Které potraviny z Polska jsou pro našeho zákazníka škodlivé? Čím se jejich výrobci a dovozci provinili a před čím ministerstvo varuje? Podívejte se

Polsko je celkem známým producentem různých potravin, které nemíří jenom na jejich lokální trhy, ale které míří také na trhu naše. A jak posledních několik kauz ukázalo, ne vždy se jedná o dobrou kvalitu a ne vždy je zaručena nezávadnost. Tak tomu bylo i v minulosti. I to ministerstvo varovalo před řadou potravin, které mají určitý problém a neměly by se na náš stůl vůbec dostat. O co šlo a v čem byly potraviny nebezpečné? Podívejte se s námi.

Best šunková delikatesa – Hovězí

Podíl masa v tomto výrobku měl být 31 procent pokud jde o hovězí a dále ještě 17 procent, pokud jde o přídavek vepřového. Produkt měl mít tedy téměř 50 procent masa. A jaká byla realita? Testy ukázaly, že ho není ani 39 procent.

Bluedino – Gouda

Kdo si chce na sýru pochutnat, ten by měl raději zvolit jiný. Tato gouda měla také problém se složením. A to v tom stylu, že zde byl mnohem vyšší obsah soli, než bylo uvedeno. To nejenom ovlivnilo jeho chuť, ale i zdraví.

Čtěte také: Kdo by neměl rád dobrou hádanku, při které si trošku potrápí mozkové závity? My je rádi máme, a proto jsme pro Vás nejednu připravili. Potrapte se tedy s tou dnešní!

Bluedino – Eidam

Další sýr od stejného výrobce, tentokrát ve variantě klasického eidamu. Zde sice nebyl problém se solí, ale byla zde komplikace v množství sušiny v daném sýru. Konkrétně byl její podíl nižší, než uváděl obal.

Toppo – Sleďový salát

Kdo měl chuť na rybí salát, tomu bylo doporučováno se tomuto konkrétnímu raději vyhnout. Důvodem bylo to, že sice ryby obsahoval, ale podstatně méně, než jich měl obsahovat. Jednotlivé vzorky měly různorodé výsledky, které se lišili v rozmezí 20 – 44 procent. Tolik chybělo.

Pikok – Pochoutkové párky

I když produkt lákal na delikátní chuť, bylo nutné říci, že ta mohla někomu připadat slanější. I když podíl masa byl zcela v pořádku, je nutné říci, že bylo výrazně překročeno množství soli. O kolik se podíl lišil vůči obalu? O celých 31,4 procenta.

Sýpka – Šlechtická

Tak se jmenuje produkt, kterým je maso ve vlastní šťávě. Ten by měl obsahovat 89 procent masa, což je poměrně dobrá hodnota. Bylo tomu ale jinak. Při rozboru bylo zjištěno, že jsou jednotlivé podíly podstatně menší. A to v rozmezí od 69 až po 74 procent.

Kclassic – Tomato Ketchup Hot

I tento kečup privátní značky Kauflandu se dostal do hledáčku úřadů. A to proto, že jeho složení nebylo takové, jaké mělo být. Lákal na to, že 100 gramů je vyrobeno z celkem 220 gramů rajčat. Jaká ale byla realita? Na dané množství bylo použiti jenom 152 gramů.

Werblinski – Konzerva s drůbežím masem

Při čtení etikety u tohoto mase se mohl spotřebitel dozvědět, že jeho podíl má být v tomto produktu 59 procent. Sice to není moc, ale alespoň něco. Jak ale ukázal test, tak ve skutečnosti ho tam bylo ještě méně, a to jenom necelých 48.

Maestro – Kabanoski

Kdo měl zájem pochutnat si na kabanoskách, ten sice mohl, ale musel se smířit s tím, že podíl masa v nich nebude takový, jak deklaroval obal. I toto byl jeden z těch výrobků, kde se jasně prokázalo, že masa bylo použito méně než mělo být.

Tesco – Wafers

Kdo si chtěl pochutnat na něčem sladkém a zvolil tento lowcost produkt, možná ho zklamala chuť, ale možná měl také zdravotní obtíže. Tedy pokud byl alergický na arašídy, jelikož právě ty byly v tomto produktu nalezeny, což být nemělo.

Taste Meat – Chalupářské vepřové maso

Kdo si chtěl pochutnat na mase a chybně sáhl do regálu, měl ve sklenici i něco navíc. Jak se ukázalo, v některých produktech se nacházely kousky modré folie, které se při výrobě nedopatřením dostaly do směsi.
null

Pilos – Zakysaná smetana

Konkrétně ta, která by měla mít podle obalu celkem 18 procent. Když si ji ale koupili kontroloři a následně udělali potřebné testy, tak bylo zjištěno, že tento podíl rozhodně nemá. Množství tuku bylo dle očekávání menší a činilo jenom 16 procent.

Tesco – Mix of Herbs

Názvu nemusí být úplně patrné, o co se jedná. Proto prozradíme, že jde o bylinný čaj. Když byl podrobený analýze, tak se zjistilo, že kromě oněch bylin, které má obsahovat, je jeho součástí i něco navíc. A to atropin a skopolamin. Tedy látky, které by v něm rozhodně být neměly.