Křupete svými klouby? Jistě velmi rychle přestanete, když zjistíte, co se s nimi děje. Proč to nedělat? -
Menu

Křupete svými klouby? Jistě velmi rychle přestanete, když zjistíte, co se s nimi děje. Proč to nedělat?

Že člověku čas od času křupne v kloubech, to nijak výrazně neovlivní a je třeba říci, že se může jednat o stav, který je zcela běžný. A potom tu jsou lidé, kteří rádi křupání kloubů iniciují. A to už není tak dobrá věc, jelikož se jedná o poměrně velký problém, který může mít celkem problémové následky. Nejčastěji lidé křupou klouby v prstech. Stačí obě ruce spojit a proplést prsty, udělat rychlý a prudký pohyb a zvuk je tu.

Není to jenom zlozvyk

Křupání, ale i lupání, nebo prokřupávání, nebo jejich praskání je v první řadě zlozvyk. Něco, co obtěžuje okolí a něco, co není pro lidské tělo přirozené. To je první důvod, proč by se měla konkrétní osoba daného zlozvyku zbavit. Druhým důvodem je také to, že tato konkrétní činnost rozhodně není nic dobrého s ohledem na lidské zdraví. Je třeba položit si otázku, co se děje v kloubech ve chvíli, kdy s nimi křupneme. Odpověď na danou otázku je celkem jednoduchá. Není to nic dobrého. To lze ostatně už dobře odvodit z faktu, že jde o činnost, která pro lidské těl není přirozená.

Jsou studie, které mluví o tom, že dlouhodobé následky křupání nemá

Mnoho lidí se ptá, zda může mít dané křupání kloubů dlouhodobé následky. Tedy takové, které se mohou projevit ve stáří, a to třeba ve formě nemocí, jako je artritida. V souvislosti s tím je třeba odkázat na studii vzniklou v Harvardu, která říká, že s ohledem na budoucí vývoj této nemoci není křupání prstů problém. Výsledky studie jsou založené na testování 2 skupin lidí. Jedna skupina pravidelně křupala, zatímco druhá nikoliv. Následní zkoumání ukázalo, že vliv na artritidu tato činnost nemá. Alespoň nějaká pozitivní zpráva. Tento fakt ale neznamená, že s ním nejsou spojeny jiná rizika. Už proto, že studie souvislost nevyloučila stoprocentně. Stále zde může zůstávat menší otázka pochybností, které se objevit skutečně mohou.

Co se v kloubech děje?

Že se nejedná o dobrou a prospěšnou činnost, to zjistíte hned ve chvíli, kdy se podíváte na vyjádření odborníků o tom, co se ve vašich kloubech vlastně děje ve chvíli, kdy křupete. Mnoho lidí si myslí, že vám takto praskají kosti, nebo že zvuk vzniká tím, že o sebe dané kosti třou. Tak tomu však není a tak je i jasné, proč nemůže být křupání příčinou artritidy.

Co je tedy důvodem, že je vydán pro někoho příjemný a pro jiného hrozný zvuk? Je to jednoduché. V kloubech se nacházejí bublinky a bubliny synoviální tekutiny. Jde o něco zcela běžného, co najdete v každém kloubu. Daná tekutina zde má svůj význam, stejně jako jednotlivé bubliny, které upravují její konzistenci. Ono praskání je zvuk, který vznikne tím, že praskne právě daná bublina. A to se stane ve chvíli, kdy se klouby dostanou do nepřirozeného pohybu.

Proč nepraskat?

V první řadě proto, že prasknutím daných bublin se může změnit konzistence, struktura a také vlastnosti dané tekutiny. To je důvod číslo jedna. Dále nezapomínejme také na to, že bublinky prasknou ve chvíli, kdy jsou klouby v pohybu, který je pro ně nepřirozený. Už to samo osobě tedy ukazuje na fakt, že se nejedná o činnost, která by byla dobrá. Jedná se naopak o činnost, které je lepší zanechat.

Rizika existují

Nutno říci, že už jenom to, že klouby uvádíte do nepřirozené polohy, je problém. Stejně tak nezapomínejte na danou tekutinu a změnu její konzistence. Velmi často dochází také k tomu, že při praskání kloubů pociťujete určitou bolest. Už ta naznačuje, že není na místě v daném jednání pokračovat. Právě bolest je jasnou signalizací v tom, že zde určité riziko být může a proto je vhodné snažit se ho pokud možno eliminovat. A to právě tím, že se zbavíte daného zlozvyku, který škodí vám, obtěžuje ostatní a je něčím, co není pro tělo přirozené.

Líbil se vám článek?

Tisk
ZDRAVÍ

Co je nový hit v detoxikaci a také v hubnutí?…

Kdo chce zhubnout, ten dnes hledá různé možnosti a různé cesty, jak na to. Existuje celá řada různě náročných postupů,…
ZDRAVÍ

V tomto konkrétním bodě lidského těla mohou mít původ stovky…

Lidské tělo je komplikované jak s ohledem na svou stavbu nebo s ohledem na vnitřní orgány, tak je komplikované také s ohledem na…
ZDRAVÍ

Máte problémy se zuby a časným výskytem zubního kazu? Těchto…

Lidské tělo je na jednu stranu dokonale fungující stroj. Na stranu druhou jsou oblasti, kde je nutné myslet na důkladnou…
ZDRAVÍ

Zhoršuje se vám zrak a nechcete ani operaci, ani brýle?…

Zrak je jedním z důležitých smyslů pro lidské tělo. Bohužel nemusí být vždy dokonalý a není výjimkou, že se u lidí…
ZDRAVÍ

Budete šokováni tím, co se stane s vaším tělem, když…

Lidský jídelníček by měl být co možná nejpestřejší. Jedině tak budete mít tělo dostatek všech důležitých látek, a také díky…
ZDRAVÍ

Chcete lépe hubnout, snížit cholesterol, nebo normalizovat hodnotu krevního cukru?…

Zdraví každého z nás je rozhodně to nejdůležitější. Pokud nejste zdraví, podepisuje se to na celkové kvalitě života, která rozhodně není…