo být.

Líbil se vám článek?

Tisk

5 zázračný rostlin, které vám jednoduše pomohou proti nespavosti. Mějte je v ložnici a budete spát jako miminko

ZDRAVÍ
Kvůli rychlému životnímu stylu a velkému stresu i neustálé přítomnosti zářících displejů dnes mnozí trpí nespavostí. Podle Amerického centra pro…

Předcházejte nemocem a uveďte pH vašeho organismu do normálu – víme jak na to. Co vám v tom pomůže?

ZDRAVÍ
Vyváženost je v životě důležitá – platí to o jídle, platí to o odpočinku, ale platí to i o našem vnitřním…

Nebudete věřit tomu, jak skončil lékař, který bojoval proti očkování. Proč se nehodilo, co chtěl zveřejnit?

ZDRAVÍ
Očkování je jedno z témat, kterým se zabývá spousta rodičů malých dětí. Často řeší až hamletovskou otázku, tedy očkovat či neočkovat?…

Ruský chirurg ukázal pár jednoduchých pohybů, díky kterým se vyhnete operaci páteře

ZDRAVÍ
Bolest zad trápí každého z nás, ať už více či méně. Co je však horší, často tuto situaci podceňujeme, odkládáme…

9 věcí, které se přihodí Vašemu tělu, pokud cvičíte a nepijete dostatek vody!

TIPY A TRIKY
Mnoho lidí si myslí, že je špatné pít vodu během a po cvičení. Ale vědci a profesionální sportovci upozorňují naopak:…

Budete překvapení, co se stalo! Dítě se zázračně uzdravilo! Lékaři mu nedávali šanci. Nakonec pomohl papež

ZDRAVÍ
Dovedete si představit situaci, kdy krátce po porodu vašeho dítěte vám lékaři sdělí, že zemře? To se stalo jedné rodině…

Snídaně je základ dne, tohle ale na prázdný žaludek v žádném případě nejezte!

ZDRAVÍ
Prázdný žaludek, který se hlasitým kručením dožaduje vaší pozornosti, rozhodně není nic příjemného. Ne nadarmo se říká, že snídaně je…

Najděte si jednou za čas 10 minut a použijte tuto zázračnou pleťovou masku. Až se za tři hodiny poté podíváte do zrcadla, nebudete věřit tomu, že jste to Vy!

KRÁSA A MÓDA
Pravda je taková, že byste se měli řádně starat o Vaši pokožku, aby vypadala mladě a krásně. Jednou za čas byste…

Dlouho mě trápila bolest, protože jsem měla skřípnutý sedací nerv. Pomohly mi až tyto 2 jednoduché cviky, které mi nezabírají moc času!

CVIČENÍ
  Sedací nerv je největší ze všech nervů v lidském těle. Skřípnutý sedací nerv dokáže pořádně potrápit nejen naše tělo,…

Trápí Vás lupy a nevíte si už rady? Zde je 7 přírodních způsobů, jak se jich nadobro zbavit!

KRÁSA A MÓDA
Více než 50 % populace jen v USA je postiženo lupami. Lupy se mohou objevit v jakémkoli věku; nicméně zpravidla…