Křupavý bramborák lze mít i bez nutnosti používat vejce, nebo mouku. A budou i plněné

Bramboráky jsou v České republice velmi populárním jídlem od nepaměti. Jsou zajímavou alternativou využití dostupných a také velmi levných brambor. Klasický recept zná každý. A jeho součástí je také mouka a vejce. Existuje však i alternativa, kdy tyto suroviny nejsou třeba. A kdy se naopak přidají i suroviny jiné, díky kterým vznikne zajímavá chuť, je tu recept na bramboráky, které skutečně nemají konkurenci. Ostatně přesvědčit se o tom můžete celkem jednoduše.

Co je potřeba?

Základ je asi každému jasný a je pochopitelné, že vychází ze surovin potřebných k tomu, když si chcete dělat vlastní klasický typický český bramborák. Jsou to Brambory a dále česnek a majoránka. Bez tohoto se neobejdete. A jak je to v našem receptu přesně?

  • 0,5 brambor
  • 3 stroužky česneku
  • 1 lžíce majoránky
  • 1 lžička soli

Základ na těsto máme. Nutno ale říci, že recept na bramboráky který zde prezentujeme je unikátní a jiný. A tak nesmíme zapomínat na další suroviny, který jsou spojeny s tím, že výsledek bude opravdu dokonalý a zajímavý. Potřeba bude:

Čtěte také: Neuvěříte, co s vaším tělem udělá sedm jednoduchých cviků. Známá fyzioterapeutka vám je prozradí, za tohle lidé platí tisíce

  • 5 – 10 plátků sýr Eidam 30
  • 5 – 10 plátků šunky nebo šunkového salámu

Začínáme přípravou

I její start se v podstatě nijak neliší od toho, kdy se připravuje klasický český bramborák. Vše začíná tím, že se vezmou brambory, které je nezbytné nejprve oloupat. Potom je třeba je nastrouhat. Někdo může využít klasické ruční struhadlo, jiný může zase využít kuchyňského robota s nástavcem na strouhání. Náš recept počítá s využitím hrubého strouhání, ale pokud si někdo potrpí na alternativu v podobě toho měkkého, není to problém a danou možnost zde samozřejmě i nadále má.

Jakmile jsou brambory nastrouhány, je třeba dát je do misky a zalít vodou. Toto je důležité v první řadě proto, aby nezčernaly. Dále je to nutné proto, aby se z nich vyplavil škrob. Proto se následně ještě několikrát propláchnou, následně se směs scedí a vymačká se z ní  přebytečná voda.

Smíchání se surovinami

Nyní je na místě celé těsto připravit tak, aby bramboráky chutnaly opravdu tak, jak se od nich očekává. Je třeba přidat sůl, stejně jako majoránku a pochopitelně také česnek. V dané fázi je vhodné syrové těsto ochutnat a v případě potřeby dodat některé z ingrediencí o něco více. Poté vše důkladně zamíchejte a jste připraveni na předposlední fázi.

Smažení na pánvi

Ideální je použít řepkový olej, jelikož ten přece jenom více snáší vyšší teploty. A jelikož mluvíme o smažení, je třeba nebát se a použít větší vrstvu. Na pánvi se olej rozehřeje a poté se do oleje začnou vkládat bramboráky. Tedy těsto. Ideální je snažit se o kulatý tvar, který bude mít podobnou velikost, jako mají lívance.

Smažení je třeba hlídat a ideální je sledovat okraje. Pokud začnou být zlatavé, může být nejvyšší čas na otočení. Dané bramboráky je třeba smažit dozlatova, jelikož jedině tak se docílí toho, že budou nejenom skvěle vypadat, ale že budou také skvěle chutnat, což znamená, že budou mít i zlatavou barvu.

Nakonec do trouby

Nyní se už konečně dostáváme k tomu, čím je tento recept na bramboráky tak unikát. Jakmile jsou osmažené, dejte je na papírovou utěrku okapat. V dané chvíli je ale ještě nejezte, jelikož je třeba finální fáze, která je spojena s tím, že je dáte zapéct do trouby. Na plech položte jednotlivé bramboráky tak, aby se jich vešlo co nejvíce. Na každý následně aplikujte jak plátek uzeniny, tak i plátek sýra. Na to následně položte druhý usmažený bramborák.

Doba pečení v troubě jer v rozmezí 5 – 15 minut. Jelikož jsou bramboráky z pánve již hotové, budete hlídat jenom okamžik, kdy se rozpustí srov. V tu chvíli je možné vyndávat a servírovat. Ideální teplota pro pečení je klasických 180 stupňů Celsia.